817. deň: Storm Shadow v akcii: Ukrajinci odpálili ruskú základňu uprostred civilných budov v Luhansku

Ukrajinský raketový útok zasiahol v pondelok ruskú vojenskú základňu na predmestí okupovaného Luhanska. Podľa ruských médií útok zasiahol obytné oblasti. Lysohor však konštatoval, že podľa obyvateľov Luhanska ruská armáda na predmestí zriadila vojenskú základňu v blízkosti civilných budov. „Česť ruského dôstojníka znamená skrývať sa za našimi krajanmi a medzi našimi domami. Nie je to nič nové," napísal Lysohor na Telegrame. „Sme vďační našim ľuďom za presné súradnice," dodal gubernátor.

20.05.2024 07:00 , aktualizované: 21:15
Mi-8, ukrajinský vrtuľník, vojna na Ukrajine,... Foto: ,
Ukrajinský vrtuľník Mi-8 sa vracia z bojovej operácie na fronte v Charkovskej oblasti na Ukrajine 19. mája 2024.
debata (124)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 817 dní
  • Zelenskyj: O dôležitej vojenskej pomoci pre Ukrajinu rozhoduje Západ príliš dlho
  • Kyjev: Rusko prišlo už o 493 690 vojakov
  • Ukrajinská obrana v noci zneškodnila všetkých 29 útočiacich dronov Šáhid
  • Ukrajina stále ovláda tri pätiny Vovčansku. Ruské ostreľovanie je nepretržité
  • Blanár: Nedovolíme Nemcom brániť Ukrajinu zo Slovenska. Podľa neho by to krajinu zatiahlo do vojny
  • Rusi za uplynulý deň v Charkovskej oblasti zabili 11 ľudí
  • EÚ zvažuje o výcviku ukrajinských vojakov, priamo v ich krajine. Navrhlo to Holandsko, Nemecko má obavy
  • Ničivá smršť rakiet ATACMS: Poslali ku dnu ruskú raketovú loď Cyklón
  • Ukrajina tvrdí, že pri obci Bilohorivka zadržiava útok nepriateľa
Ukrajinci útočili na Rusov kazetovými bombami
Video
Ukrajinský 98. prápor 108. brigády teritoriálnej obrany nasadil proti ruským pozíciám kazetové bomby. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
vojna na Ukrajine, Charkov Čítajte viac 816. deň: Ukrajine sa údajne podarilo zničiť ruskú mínolovku v Čiernom mori

23:26 Poľské bezpečnostné zložky nedávno zadržali deväť ľudí, ktorých podozrievajú zo zapojenia do sabotáží v Poľsku na pokyn ruských tajných služieb. Podľa stanice TVN 24 to dnes uviedol premiér Donald Tusk. Ide podľa neho o občanov Poľska, Bieloruska alebo Ukrajiny. Sabotáže a diverzné akcie podľa neho vyšetrujú aj niektoré ďalšie európske krajiny vrátane Litvy alebo Lotyšska.

„Tiež zo Švédska prichádzajú signály, že sa obávajú, že niektoré z podivných udalostí môžu byť výsledkom sabotáže,“ uviedol poľský ministerský predseda v televízii. Ako príklad sabotáže v Litve spomenul podpálenie budovy obchodného domu Ikea. „Tí istí ľudia, ktorí tam boli zadržaní, môžu mať spojitosť s pokusmi o sabotáže, najmä podpaľačstvo, tiež v Poľsku,“ povedal.

V jeho vlasti bezpečnostné zložky zadržali a obvinili deväť ľudí, ktorých podozrievajú okrem iného z podpaľačstva alebo pokusov oň. „Hovoríme tu o najatých ľuďoch. Niekedy ide o ľudí z kriminálneho sveta, "dodal a ako konkrétny prípad v Poľsku spomenul zmarenie pokusu o zapálenie závodu na výrobu farieb vo Vroclave. "Nariadili to ruské služby, to už bolo nesporne potvrdené,“ uviedol Tusk.

Ďalšie podrobnosti neprezradil s ohľadom na vyšetrovanie a pokračujúcu operáciu s cieľom iným sabotážam zabrániť. Poľsko pritom podľa neho spolupracuje so susedmi a spojencami.

Tusk už v polovici mája uviedol, že jeho krajina v posledných mesiacoch prekazila snahy o prípravu sabotážnych akcií a založenie požiarov. Varoval tiež, že sa Rusko snaží zasahovať do blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu. Oznámil pritom, že vláda na činnosť tajných služieb vyčlení dodatočných 100 miliónov zlotých.

22:17 Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok vymenoval za námestníka ruského ministra obrany bývalého zástupcu ministra hospodárstva Olega Savelieva. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide ďalší znak snahy Moskvy o zlepšenie ruskej vojnovej ekonomiky, píše TASR.

Putin 12. mája prekvapivo odvolal ministra obrany Sergeja Šojgua a nahradil ho ekonómom bez vojenských skúseností a bývalým vicepremiérom Andrejom Belousovom. Tento krok bol všeobecne vnímaný ako snaha o zefektívnenie výdavkov na obranu a očistenie rezortu obrany, ktorý zasiahol veľký korupčný škandál.

Šojgu viedol ministerstvo obrany od novembra 2012. Putin ho po odvolaní vymenoval za tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie.

Saveliev pracoval na ministerstve hospodárstva v rokoch 2008 až 2014. Krátko pôsobil aj ako zástupca Balousova, ktorý v tom čase rezort viedol. Počas uplynulých piatich rokov bol audítorom ruskej účtovnej komory, kde dohliadal na výdavky na obranu a bezpečnosť.

Úplatkársky škandál na ministerstve obrany sa minulý týždeň rozšíril zatknutím šéfa hlavného personálneho riaditeľstva generálporučíka Jurija Kuznecova pre podozrenie z prijatia úplatku obzvlášť veľkého rozsahu. V jeho bydlisku sa pri prehliadke našla hotovosť v rubľoch a cudzej mene v hodnote viac ako 100 miliónov rubľov. Zaistili uňho zlaté mince, zberateľské hodinky a luxusné predmety, informoval Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom).

21:15 Západným krajinám trvá príliš dlho, kým prijmú kľúčové rozhodnutia o vojenskej podpore pre Ukrajinu. Uviedol to v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Reuters, píše TASR.

Poskytovanie dôležitej vojenskej pomoci, najmä systémov protivzdušnej obrany Patriot, na ktoré sa Ukrajina vo vojne s Ruskom veľmi spolieha, označil Zelenskyj za „jeden veľký krok vpred, no najskôr dva kroky späť“. „Každé rozhodnutie, ku ktorému my a neskôr všetci spoločne dospejeme, sa oneskorí približne o jeden rok,“ povedal.

Ukrajinský prezident sa takto vyjadril v mimoriadne náročnom období pre ukrajinskú armádu, ktorá zápasí s nedostatkom munície a snaží sa odraziť novú ruskú ofenzívu v Charkovskej oblasti.

Systém Patriot, PVO Čítajte viac Nedovolíme Nemcom brániť Ukrajinu zo Slovenska, vyhlásil Blanár. Podľa neho by to krajinu zatiahlo do vojny

Zelenskyj navrhol spôsoby, ako by západní spojenci mohli pomôcť Kyjevu priamo, pričom za určitých okolností načrtol aj možné zostreľovanie ruských rakiet nad ukrajinským územím.

„Rusi používajú na území Ukrajiny 300 (bojových) lietadiel… Potrebujeme aspoň 120, 130 lietadiel, aby sme im vzdorovali,“ uviedol s odkazom na stíhačky F-16 americkej výroby, ktoré už západné krajiny Kyjevu prisľúbili. „Nemôžete ich poskytnúť práve teraz? Dobre… vráťme sa k lietadlám, ktoré máte na území susedných krajín NATO: zdvihnite ich… zostreľujte ciele, chráňte civilistov,“ pokračoval. „Dokážu to? Som si istý, že áno. Je to útok krajín NATO, zapojenie (do konfliktu)? Nie,“ dodal.

Ukrajinský prezident tiež povedal, že Kyjev rokuje so svojimi partnermi o možnosti použitia západných zbraní na zasiahnutie ruskej vojenskej techniky na hraniciach a ďalej na ruskom území. „Zatiaľ nič pozitívne,“ skonštatoval.

Situácia v Charkovskej oblasti je podľa Zelenského v súčasnosti pod kontrolou. Pripomenul, že v mimoriadne náročnej situácii netreba zabúdať ani na boje na východe Ukrajiny.

19:56 Ukrajina v pondelok oznámila, že jej vojaci zadržiavajú útok ruských síl v blízkosti obce Bilohorivka v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Rusko pritom tvrdí, že má obec pod kontrolou, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

„Obranné sily dnes pomerne dlho zadržiavajú útok nepriateľa, ktorý sa snaží nejako pohnúť vpred v okolí Bilohorivky,“ uviedol generálny štáb ukrajinskej armády na sociálnej sieti Facebook.

Ruské ministerstvo obrany pritom skôr v pondelok oznámilo, že jeho sily Bilohorivku dobyli. Získanie úplnej kontroly nad Luhanskou oblasťou je pre Kremeľ dlhodobo prioritou.

Ruský rezort obrany v pondelok zároveň uviedol, že jeho sily sa zapájajú do bojov aj v Charkovskej oblasti neďaleko mesta Vovčansk a obcí Starycia a Hlyboke.

Ukrajinská armáda v ostatných týždňoch čelia silnému tlaku a snaží sa odrážať novú ruskú ofenzívu v Charkovskej oblasti. Zároveň jej jednotky sužuje kritický nedostatok munície pozdĺž celej frontovej línie.

19:25 Rakúske ministerstvo pre klimatickú akciu a energetiku poskytne Ukrajine päť miliónov eur na pomoc s opravou jej energetickej infraštruktúry. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na denník Der Standart.

Rakúska ministerka pre klimatickú akciu Leonore Gewessler sa vyjadrila, že „Rakúsko, ako neutrálna krajina, je v tejto vojne povinné postaviť sa na stranu ľudskosti“. Podotkla, že dané peniaze by mali pomôcť pri „aspoň nejakom uľahčení“ opráv.

Peniaze bude na Ukrajine distribuovať Energetické spoločenstvo, pričom ich použijú na nákup náhradných dielov a generátorov a na opravu elektrických prenosových vedení.

17:50 Moskovský súd udelil pokutu 50 000 rubľov (507 eur) za diskreditáciu ruskej armády mužovi, ktorý si nafarbil vlasy farbami ukrajinskej vlajky. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na pondelkovú správu ruského nezávislého portálu Mediazona.

Súd uznal Rusa Stanislava Netesova vinného z diskreditácie ruskej armády ešte 3. mája, vyplýva zo súdnych spisov zverejnených na internete. V dokumentoch však nie je upresnená výška pokuty. Netesov na súde poprel, že by si nafarbil vlasy na znak protestu, pričom uviedol, že nepodporuje ani Ukrajinu a ani ruskú armádu. Povedal tiež, že vlasy si farbí výraznými farbami už celé roky.

Polícia začala mladého Moskovčana vyšetrovať koncom apríla, keď prišiel na polícajnú stanicu nahlásiť krádež. Cestou z práce ho neskoro večer napadli neznámi ľudia, ukradli mu mobil a vybili zub. Pri nahlásení útoku si policajti všimli farbu jeho vlasov a obvinili ho z diskreditácie armády. Policajti v správe uviedli, že farbou vlasov jasne vyjadril negatívny postoj voči ruskej armáde.

Netesov povedal ľudskoprávnej monitorovacej organizácii OVD-Info, že mu policajti tiež odovzdali predvolanie na vojenský odvodový úrad. Moskovčan policajtom následne oznámil, že je transrodový muž a predvolanie preto stiahli.

16:29 Moskovský odvolací súd potvrdil 27 rokov väzenia pre Darju Trepovovú za podiel na vlaňajšom atentáte, ktorého obeťou sa stal provojnový bloger známy pod pseudonymom Vladlen Tatarskij. Informoval o tom dnes server Mediazona. Prokuratúra žiadala zvýšenie trestu o rok. Dvadsaťsedemročná Trepovová naopak požadovala jeho zmiernenie. Jej právnik argumentoval slovami, že najprísnejší trest proti žene v modernej histórii Ruska by mal byť založený na pevných faktoch, ale v skutočnosti stojí na domnienkach. Sudcovia nechali pôvodný verdikt bez zmeny.

Bezpečnostné zložky zatkli Trepovovú vlani v apríli po tom, čo podľa vyšetrovateľov na podujatí v Petrohrade odovzdala sošku naplnenú výbušninou Tatárskemu, ktorý tam diskutoval s priaznivcami. Pri explózii Tatarskij, vlastným menom Maxim Fomin, na mieste zahynul, ďalšie desiatky ľudí utrpeli zranenia.

15:45 Obrancovia Ukrajiny spustili v nedeľu ďalší masívny útok na okupovaný polostrov Krym. Použili pri ňom americké balistické strely ATACMS. Napriek tomu, že Rusi z dvanástich zostrelili deväť, dokázali potopiť v prístave Sevastopoľ ruskú raketovú loď Cyklón. Tá je schopná odpaľovať najmodernejšie ruské rakety Cirkon, informujú spravodajské telegramové kanály.

Cyclon, ruská raketová loď, čiernomorská flotila, Sevastopoľ Čítajte viac Ďalšia ničivá smršť rakiet ATACMS: Poslali ku dnu ruskú raketovú loď Cyklón

14:30 Ukrajinský raketový útok zasiahol v pondelok ruskú vojenskú základňu na predmestí okupovaného Luhanska. Ako informuje web Kyiv Independent, uviedol to ukrajinský gubernátor Luhanskej oblasti Artem Lysohor s odvolaním sa na správy od miestnych obyvateľov.

Obrancovia na tábor poslali britské rakety dlhého doletu Storm Shadow, uvádza portál Ukrajinska pravda.

Podľa ruských médií útok zasiahol obytné oblasti. Lysohor však konštatoval, že podľa obyvateľov Luhanska ruská armáda na predmestí zriadila vojenskú základňu v blízkosti civilných budov. „Česť ruského dôstojníka znamená skrývať sa za našimi krajanmi a medzi našimi domami. Nie je to nič nové," napísal Lysohor na Telegrame. „Sme vďační našim ľuďom za presné súradnice," dodal gubernátor.

13:27 Pobaltské štáty by mali západným krajinám vysvetliť, že mier za ruských podmienok nebude znamenať koniec ľudského utrpenia. Uviedla to estónska premiérka Kaja Kallasová v rozhovore pre litovského verejnoprávneho vysielateľa LRT. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Kallasová priznala, že západných spojencov treba čoraz viac presviedčať o potrebe podpory Ukrajiny, ale pobaltské krajiny a Poľsko im podľa nej musia vysvetliť, ako skutočne vyzeral život počas sovietskej okupácie.

„Ani koniec vojny neznamená koniec ľudského utrpenia. Ak sa pozrieme na našu históriu, po skončení druhej svetovej vojny v našich krajinách nedošlo k vojenským akciám, ale k masovým deportáciám a k potláčaniu našej kultúry, nášho jazyka,“ zdôraznila Kallasová.

karis, zelenskyj Čítajte aj Karis: Rozhodujúci moment pre našu generáciu. EÚ a NATO sa nemôžu správať, ako keby bol mier

13:20 Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský na konferencii o jadrovej bezpečnosti vo Viedni ocenil úsilie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) o monitorovanie situácie v Záporožskej jadrovej elektrárni. Jej obsadenie Ruskom je podľa neho vysokým rizikom. V prejave zároveň odsúdil, že pracovníci agentúry nemajú plný prístup do elektrárne i jej okolia.

„Obsadenie jadrovej elektrárne v Záporoží je vysokým rizikom pre jadrovú a radiačnú bezpečnosť nielen na Ukrajine. Česko podporuje úsilie MAAE v tejto oblasti, spolupredseda pracovnej skupine Mierového plánu k radiačnej a jadrovej bezpečnosti,“ uviedlo ministerstvo na sieti X. „Rad vážnych hrozieb týkajúcich sa jadrovej bezpečnosti existuje aj pri ďalších troch ukrajinských jadrových elektrárňach, napríklad možnosť dronového alebo kybernetického útoku,“ povedal minister v prejave.

12:58 Ruské ministerstvo obrany dnes ohlásilo, že ruské vojská dobyli dedinu Bilohorivka. Podľa agentúry AFP išlo o jednu z posledných obcí v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, ktorú doteraz Rusi neovládali. Spravodajský kanál DeepState, pokladaný za blízky ukrajinskej armáde, ohlásil ruský postup pri desiatke obcí na čele s Robotyne na juhovýchode krajiny.

12:35 Ruské letectvo zhodilo v posledných troch mesiacoch najmenej 46 leteckých bômb FAB nad Belgorodskou a Voronežskou oblasťou, informuje kanál ASTRA . „Len 16. mája ruské vojenské lietadlá zhodili 8 leteckých bômb FAB na Belgorodskú oblasť. V dedine Gorodišče boli objavené tri bomby FAB-250. A v dedinách Dobroje a Poľjana padli FAB-500,“ píše ASTRA na Telegrame.

Našťastie vo všetkých prípadoch munícia nevybuchla a nedošlo k obetiam na životoch. Bezpečnostné zložky neevakuovali miestnych obyvateľov. "Za posledné 3 mesiace ruské vzdušné sily zhodili najmenej 46 leteckých bômb FAB a jednu ďalšiu neidentifikovanú muníciu na ruské a okupované ukrajinské regióny, uviedol kanál. ASTRA vypočítava prípady abnormálnej straty munície na základe údajov zo zdrojov.

Štvrtého mája zhodilo ruské lietadlo FAB-500 na Belgorod, následkom čoho bolo zranených 7 ľudí, poškodených 31 domácností a 10 áut.

Denník The Kyiv Post ďalej uviedol, že k nehode došlo aj 12. mája, keď výbuch zničil niekoľkoposchodovú budovu v ruskom Belgorode. Spravodajský analytik Oliver Alexander na Twitteri (X) tvrdí, že Rusi na budovu zhodili svoju vlastnú kĺzavú bombu. Pri incidente podľa ruských médií zahynulo najmenej 15 ľudí, desiatky ďalších bolo zranených.

12:12 Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov a šéf čínskej diplomacie Wang I sa dnes stretli v Astane, hlavnom meste Kazachstanu, kde sú obaja na návšteve. Ministri podľa agentúr rokujú o praktickej realizácii čínsko-ruských dohovorov, uzavretých za nedávnej návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Číne, V programe schôdzky je tiež dianie v Iráne, ktorého prezident a minister zahraničia prišli o život pri nedeľňajšej nehode vrtuľníka.

„Stretávame sa doslova pár dní po návšteve prezidenta Putina v Čínskej ľudovej republike. To bola prvá cesta hlavy štátu po znovuzvolení do funkcie a zdôraznila osobitný charakter našich vzťahov, vzťahov strategickej spolupráce a všestranného partnerstva,“ vyhlásil Lavrov podľa štátnej agentúry TASS na stretnutí so svojím čínskym náprotivkom.

„Dnes je veľmi dobrá príležitosť pozrieť sa, ako môžeme bez omeškania a váhania využiť impulz, ktorý naše vzťahy dostali vo výsledku rokovaní v Pekingu a Charbene, a zadať zodpovedajúce pokyny našim spolupracovníkom,“ dodal ruský minister.

11:36 Ukrajinské sily ešte ovládajú tri pätiny pohraničného mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny, ruské útoky ale neustávajú, uviedol dnes v ukrajinskej televízii zástupca šéfa oblastnej správy Roman Semenucha. Vovčansk ruské vojská okupovali po invázii na Ukrajinu, ale ukrajinská armáda ho oslobodila v septembri 2022 počas svojej protiofenzívy.

„Ostreľovanie neustáva. Nepriateľ pokračuje v útokoch. Hlavne sa sústreďuje v smere na dedinu Lypci, Vovčansk a ľavé a pravé krídlo pri Vovčanoch,“ uviedol Semenecha podľa serveru RBK-ukrajina. „Nepriateľ neustáva v snahe vytlačiť ukrajinské sily z mesta, ale to približne z 60 percent ovládajú ukrajinské jednotky, a teda útoky neustávajú,“ vyhlásil.

Naopak ruské vojská podľa neho prerušili boje v smere na Kupjansk a na niektorých úsekoch ukrajinská armáda sama prešla do protiútoku, aby vylepšila svoje postavenie. Naďalej pokračuje ruské ostreľovanie pohraničných obcí.

UA Vojak / UA Armáda / Čítajte aj Slovák bojuje v epicentre najväčších bitiek Charkovskej oblasti. Čo hovorí na situáciu?

11:08 Ruské sily v nedeľu zaútočilo na letovisko pri jazere na okraji Charkova a dediny v okolitej oblasti, pričom zabili najmenej 11 ľudí. Ako uviedla tamojšia prokuratúra, že v spomenutom rezorte zahynulo šesť ľudí, jeden je nezvestný a ďalších 27 osôb je zranených. Referuje o tom web The Guardian.

Záchranári uviedli, že po úvodnom zásahu nasledoval druhý úder asi o 20 minút neskôr, ktorý sa zameral na záchranné tímy na mieste činu. Ďalších päť ľudí bolo zabitých a deväť zranených neskôr v priebehu dňa v dvoch dedinách v Kupjanskom okrese. Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov uviedol, že ruské sily ostreľovali dve dediny okresu samohybným raketometom.

Barbarstvo: Ruský útok mierený na záchranárov

VAROVANIE: Zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.

Fotogaléria
Mŕtve telo záchranára vo vnútri sanitky po...
Hasičské vozidlo v plameňoch po tom, ako ruské...
+6Záchranári nesú mŕtve telo svojho kolegu, ktorý...

10:47 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer) nesúhlasí s tým, aby Nemecko bránilo ukrajinské územie zo Slovenska. S takýmto návrhom mal podľa slovenského diplomata prísť vládny poslanec Joe Weingarten za stranu SPD nemeckého kancelára Olafa Scholza. Blanár tvrdí, že poslanec by Slovensko týmto rozhodnutím zatiahol do vojnového konfliktu, čo si podľa ministra pravdepodobne neuvedomuje. Ak si však svojich výrokov je vedomý, podľa Blanára ich tak nemožno podceňovať.

Systém Patriot, PVO Čítajte viac Nedovolíme Nemcom brániť Ukrajinu zo Slovenska, vyhlásil Blanár. Podľa neho by to krajinu zatiahlo do vojny

10:40 Ráno 10. mája, v deň ofenzívy na Charkovskú oblasť, stratila ukrajinská armáda všetku schopnosť komunikácie so svojimi dronmi, píše The Washington Post. V oblasti prestala fungovať kvôli ruskému elektronickému rušeniu služba Starlink.

„V jednej chvíli sme úplne oslepli,“ vysvetlil veliteľ bezpilotnej jednotky 125. brigády s volacím znakom Artist. „To bol najväčší problém. Nevideli sme, ako sa (okupanti) pohybujú. Komunikovali sme iba rádiom alebo telefónmi,“ dodal s tým, že obraz z dronov, ktorý sa prenáša práve cez Starlink, „jednoducho zmizol“. Denník uviedol, že Ukrajincom nefungoval Starlink prvýkrát od marca 2022.

starlink-pre-deployment-video-still-879x485 Čítajte aj Kyjev tvrdí, že Rusi vo vojne využívajú Muskov Starlink. SpaceX o ničom nevie

10:23 Dôležitá časť ruských zákonodarcov zmietla zo stola návrh, ktorý podporuje napríklad aj hlava pravoslávnej cirkvi. Týmto rozhodnutím súčasne spochybnili predstavu šéfa Kremľa o podpore a ochrane viacdetných rodín. S počtom detí súvisí aj ďalšia pálčivá téma: ministerstvo financií plánuje zmeniť štátnu podporu u hypoték manželských párov.

CORRECTION Russia Victory Day Parade Rehearsal Čítajte viac Poznajú poslanci Putinovu matematiku? A komunistka hovorí o ľudožrútstve, keď počuje, čo vláda chystá pre rodiny

9:55 Európske vlády a Brusel zvažujú, že najneskôr v roku 2025 uskutočnia cvičenia pre ukrajinské sily na území nielen Európskej únie, ale tiež na Ukrajine. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na nemecký denník Die Welt a ďalšie zdroje.

Možnosťou výcviku Ukrajincov na ukrajinskej pôde sa v stredu 15. mája zaoberalo zasadnutie Vojenského výboru EÚ. Túto možnosť navrhol holandský generál Michiel van der Laan, súčasný šéf vojenskej pomocnej misie EÚ na podporu Ukrajiny (EUMAM Ukraine), ktorá cvičí ukrajinských vojakov v Európskej únii.

Podľa Die Welt tento návrh najviac podporujú pobaltské krajiny, východná Európa a Francúzsko. Ostatné krajiny, ako napríklad Nemecko, sa o svojom postoji ešte nerozhodli. Berlín však už vyjadril obavy z bezpečnostných hrozieb.

Inštruktori EÚ na Ukrajine sa môžu stať hlavným cieľom ruských úderov; presun cvičení na ukrajinské územie si tiež môže vyžiadať súhlas parlamentu a dodatočné výdavky. Rovnako nie je jasné, ako bude Európska únia reagovať, ak budú na Ukrajine zabití európski vojaci, uvádza Welt.

Vojaci Ukrajinskej národnej gardy simulujú...
Vojaci Ukrajinskej národnej gardy simulujú...
+8Vojak Ukrajinskej národnej gardy počas...

9:48 Ukrajina v pondelok obmedzí dodávky elektriny pre priemyselných odberateľov a domácnosti vo všetkých oblastiach krajiny od 18:00 do polnoci. Ako informuje web Kyiv Independent, oznámila to ukrajinská štátna energetická spoločnosť Ukrenerho. Obmedzenia sa podľa nej nedotknú zariadení kritickej infraštruktúry.

Nedávny nárast počtu ruských útokov výrazne zaťažil ukrajinskú energetickú sieť, pričom niekoľko elektrární je zničených alebo vyradených z prevádzky. Obmedzenia dodávok elektriny môžu trvať až do augusta, uviedol poradca premiéra Denisa Šmyhaľa Jurij Bojko.

Ukrajinský vojak kráča popri evakuovanom dome v...
Dobaľcevská žena.
+3Dobrovoľníci strážia ministerstvo obrany v Kyjeve.

9:40 Rafinéria v Slavjansku na juhu európskeho Ruska pripustila, že nedeľný nálet ukrajinských dronov spôsobil škody. Uviedla do dnes agentúra TASS. Rafinéria je súkromný podnik s kapacitou štyri milióny ton ropy ročne, teda približne 80.000 barelov denne, poznamenala agentúra Reuters. Už v nedeľu médiá informovali, že zariadenie prerušilo prevádzku.

„Sú tu poškodenia. Ich rozsah sa zisťuje,“ povedal TASS bezpečnostný riaditeľ skupiny Slavjansk EKO Eduard Trudev. Odborníci podľa neho zistili slabiny v obranyschopnosti podniku. „Sú diery v obrane, prihliadli sme na to a na náprave budeme pracovať. To je hlavná úloha,“ vyhlásil.

Šéf Slavjanského okresu v Krasnodarskom kraji na juhu Ruska Roman Siňagovskij predtým na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že v noci na nedeľu zasiahlo areál rafinérie šesť bezpilotných lietadiel. Úrady predtým hovorili o dopade jedného dronu, ktorý nespôsobil žiadny požiar.

9:11 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 493 690 vojakov. Na Facebooku to uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas nedele prišli Rusi o 1 400 vojakov, 14 tankov, 35 bojových obrnených vozidiel či 50 delostreleckých systémov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo celkovo o 7 590 tankov, 14 665 bojových obrnených vozidiel, 17 311 vozidiel a palivových nádrží, 12 737 delostre­leckých systémov, 1 076 odpaľovacích raketových systémov, 807 systémov protivzdušnej obrany, 326 vrtuľníkov, 354 lietadiel, 10 236 dronov, 2 205 striel s plochou dráhou letu, 27 lodí, jednu ponorku a 2 079 kusov špeciálnej techniky.

8:34 Ukrajinská armáda zlikvidovala v noci na pondelok všetkých 29 dronov typu Šáhid, ktoré Rusko nasadilo do útokov na ciele v rôznych častiach Ukrajiny.

Podľa vyhlásenia leteckých síl Ukrajiny boli tieto kamikadze drony zneškodnené nad Odeskou, Mykolajivskou, Poltavskou a Ľvovskou oblasťou, ktorá sa nachádza na západe Ukrajiny. Rusko zatiaľ toto vyhlásenie nekomentovalo, informovala agentúra Reuters.

Vojna bez ľudí. Ukrajinské letecké drony ničia ruské pozemné
Video

Ukrajina okrem toho uviedla, že v noci na pondelok bola Ruskom smerom do Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny vypustená balistická raketa Iskander-M.

Kým Moskva vyslanie svojich dronov na Ukrajinu nekomentovala, ruské ministerstvo obrany v pondelok zverejnilo vyhlásenie, že nad ruským územím bolo v noci na pondelok zostrelených sedem ukrajinských bezpilotných lietadiel: päť nad územím Belgorodskej oblasti, dva nad územím Kurskej oblasti.

7:00 Podľa hodnotenia situácie na frontovej línii od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa ruskej armáde nedarí rozšíriť front tak, aby oslabil ukrajinskú obranu. Opiera sa o správu vrchného veliteľa Oleksandra Syrského, ktorý je v prvej línii.

„Výsledkom týchto dní – celého týždňa – je to, že sme si v Charkovskej oblasti zabezpečili silnejšie pozície,“ tvrdí ukrajinský prezident. „Okupant neplní svoju úlohu – natiahnuť naše sily a tým oslabiť Ukrajinu na širokom fronte od Charkovskej oblasti do Donecka,“ uviedol tiež Zelenskyj.

Ukrajinský generálny štáb v nedeľu informoval informoval, že situácia na fronte zostáva napätá, no pod kontrolou. Analytici ukrajinského projektu DeepState, ktorí sledujú priebeh bojov, píšu, že Rusi postúpili v oblasti desiatich osád, napríklad juhovýchodne a južne od Robotyne.

Ruské ostreľovanie ukrajinskej Charkovskej oblasti si na dvoch rôznych miestach vyžiadalo životy celkovo jedenástich ľudí. Uviedol to v nedeľu šéf oblasti Oleh Synehubov, ktorý pondelok vyhlásil dňom smútku v regióne. Mŕtvych hlási tiež Chersonská oblasť na juhu krajiny.

K situácii na fronte v Charkovskej oblasti, kde Moskva minulý týždeň začala ofenzívu z ruského územia, Synehubov uviedol, že za posledný deň tu ukrajinskí obrancovia odrazili šesť ruských útokov. Rusi sa podľa neho naďalej snažia o dobytie mesta Vovčansk.

124 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine