Ozbrojené sily Konžskej demokratickej republiky zmarili pokus o štátny prevrat

Ozbrojené sily Konžskej demokratickej republiky (KDR) v nedeľu ráno zmarili v hlavnom meste Kinshasa pokus o štátny prevrat, vyhlásil hovorca armády KDR. TASR o tom informuje podľa agentúr AP a Reuters.

19.05.2024 14:02
KDR vojaci kongo Foto: ,
Na archívnej snímke z 23. decembra 2022 ozbrojení príslušníci povstaleckej skupiny M23 podporovanej Rwandou stoja v meste Kibumba na východe Konžskej demokratickej republiky.
debata (4)

Predtým sa objavili informácie, že pri útoku na dom poslanca tamojšieho parlamentu Vitala Kamerheho boli zabití dvaja ochrankári a jeden útočník. Informoval o tom na sociálnej sieti X hovorca poslanca a dodal, že Kamerhe je spolu s rodinou v poriadku. Práve spomínaný poslanec by mal byť vymenovaný za predsedu parlamentu.

Hovorca armády KDR dodal, že pokus o prevrat bol potlačený v zárodku a situácia je v súčasnosti pod kontrolou. Ďalej informoval, že o prevrat sa pokúsili tamojší i zahraniční bojovníci. Podľa jeho slov boli ozbrojenci „odstavení z akcie“ vrátane ich vodcu. Nespresnil však, či ich zadržali, alebo zabili.

Veľvyslanectvo Spojených štátov vydalo v nedeľu bezpečnostné upozornenie, v ktorom varovalo pred pokračujúcou aktivitou bezpečnostných zložiek KDR a správami o streľbe v tamojšej oblasti.

K pokusu o prevrat tak došlo uprostred krízy, ktorá zasiahla vládnucu stranu prezidenta Felixa Tshisekediho v súvislosti s voľbami do vedenia parlamentu. Konať sa mali v sobotu, no boli odložené.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #KDR #štátny prevrat #Konžská demokratická republika