Už žiadny priamy prenos z Gazy. Izrael zhabal novinárom kamery

Izraelské úrady pri hraniciach s Pásmom Gazy zhabali kameru a vysielacie zariadenie tlačovej agentúry Associated Press (AP). Ako dôvod uviedli porušenie nového opatrenia izraelskej vlády o zastavení činnosti spravodajskej televízie al-Džazíra v Izraeli.

21.05.2024 16:42 , aktualizované: 22:15
debata (9)
Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra
Video
Zdroj: IDF

Televízna stanica al-Džazíra so sídlom v Katare patrí medzi tisíce klientov, ktorí majú prístup k živému vysielaniu agentúry AP i ďalších spravodajských organizácii. AP utorkové konanie izraelskej vlády odsúdila.

„Agentúra Associated Press dôrazne odsudzuje kroky izraelskej vlády, ktorá zastavila náš dlhodobý priamy prenos o situácii v Gaze a zhabala vybavenie AP,“ povedala viceprezidentka AP pre firemnú komunikáciu Lauren Eastonová. Odstavenie vysielania podľa nej nebolo založené na jeho obsahu, ale „skôr na zneužívaní nového zákona o zahraničných vysielateľoch zo strany izraelskej vlády“.

„Žiadame izraelské úrady, aby nám vrátili naše vybavenie a umožnili nám okamžite obnoviť živé vysielanie, aby sme mohli pokračovať v poskytovaní tejto dôležitej vizuálnej žurnalistiky pre tisíce médií na celom svete,“ dodala Eastonová.

Izraelský minister nariadil vrátenie zhabanej kamery

Izraelský minister komunikácií Šlomi Kari nariadil vrátenie kamery tlačovej agentúry Associated Press (AP), ktorú reportérom na izraelskom území zhabali predstavitelia jeho ministerstva. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

„Nariadil som zrušenie operácie a vrátenie vybavenia agentúre AP,“ uviedol Kari vo vyhlásení po tom, ako Biely dom vyzval Izrael na odvolanie tohto kroku

Nemenovaný predstaviteľ administratívy prezidenta USA Joea Bidena pre AP povedal, že Washington požiadal kanceláriu izraelského premiéra, aby vrátila vybavenie zabavené agentúre Associated Press a odvolala blokovanie vysielania záberov na Pásmo Gazy z izraelského územia.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video

OSN označila krok za šokujúci

Rozhodnutie izraelskej vlády stiahnuť živé vysielanie AP o Pásme Gazy je „šokujúce“. Uviedol to v utorok hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, informuje AFP. Agentúra AP by podľa jeho slov mala mať „možnosť vykonávať svoju prácu slobodne a bez akéhokoľvek obťažovania“.

Krok izraelského kabinetu voči agentúre AP odsúdila aj organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). „Po zákaze al-Džazíry sa Izrael vrhá na AP. RSF odsudzuje zabavenie kamery tlačovej agentúry a vypnutie jej živého vysielania, ktoré zobrazovalo pohľad na Gazu… ide o nehoráznu cenzúru,“ uviedla organizácia vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti X.

K zhabaniu došlo po minulotýždňovej výzve

Predstavitelia izraelského ministerstva komunikácií dorazili na stanovisko agentúry AP v meste Sderot pri hraniciach s Pásmom Gazy v utorok popoludní a zhabali jej vybavenie a stiahli priamy prenos s pohľadom na sever palestínskej enklávy. Zamestnancom tlačovej agentúry odovzdali dokument podpísaný izraelským ministrom komunikácií Šlomom Karim, v ktorom bolo napísané, že AP porušuje nový zákon o zahraničných vysielateľoch v krajine.

Izrael Gaza útok novinári obete AFP Čítajte aj Pri Izraelských útokoch zomrelo v Gaze ďalších 113 Palestínčanov vrátane dvoch novinárov

K zhabaniu vybavenia došlo po minulotýždňovej verbálnej výzve na ukončenie priameho prenosu, čo AP odmietla urobiť. „V súlade s rozhodnutím vlády a pokynom ministra komunikácií bude ministerstvo komunikácií naďalej prijímať všetky potrebné donucovacie opatrenia na obmedzenie vysielania, ktoré poškodzuje bezpečnosť štátu,“ informoval rezort vo vyhlásení.

AP zdôraznila, že dodržiava pravidlá izraelskej vlády zakazujúce vysielanie detailov, ako napríklad pohyb vojsk, ktoré by mohli ohroziť izraelských vojakov. Dodala, že v jej priamom prenose bol väčšinou zobrazený dym nad Pásmom Gazy.

Deti v Gaze po útoku Izraela

VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Wounded Palestinian children receive medical...
Chlapec drží plagát vyzývajúci na ukončenie...
+35Palestínske deti čistia chodník pred domom v...

Izraelská vláda začiatkom mája schválila zastavenie činnosti spravodajskej televízie al-Džazíra v Izraeli. Tamojšie úrady zatvorili kancelárie tejto televízie, skonfiškovali jej vybavenie, zakázali vysielanie stanice na území Izraela a zablokovali jej webové stránky.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil al-Džazíru za „stanicu nenávisti“. Jeho kabinet už dlho obviňuje túto televíziu zo zaujatosti voči Izraelu, a to aj pri spravodajstve o súčasnej vojne proti militantom hnutia Hamas v Pásme Gazy.

Al-Džazíra patrí k niekoľkým zahraničným médiám, ktoré zostávajú v Pásme Gazy počas vojny. Vysiela zábery následkov leteckých útokov a preplnených nemocníc a obviňuje Izrael z masakrov. Izrael obviňuje túto televíziu zo spolupráce s Hamasom.

Výzva civilizovaným národom

Izrael vyzval „národy civilizovaného sveta“, aby vystúpili proti žiadosti hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) o vydanie zatykačov na členov izraelskej vlády a deklarovali, že by takéto zatykače v prípade ich vydania nerešpektovali. S odvolaním sa na hovorcu izraelskej vlády o tom informovala agentúra Reuters.

Hlavný prokurátor ICC Karim Khan v pondelok uviedol, že požiadal sudcov ICC o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta, ale aj na vodcov palestínskeho militantného hnutia Hamas: Jahju Sinwára, Muhammada Dajfa a Ismáíla Haníju.

netanjahu Čítajte aj Izraelský premiér spáchal vojnové zločiny, tvrdí medzinárodný prokurátor a žiada vydať na neho zatykač

Kahn argumentoval tým, že sú dôvody domnievať sa, že všetci menovaní nesú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

„Vyzývame národy civilizovaného a slobodného sveta – národy, ktoré opovrhujú teroristami a všetkými, ktorí ich podporujú – aby sa postavili na stranu Izraela. Mali by ste tento krok otvorene odsúdiť,“ citovala agentúra Reuters hovorcu izraelskej vlády. Štáty by podľa neho mali vyhlásiť, že aj v prípade vydania zatykača ho nemajú v úmysle vymáhať.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Pásmo Gazy #útok na Izrael