Telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu zniesli zo Šiša Pangmy

Tím horolezcov zniesol telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu, ktorí vlani zahynuli v lavíne na hore Šiša Pangma v Tibete, informovali v sobotu organizátori akcie, uviedla agentúra AFP.

19.05.2024 06:12
debata

Šiša Pangma je štrnásty najvyšší vrch Zeme, vysoký 8027 metrov. Nachádza sa na území Číny.

V októbri minulého roka lavína na hore zabila dve americké horolezkyne a ich nepálskych sprievodcov.

Nirmal Purdža z firmy Elite Exped, ktorá organizuje expedície, v sobotu uviedol, že zniesol telá Američanky Anny Gutuovej a jej nepálskeho sprievodcu Mingmara Šerpu.

„Začiatkom tohto týždňa sa nám podarilo vyliezť na Šiša Pangmu, zniesť ich z hory a prekročiť hranicu,“ uviedol na Instagrame a dodal, že odtiaľ ich previezli do Káthmandu odkiaľ pokračovali ďalej, aby si ich mohli vyzdvihnúť ich rodiny.

Čína tento rok uzavrela expedície na Šiša Pangmu, ale tím Elite Exped dostal na túto misiu povolenie.

Telá ďalších dvoch, Američanky Giny Marie Rzucidlovej a jej nepálskeho sprievodcu Šerpu Tendžina, známeho ako Lama, sú stále nezvestné.

Šerpa Tendžin vytvoril minulý rok rekord v najrýchlejšom zdolaní všetkých 14 osemtisícoviek sveta. Spolu s nórskou horolezkyňou Kristin Harilovou zvládli 14 „superštítov“ za tri mesiace a jeden deň. Ich posledným vrcholom, ktorý zdolali koncom júla 2023, bola K2

debata chyba
Viac na túto tému: #horolezectvo #Himaláje