Nový prezident Taiwanu Laj Čching-te zložil prísahu, Blinken gratuluje

Laj Čching-te zložil v pondelok počas inaugurácie v Taipei prezidentský sľub pred tisíckami hostí a ujal sa tak svojho prvého funkčného obdobia, počas ktorého sa očakáva pokračovanie taiwanskej de facto nezávislosti od Číny a posilnenie obrany voči Pekingu. TASR správu prevzala od agentúr AP and Reuters.

20.05.2024 06:55
Laj Čching-te Foto:
Laj Čching-te v strede zložil v pondelok 20. mája 2024 počas inaugurácie v Taipei prezidentský sľub ako nový prezident Taiwanu.
debata (1)

Inauguráciu sprevádzala vojenská prehliadka, ale aj folklórne tanečné a operné predstavenia a vystúpenie rapperov. Nad Taipei preleteli aj vojenské vrtuľníky s taiwanskou vlajkou.

Vo svojom prejave nový prezident poďakoval obyvateľom Taiwanu za ich „ráznu obranu demokracie“ a za to, že sa „nenechajú ovplyvniť vonkajšími silami“.

Laj vyzval Čínu, aby ukončila „politické a vojenské zastrašovanie“ ostrovného štátu a „zdieľala s Taiwanom globálnu zodpovednosť za uchovávanie mieru a stability v Taiwanskom prielive ako aj v širšom regióne“ a zabezpečila tak, že „svet nebude sužovať strach z vojny“.

Laj Čching-te, Lai, Taiwan Čítajte viac Vojna s Čínou? Nový prezident Taiwanu skúša na Peking aj dialóg

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zagratuloval Laj Čching-teovi k jeho inaugurácii a vyhlásil, že sa teší na spoluprácu medzi Washingtonom a Taipei pri udržiavaní „mieru a stability v Taiwanskom prielive“.

Blinken dodal, že Biely dom „takisto gratuluje taiwanskému ľudu za opätovné preukázanie sily jeho pevného a odolného demokratického systému“.

„Partnerstvo medzi americkým a taiwanským národom, ukotvené v demokratických hodnotách, sa stále rozširuje a prehlbuje v oblasti obchodu, hospodárstva, kultúry a medziľudských vzťahov,“ vyhlásil Blinken.

Čína pritom v ten istý deň oznámila uvalenie sankcií na tri americké zbrojárske firmy pre ich predaj zbraní Taiwanu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Taiwan #Laj Čching-te #prezidentský sľub