Izraelská ofenzíva v Gaze nie je genocídou, uviedol Biden. Republikáni zvažujú sankcie voči ICC

Americký prezident Joe Biden poprel, že izraelská ofenzíva v Pásme Gazy je genocída. Reagoval na viaceré obvinenia voči Izraelu na pôde Medzinárodného trestného súdu (ICC), informujú agentúry AFP a Reuters.

21.05.2024 06:46 , aktualizované: 07:38
debata (14)

„To sa deje, nie je genocída, odmietame to,“ povedal Biden v Bielom dome na podujatí v rámci Jewish American Heritage Month (JAHM). To každoročne v máji oceňuje prínos Židov k americkej kultúre.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video

Spojené štáty podľa prezidenta chcú, aby bolo porazené hnutie Hamas, voči ktorému Izrael vedie v Pásme Gazy vojnu. Na dosiahnutie tohto cieľa USA spolupracujú s Izraelom, uviedol Biden, ktorého vyjadrenia sprostredkoval spravodajský web The Times of Israel.

Republikáni zvažujú sankcie

Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu USA Mike Johnson uviedol, že lídri republikánov v snemovni zvažujú zavedenie sankcií voči ICC. Kongres podľa Johnsona prehodnocuje všetky možnosti vrátane sankcií s cieľom potrestať ICC a zaistiť, že vedenie tohto súdu bude čeliť následkom v prípade vydania zatykačov. „Ak bude ICC povolené ohrozovať lídrov Izraela, naši by mohli byť ďalší na rade,“ uviedol Johnson. Dodal, že ICC nemá právomoc nad Izraelom či Spojenými štátmi a jeho pondelkové nepodložené a nezákonné rozhodnutie by malo byť odsúdené na medzinárodnej úrovni.

Hlavný prokurátor ICC Karim Khan oznámil, že požiadal sudcov ICC o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelského ministra obrany Joava Galanta, ako aj na vodcov Hamasu Jahju Sinwára, Muhammada Dajfa a Ismáíla Haníju.

Netanjahu Čítajte viac Hlavný prokurátor medzinárodného súdu požiadal o zatykače na Netanjahua a lídrov Hamasu

Khan vo svojom návrhu na vydanie zatykačov uviedol, že existujú dôvody domnievať sa, že spomínaní predstavitelia Izraela a Hamasu nesú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Biden už predtým vyhlásil, že tento návrh hlavného prokurátora ICC na vydanie zatykačov na izraelských politikov je nehorázny. Vydanie zatykačov slovne odsúdili aj Netanjahu či izraelský prezident Jicchak Herzog. Hnutie Hamas tiež kritizovalo žiadosť o vydanie zatykačov na svojich vodcov.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #USA #Pásmo Gazy #ICC #prezident Joe Biden #izraelsko-palestínsky konflikt