Návrh, aby sa 90 percent výnosov použilo na nákup zbraní pre Ukrajinu prostredníctvom takzvaného Európskeho mierového nástroja, v marci predložila Európska komisia. Zvyšných desať percent by malo byť prevedených do rozpočtu EÚ a použitých na rekonštrukciu Ukrajiny.
„Rada EÚ potvrdila zhodu na využití výnosov z imobilizovaných aktív centrálnej banky Ruskej federácie v prospech Ukrajiny. Počíta sa s ročným výnosom zhruba 2,5 až 3 miliardy eur,“ uviedlo české zastúpenie pri EÚ. Prvé financie by Kyjev mohol získať už v júli.
Dosiahnutiu zhody medzi členskými štátmi predchádzali dlhé diskusie. Niektoré krajiny totiž mali problém s využitím peňazí na vojenské účely. Belgické predsedníctvo však prišlo s kompromisným návrhom, ktorý uspokojil aj tie krajiny, ktoré si želali zostať neutrálne, ako napríklad Rakúsko, Malta, Cyprus či Írsko. Výhrady k posielaniu vojenskej pomoci na Ukrajinu už skôr dali najavo aj Slovensko a Maďarsko. Česko naopak podporovalo využitie výnosov zo zmrazených ruských aktív v Európe na rekonštrukciu aj na obranu vojnou zmietanej krajiny.
Ruská taktika vojny - totálne spálená zem. Zábery mesta Časiv Jar pripomínajú apokalyptické výjavy.
Slovensko súhlasí
Slovenský rezort diplomacie v tejto súvislosti potvrdil, že na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti bolo odsúhlasené využitie mimoriadnych výnosov z imobilizovaných aktív ruskej centrálnej banky v prospech Ukrajiny.
K zhode o presmerovaní výnosov zo zmrazených ruských aktív v prospech Ukrajiny, pričom až 90 percent z týchto zdrojov sa použije na nákup zbraní pre Ukrajinu, došlo v rámci rokovaní Rady EÚ pre všeobecné záležitosti. Slovensko na rokovaniach zastupovala vedúca Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Petra Vargová.
Čítajte aj Rusko varuje Európu: Príde tvrdá odpoveď, ak zhabete náš majetokČlenské krajiny EÚ sa v utorok v Bruseli dohodli na uvoľnení výnosov zo zmrazených ruských aktív v Únii v prospech Ukrajiny vrátane nákupu zbraní. Súhlasilo aj Slovensko. Doplnili, že odmietavá pozícia slovenskej vlády k poskytovaniu vojenskej pomoci zo skladov Ozbrojených síl SR je v tejto súvislosti rešpektovaná, uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
„Tieto výnosy predstavujú mimoriadne zisky centrálnych depozitárov naakumulované v dôsledku imobilizácie ruských aktív. Slovensko súhlasilo s presmerovaním týchto mimoriadnych výnosov, ktoré nie sú zdrojmi SR, v prospech Ukrajiny. Časť bude využitá na vojenskú pomoc prostredníctvom Európskeho mierového nástroja a časť na rekonštrukciu Ukrajiny. Odmietavá pozícia vlády SR k poskytovaniu vojenskej pomoci zo skladov Ozbrojených síl SR je v tejto súvislosti rešpektovaná,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí.
Čítajte aj Zelenskyj: Západ je pri dôležitej pomoci Ukrajine pomalýV oficiálnom stanovisku Rady EÚ sa spresňuje, že centrálne depozitáre cenných papierov v Únii, ktoré držia ruské štátne aktíva a rezervy vo výške viac ako jeden milión eur, budú finančne prispievať zo svojich zodpovedajúcich čistých ziskov, ktoré sa kumulujú od 15. februára 2024. Takto vzniknuté zdroje sa použijú na ďalšiu vojenskú pomoc Kyjevu, ako aj na podporu ukrajinských kapacít obranného priemyslu a obnovu krajiny.