Distribútor z metanolovej kauzy je na slobode, odpykal si väčšinu trestu

Jiří Vacula, ktorý v roku 2012 v Česku distribuoval smrtiaci metanol, bol prepustený na slobodu. Z 15-ročného trestu si odpykal viac než dve tretiny. Na základe stanice ČT24 informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

21.05.2024 23:13
alkohol, metanolová kauza Foto: ,
Český alkohol označený zelenou nálepkou s číslom šarže a dátumom výroby. Alkohol, ktorý bol v ČR vyrobený v roku 2012 musel byť pri predaji na Slovensku viditeľne označený takouto zelenou nálepkou. Archívna snímka z novembra 2012 z Prievidze.
debata

Vacula v rozhovore pre televíziu uviedol, že sa tým doteraz trápi a ak by mohol vrátiť čas, určite by sa zachoval inak. Za mrežami zostávajú „miešači“ jedovatej zmesi Slovák Rudolf Fian a Čech Tomáš Křepela, ktorí boli pred desiatimi rokmi odsúdení na doživotie.

Takzvaná metanolová aféra Českom otriasla v roku 2012. Po konzumácii kontaminovaného alkoholu vtedy zomreli desiatky ľudí a mnohí ďalší sa priotrávili s trvalými následkami.

Křepela aj Fian boli usvedčení z trestného činu všeobecného ohrozenia. V texte právoplatného rozsudku sa uvádza najmenej 117 otrávených ľudí, z ktorých najmenej 38 zomrelo. Obaja sa opakovane pokúšali o zmiernenie trestu, avšak neúspešne.

akolhol, alkoholizmus, problém Čítajte viac Českému "miešačovi" metanolu potvrdili doživotný trest

Křepela podľa súdu v roku 2012 zaobstaral 5000 litrov metylalkoholu a pomohol Fianovi namiešať 10 000 litrov kontaminovanej zmesi, ktorá obsahovala i bežný etanol. Ďalšie osoby sa potom podieľali na distribúcii smrtiaceho „koktailu“ po celej ČR. Celá namiešaná dávka by podľa ČT24 zabila 160 000 ľudí. Doteraz sa z nej 2 000 litrov nenašlo.

Odsúdení sa inšpirovali ziskami liehovej mafie, ktorá bohatla na výrobe nezdaneného alkoholu. Pri výrobe ale urobili fatálnu chybu a do obehu poslali jedovatý metanol. Došlo aj k vyhláseniu prohibície. Tá definitívne skončila v októbri 2013, po viac než roku od vypuknutia kauzy. Spravodajská televízia podotkla, že kauza zmenila pomery na trhu s alkoholom, ktorý je odvtedy pod prísnejšou kontrolou.

debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #alkohol #metanol #metanolová kauza