Prezidenta Raísího pochovajú v jeho rodnom meste, predčasné voľby čakajú Iráncov 28. júna

Stovky ľudí sa v utorok zišli v meste Tabríz, hlavnom meste iránskej provincie Východný Azerbajdžan, na pohrebnom sprievode za prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý v nedeľu zahynul pri havárii vrtuľníka.

21.05.2024 08:24 , aktualizované: 09:01
raisí Foto: ,
Záchranný tím nesie telo obete po havárii vrtuľníka s iránskym prezidentom Ebrahimom Raísím v pondelok 20. mája 2024 na severozápade Iránu.
debata (4)

Ako dodala agentúra AFP, z Tabrízu Raísího telo v utorok prepravia do mesta Kum, ktoré je centrom šiitského islamu a známym pútnickým miestom, a odtiaľ do hlavného mesta Teherán, kde sa v utorok večer pod vedením najvyššieho duchovného vodcu Alího Chameneího bude konať modlitebné zhromaždenie.

Na stredu sú v Teheráne naplánované veľké pohrebné procesie, informovala AFP.

Vo štvrtok ráno potom Raísího pozostatky odvezú do provincie Južný Chorásán a neskôr do jeho rodného mesta Mašhad, kde ho vo štvrtok večer po pohrebných obradoch pochovajú.

Raísí Čítajte viac Iránsky prezident zahynul pri páde vrtuľníka, spolu s ním aj šéf diplomacie. My sme to neboli, hlási Izrael

Predčasné voľby budú 28. júna

Predčasné prezidentské voľby v Iráne sa uskutočnia 28. júna. Informovali o tom iránske médiá, na ktoré sa vo svojej správe odvoláva agentúra AFP.

Registrácia kandidátov bude od 30. mája do 3. júna a predvolebná kampaň potrvá od 12. do 27. júna.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v pondelok vyhlásil v krajine päťdňový smútok. Súčasne oznámil, že funkciu prezidenta bude dočasne vykonávať doterajší prvý viceprezident Mohammad Mochber, ktorý musí do 50 dní usporiadať predčasné prezidentské voľby.

zväčšiť Kytica červených ruží pri čiernobielej... Foto: SITA/AP
raisi Kytica červených ruží pri čiernobielej fotografii iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v priestoroch iránskeho veľvyslanectva v Moskve v pondelok 20. mája 2024. Iránsky prezident a jeho sprievod zahynuli v nedeľu pri havárii vrtuľníka v provincii Východný Azerbajdžan.

Raísí, minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján a ďalšie osoby na palube zahynuli v nedeľu pri páde vrtuľníka, ktorý v hustej hmle havaroval v hornatej oblasti iránskej provincie Východný Azerbajdžan. Vracali sa zo stretnutia s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, s ktorým inaugurovali projekt priehrady na spoločnej hranici.

Ultrakonzervatívny Raísí (63) bol v úrade od roku 2021. Svoj mandát vykonával v čase, keď Iránom otriasli masové protesty, ekonomická kríza prehĺbená americkými sankciami a ozbrojené potýčky s úhlavným nepriateľom – Izraelom.

874746096 Čítajte viac Mäsiar z Teheránu? A či o mŕtvych len v dobrom?

K Raísího tragickej nehode došlo v čase vysokého napätia na Blízkom východe v súvislosti s vojnou v Pásme Gazy. Táto séria eskalácií viedla k tomu, že Teherán v apríli vypustil smerom na Izrael stovky rakiet a bezpilotných lietadiel.

Podpora Palestíny pred smrťou

Stalo sa tak v reakcii na skorší letecký útok, za ktorý je obviňovaný Izrael a ktorý zrovnal so zemou iránsky konzulát v Damasku. Zahynuli pritom aj dvaja generáli iránskych elitných Revolučných gárd.

V prejave niekoľko hodín pred svojou smrťou Raísí zdôraznil nutnosť pokračovať v podpore Palestínčanom – ide o jeden z ústredných bodov zahraničnej politiky Iránu od islamskej revolúcie v roku 1979. Aj preto boli v pondelok na smútočných zhromaždeniach za Raísího spolu s iránskymi vlajkami vztýčené aj palestínske, doplnila AFP.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #Ebráhím Raísí #iránsky prezident