Vojna s Čínou? Nový prezident Taiwanu skúša na Peking aj dialóg

Atmosféru rušného večera v Tchaj-peji prehluší vôňa čaju. Taiwančanka Ching-yi hovorí, že tradičný nápoj pije každý deň, ale takmer až so zahanbením prizná, že používa bežný čaj vo vrecúškach na zalievanie. V čajovni, v ktorej sedíme, však nasleduje priam obrad. Zahrievané lístky sa vo vode menia na zlatistú tekutinu, ktorá sa prelieva do pripravenej nádoby. Výsledok sa dá s bežnými vrecúškami s obchodu skutočne len ťažko porovnať. No ani v tomto momente pokoja sa nevyhneme politickej debate.

20.05.2024 06:00 , aktualizované: 13:00
Laj Čching-te, Lai, Taiwan Foto: ,
Nový taiwanský prezident Laj Čching-te.
debata (1)

Dnes na Taiwane totiž na prezidentský post nastúpil víťaz januárových volieb Laj Čching-te známy aj ako William Lai z Demokratickej progresívnej strany (DPP). Vystrieda osem rokov vládnucu hlavu štátu Cchaj Jing-wen. Tá podľa mnohých odborníkov nanovo definovala vzťahy Tchaj-peja a Pekingu. Taiwan diplomaticky uznáva 12 krajín sveta a Čína ho pokladá za svoje územie.

Čo urobí Čína? Taiwanského prezidenta privítali stíhačky a helikoptéry
Video
Prelet stíhačiek a helikoptér počas inaugurácie taiwanského prezidenta Laj Čching-tea. / Zdroj: TV Pravda

Málo pravdepodobný konflikt?

"Klamala by som, keby som tvrdila, že sa vôbec nebojím vojny. Podľa mňa je však veľmi málo pravdepodobná,“ vraví manažérka Ching-yi, ktorá v minulosti pracovala v štátnych inštitúciách. Volila Laja, ale z prezidentských kandidátov si vyberala ťažko.

"Bola by som rada, keby v úrade zostala Cchaj. Ale, samozrejme, nie je to možné, lebo máme demokraciu a nastavené pravidlá. Máme úplne iný systém ako Čína, musím povedať, že tamojších ľudí mi je aj ľúto. V minulosti moja generácia často počúvala, že Taiwančania sú horší. Že Číňania to dotiahnu ďalej. A môj otec, ktorý pracoval ako policajt, stále vraví, že pre nás demokracia nie je vhodná, že sme nastavení tak, aby sme plnili príkazy. Rodičov milujem, ale o politike sa s nimi nerozprávam. Taiwan má predsa funkčný systém vlády, ekonomike sa darí a sme veľmoc vo výrobe polovodičov. Samozrejme, máme aj sociálne a politické problémy, ale ukážte mi, ktorá krajina ich nemá,“ pripomenula Ching-yi.

Podľa prieskumu Pew Research Center, ktorý zverejnili v januári, sa 67 percent dospelých obyvateľov krajiny pokladá za Taiwančanov, 28 percent za Taiwančanov a Číňanov a iba tri percentá výlučne za Číňanov. Vo vekovej skupine od 18 do 34 rokov sú tieto pomery 83 : 15 : 1. K taiwanskej identite sa hlási 72 percent žien a 63 percent mužov.

Hoci ľudia, ktorí sa vnímajú ako Taiwančania, majú tendenciu voliť DPP, nový prezident Laj je v neľahkej pozícii. Voľby síce vyhral, ale v parlamente nemá väčšinu a vedie ho predstaviteľ opozičného Kuomintangu Chan Kchuo-jü. V piatok minulý týždeň sa dokonca strhla v zákonodarnom zbore bitka. Opozícia v ňom chce presadiť okrem iného to, že vládnych predstaviteľov bude možné kriminálne stíhať, ak nebudú v parlamente hovoriť pravdu.

Rusko plus Čína. Vstupujeme do éry nových kríz?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Chcem vyzvať Čínu, aby prestala s politickým a vojenským zastrašovaním Taiwanu, delila sa s Taiwanom o globálnu zodpovednosť za udržiavanie mieru a stability v Taiwanskom prielive, ako aj v širšom regióne, a aby zabezpečila, že svet nebude mať strach z vojny,“ vyhlásil Laj v inauguračnej re­či.

Podľa Pekingu vysiela Laj nebezpečné signály. Čínska agentúra Nová Čína citovala Úrad štátnej rady pre záležitosti Taiwanu, ktorý uviedol, že prezident sa tvrdohlavo drží postoja nezávislosti Taiwanu, svojvoľne obhajuje separatizmus, podnecuje konfrontáciu a usiluje o samostatnosť, keď sa spolieha na zahraničnú podporu a silu.

Tomohisa Takei, Japonsko Čítajte viac Japonský admirál: Možno sme medzi dvoma vojnami. Ruskou a tou na Taiwane

Slovensko a Taiwan

Na inaugurácii bolo zastúpené aj Slovensko. Na Taiwan pricestovali piati opoziční poslanci. Ondrej Dostál (SaS), Tomáš Valášek (PS), Branislav Vančo (PS), Marián Čaučík (KDH) a Marek Krajčí (hnutie Slovensko/OĽaNO).

Pred inauguráciou taiwanská pobrežná stráž posilnila svoje hliadky. Neuralgickým bodom sú najmä Peskadorské ostrovy, súostrovie Ťin-men a súostrovie Ma-cu. Taiwanské ministerstvo obrany v predvečer Lajovho nastúpenia do úradu uviedlo, že pri Taiwane zaznamenalo minimálne sedem čínskych lietadiel a lodí.

K prevzatiu prezidentského úradu pogratuloval Lajovi aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Washington je, samozrejme, hlavným bezpečnostným spojencom Tchaj-peja. Súčasný prezident Joe Biden viac ráz povedal, že Amerika by Taiwanu v prípade čínskej invázie prišla na pomoc.

"Úprimne povedané, neviem, a nie som veľký fanúšik robenia predpovedí,“ reagoval bývalý slovenský veľvyslanec pri NATO Valášek v Tchaj-peji na otázku Pravdy, nakoľko je potrebné obávať sa konfliktu medzi Čínou a Taiwanom. Samozrejme, vzťahy nie sú dobré vzhľadom na nároky Pekingu. Bude to aj úloha pre slovenskú diplomaciu, aby sme mali normálne, zdravé a vzájomne výhodné obchodné vzťahy s Čínou. Ale nemalo by to ísť na úkor vzťahov s Taiwanon, pretože ten je pre nás tiež veľmi zaujímavý ekonomicky, obchodne a z hľadiska výskumu a investícií. Je to veľmi delikátny vzťah. Všetci dúfame, že Čína bude zmierlivá a neurobí niečo násilné. Pre Slovensko je dôležité spolupracovať s oboma stranami, ale nepredať dušu. Nezabúdame na to, že Taiwan je demokraciou. Sme tu na inaugurácii prezidenta, ktorého ľudia vybrali v slobodných a spravodlivých voľbách, ktoré sa v Číne nekonajú. Ale, ako som povedal, je pre nás výhodné udržiavať vzťahy s oboma stranami,“ vysvetlil Valášek.

Podľa poslanca Slovensko Taiwan, samozrejme, diplomaticky neuznáva ako samostatný štát. „Máme však čulý vzťah s úradmi v Tchaj-peji. S tým súvisia investície vo výške stoviek miliónov či vedecký výskum. Máme na Taiwane stretnutia aj s podnikateľskou komunitou a sme pripravení pomôcť vláde, aby sme ešte prehĺbili vzájomné ekonomické aktivity, lebo tie znamenajú nové investície a pracovné príležitosti na Slovensku,“ povedal Valášek.

Taiwan, David Nan-yang Lee Čítajte viac Taiwanský predstaviteľ: Z nášho zastúpenia vo WHO by získala aj Čína

Neochota Číny

Prezident Laj uviedol, že nevylučuje dialóg s Čínou, ak bude založený na zásadách vzájomného rešpektu a Tchaj-pej a Peking ho začnú bez akýchkoľvek predbežných podmienok.

Expert na indopacifický región Aswin Jia-Song Lin z tchajpejskej National Chengchi University však nepredpokladá, že by Čína bola s Lajom ochotná rokovať. "Peking nebude tolerovať ani len neformálne zmienky o nezávislosti. Myslím si, že napätie bude rásť,“ skonštatoval pre Pravdu Lin. Odborník pripomenul Lajove slová z roku 2017, keď sa označil za pragmaticky pracujúceho za nezávislosť. No vtedy zároveň povedal, že Taiwan už samostatnosť vlastne dosiahol, a teda ju nie je potrebné vyhlasovať. V nasledujúcich rokoch zároveň viac ráz zopakoval, že podporuje súčasné usporiadanie vzťahov s Čínou.

čína, Rusko, Nemecko Čítajte viac Terčom sú Ukrajina a Taiwan. Učia sa Čína a Rusko, ako spolu bojovať v kyberpriestore?

"Laj hovorí o dialógu, aby ho Peking nemohol obviňovať z toho, že chce rozbúriť vzájomné vzťahy. Nepredpokladám však, že by sa začali rokovania s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom. Ich pozície sú príliš vzdialené. Napätie v Taiwanskom prielive teda bude naďalej rásť a Peking využije každú príležitosť, aby Tchaj-peju obmedzil manévrovací priestor na medzinárodnej scéne,“ uviedol pre Pravdu Thomas Shattuck, odborník na globálnu politiku z Pensylvánskej univerzity.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Taiwan #Čína a Taiwan