Iránsky prezident zahynul pri páde vrtuľníka, spolu s ním aj šéf diplomacie. My sme to neboli, hlási Izrael

Iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, tamojšieho ministra zahraničných vecí a ďalších predstaviteľov našli v pondelok mŕtvych na mieste nehody helikoptéry. Tá sa zrútila v nedeľu v hornatých severozápadných oblastiach Iránu.

20.05.2024 05:40 , aktualizované: 14:41
Raísí Foto:
Iránsky prezident Ebráhím Raísí na slávnostnom otvorení priehrady Qiz Qalasi na hraniciach Iránu a Azerbajdžanu v nedeľu 19. mája 2024. Pri spiatočnej ceste do Teheránu Raísího vrtuľník havaroval.
debata (50)

Ako informovali iránske štátne médiá, záchranári našli helikoptéru v pondelok na svitaní, pričom už zo vzdialenosti asi dvoch kilometrov nezaznamenali žiadne známky života na mieste havárie.

874746096 Čítajte viac Mäsiar z Teheránu? A či o mŕtvych len v dobrom?

Tlačová agentúra IRNA v nedeľu informovala, že s prezidentom cestovali minister zahraničia Hosejn Amír Abdollahján, guvernér spomenutej provincie a ďalší predstavitelia a ich ochrankári.

Zábery z tureckého dronu na mieste pádu vrtuľníka s iránskym prezidentom
Video

Raísí bol skôr počas nedele na hranici s Azerbajdžanom, aby inauguroval s tamojším prezidentom Ilhamom Alijevom priehradu na rieke Araks. Minister vnútra Ahmad Vahídí v nedeľu pre štátnu televíziu povedal, že prezident a ďalší predstavitelia cestovali vo vrtuľníkoch a jeden zo strojov musel v dôsledku zlého počasia a hmly tvrdo pristáť.

Najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval Iráncov, aby sa neobávali o vedenie islamskej republiky a ubezpečil ich, že k narušeniu kontinuity práce nedôjde. Vyhlásenie v podobnom duchu neskôr vydala aj iránska vláda, ktorá sa zišla na mimoriadnom zasadnutí.

Chameneí výkonom prezidentskej funkcie dočasne poveril doterajšieho viceprezidenta Mohammada Mochbara. Duchovný vodca rovnako po smrti politikov vyjadril sústrasť a vyhlásil päť dní štátneho smútku. Irán sa súčasne bude pripravovať na predčasné voľby, ktoré sa podľa ústavy majú konať do 50 dní, informovala agentúra AFP.

Novým dočasným šéfom diplomacie bude hlavný iránsky jadrový vyjednávač Bágherí Kaní, ktorý od septembra 2021 zastával funkciu námestníka ministra zahraničia a ktorý je považovaný za Chameneího dôverníka.

Identifikovali všetky telá

Iránske úrady identifikovali všetky obete nedeľňajšej havárie vrtuľníka. Totožnosť obetí sa podarilo určiť napriek ťažkým popáleninám na telách obetí. Telesné pozostatky previezli z miesta havárie v horách do mesta Tabríz, ktoré je metropolou provincie Východný Azerbajdžan.

Okrem Raísího pri nehode zahynul aj minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján.

Medzi obeťami je aj ajatolláh Mohammad Alí Hášim – imám z Tabrízu, ktorý prežil samotný pád vrtuľníka a napriek zraneniam bol schopný kontaktovať prezidentskú kanceláriu. Asi o hodinu neskôr však svojim zraneniam podľahol, informovala iránska agentúra Tasním.

O život prišiel aj guvernér provincie Východný Azerbajdžan Málek Rahmatí, ako aj veliteľ Raísího ochranky, dvaja piloti a letový technik.

Kým agentúra Reuters informovala o ôsmich obetiach na životoch, agentúra DPA uvádza, že ide bolo deväť.

Zdroje tvrdia, že Izrael sa nepodieľal na smrti iránskeho prezidenta

Izrael sa nepodieľal na smrti iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý spolu s ďalšími členmi svojho sprievodu zahynul pri nedeľňajšej havárii vrtuľníka na severozápade Iránu. Pre agentúru Reuters to povedali nemenovaní izraelskí predstavitelia, uvádza TASR.

„My sme to neboli,“ uviedol jeden z izraelských predstaviteľov, ktorý požiadal o anonymitu.

Irán v apríli podnikol vôbec prvý priamy útok na Izrael od začiatku vojny v Pásme Gazy. Zo svojho územia vypálil desiatky rakiet a dronov, pričom išlo odvetu za nálet na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask z 1. apríla, pri ktorom zahynulo dovedna 12 ľudí vrátane siedmich príslušníkov iránskych Revolučných gárd.

Teherán z útoku obvinil Izrael, ten sa k nemu však neprihlásil. Obe krajiny sú dlhoročnými úhlavnými nepriateľmi.

V americkom stroji

Štátna televízia uviedla, že vrtuľník narazil na vrchol hory. Úrady nateraz príčinu nehody neoznámili. Štátna tlačová agentúra IRNA informovala, že Raísí letel vo vrtuľníku vyrobenom v USA – šlo o stroj typu Bell 212.

Nehoda sa podľa štátnej televízie stala v provincii Východný Azerbajdžan, hoci podrobnosti sa pôvodne líšili. Štátna televízia najprv uviedla, že to, čo nazývala „tvrdé pristátie“, sa stalo neďaleko mesta Jolfa na hranici s Azerbajdžanom, asi 600 kilometrov severozápadne od iránskej metropoly Teherán. Neskôr to štátna televízia umiestnila ďalej na východ pri dedine Uzi, ale detaily zostali protichodné.

zväčšiť Na fotografii, ktorú poskytla agentúra Moj News... Foto: SITA/AP, Azin Haghighi
Irán, Raísí Na fotografii, ktorú poskytla agentúra Moj News Agency, sú vozidlá záchranných tímov v blízkosti miesta pádu helikoptéry s iránskym prezidentom Ebrahímom Raísím vo Varzaghane na severozápade Iránu v nedeľu 19. mája 2024.

Podľa záberov a súradníc zverejnených tureckými úradmi vrtuľník havaroval asi 20 kilometrov južne od azerbajdžansko-iránskych hraníc na svahu strmej hory.

Iránska štátna televízia už okolo 5:00 SELČ uviedla, že na mieste, kde sa nachádza vrak vrtuľníka, nie sú žiadne známky života. Vrak vrtuľníka záchranári našli v pondelok skoro ráno. Nemenovaný iránsky predstaviteľ agentúre Reuters povedal, že vrtuľník, ktorý mal nehodu v nedeľu, úplne zhorel.

Počas noci na pondelok turecká agentúra Anadolu zverejnila záznam vyhotovený tureckým dronom, ktorý zaznamenal anomálny zdroj tepla v horách, kde sa od nedele pátralo po vrtuľníku. Záchranná akcia neprestala ani počas noci. Miesto, kde sa nachádza vrak vrtuľníka, sa podarilo určiť v pondelok skoro ráno.

Do pátrania po vrtuľníku sa zapojila armáda, Revolučné gardy i policajti, ako aj záchranári z Červeného polmesiaca.

Pomoc pri pátraní Iránu ponúkli napríklad Irak, Kuvajt, Katar, Saudská Arábia, Sýria, Rusko, Čína a Turecko, ako aj z Európska únia, ktorá aktivovala svoju službu rýchlej reakcie.

Vrak vrtuľníka sa našiel po zhruba 15 hodinách v pondelok skoro ráno, pričom štátna televízia uviedla, že prezident zahynul.

Raísiho konvoj zahŕňal tri vrtuľníky – ďalšie dva „bezpečne dorazili do svojho cieľa“, uviedla tlačová agentúra Tasnim.

Raísí navštívil provinciu Východný Azerbajdžan severozápade Iránu, aby spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom otvoril projekt priehrady na spoločnej hranici.

Fotografia, ktorú poskytla tlačová agentúra... Foto: SITA/AP, Ali Hamed Haghdoust
Ebráhím Raísí, pád vrtuľníka, Irán, iránsky prezident Fotografia, ktorú poskytla tlačová agentúra Islamskej republiky, IRNA, helikoptéra s iránskym prezidentom Ebrahimom Raisim na iránskych hraniciach s Azerbajdžanom. 19. mája 2024.
50 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #pád vrtuľníka #Ebráhím Raísí