Podľa Khana sú predstavitelia Hamasu aj Izraela zodpovední za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Netanjahuovi a Galantovi vyčíta, že na vedenie vojny v Pásme Gazy používajú aj útoky, kolektívne tresty a vyhladovanie civilného obyvateľstva.
Ako vyhlásil, úmyselne mu spôsobujú veľké utrpenie vrátane podvýživy či dehydratácie, následkom čoho stúpa počet úmrtí, a to aj detí a žien.
Čítajte viac Izrael je podľa Netanjahua po útoku Palestínčanov vo vojne, mŕtvych sú stovky. Hamas unáša civilistovZločiny na oboch stranách
Čo sa týka lídrov Hamasu, vodca hnutia v Pásme Gazy Jahjá Sinvár, jeho zástupca a šéf vojenského krídla Muhammad Díf i šéf politického krídla Ismáíl Haníja by sa podľa Khana mali zodpovedať za vyhladzovanie, vraždenie, branie rukojemníkov, mučenie, znásilňovanie a ďalšie zločiny.
O tom, čo napáchali pri útoku na Izrael 7. októbra minulého roka, sa hlavný prokurátor ICC presvedčil na vlastné oči pri návšteve židovského štátu.
Čítajte viac V Gaze bolo zabitých viac detí ako za štyri roky konfliktov po celom svetePo napadnutí izraelského územia zabili militantné skupiny Hamasu asi 1 200 ľudí a vyše 250 odvliekli ako rukojemníkov do Pásma Gazy.
Viac ako sto sa ich počas krátkeho pokoja zbraní vďaka výmene za palestínskych väzňov vrátilo domov, no podľa denníka Haarec v zajatí stále zostáva 128 Izraelčanov a 39 ďalších už zomrelo.
Odvetou za masaker Hamasu bola ofenzíva izraelskej armády spojená s mohutným bombardovaním a zablokovaním humanitárnej pomoci, za čo podľa miestnych úradov zaplatilo životom takmer 35 600 Palestínčanov, pričom asi polovicu z nich tvorili ženy a deti.
Ďalších 80-tisíc ľudí v Pásme Gazy utrpelo zranenia, domovy muselo opustiť až 80 percent miestnych obyvateľov a státisíce trpia hladom.
Khan sa pri rozhodnutí opieral o jednomyseľné odporúčanie poradného orgánu. Tvoria ho odborníci na medzinárodné humanitárne a trestné právo, medzi ktorými sú i dvaja bývalí sudcovia medzinárodného trestného tribunálu v Haagu. Kuriozitou je, že členkou tohto poradného výboru je aj Amal Clooneyová, manželka slávneho hollywoodskeho herca Georgea Clooneyho.
Čítajte viac Smrť sa volá Levanduľa. Ako v Gaze zabíjala umelá inteligencia - s teroristami aj ženy a deti„V tomto grémiu som slúžila, pretože verím v právny štát a potrebu chrániť životy civilistov,“ napísala na webstránke Clooneyho nadácie pre spravodlivosť 46-ročná expertka, ktorá pracuje pre prestížnu právnickú firmu v Londýne.
„Zákon, ktorý vo vojne chráni civilistov, vypracovali pred viac ako sto rokmi a platí v každej krajine sveta, bez ohľadu na dôvody konfliktu,“ zdôvodnila Clooneyová.
Pri výbuchu v nemocnici v pásme Gazy, ktorú spôsobil raketový útok, zahynuli stovky ľudí. UPOZORNENIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.
Najväčší antisemita?
Žiadosť hlavného prokurátora ICC ešte neznamená, že hneď vydajú medzinárodné zatykače na zmienené osoby. O návrhu musí najprv rozhodnúť senát ICC zložený z troch sudkýň.
Jeho predsedkyňou je Rumunka Iulia Motocová, ktorú dopĺňajú Maria del Socorro Flores Liera z Mexika a Reine Alapini-Gansouová z Beninu. Lehota, dokedy budú vec posudzovať, nie je stanovená. Môže to trvať i niekoľko mesiacov.
Už teraz však Khanova žiadosť vyvolala pohoršenie vo viacerých štátoch sveta. Najväčší rozruch spôsobila, samozrejme, v Izraeli. Netanjahu ju označil za absurdný krok a útok na celý Izrael.
„Ako sa opovažujete porovnávať Hamas, ktorý vraždil, pálil, masakroval, stínal hlavy, znásilňoval a uniesol našich bratov a sestry, s izraelskými vojakmi bojujúcimi v spravodlivej vojne?!“ odkázal Khanovi predseda izraelskej vlády vo zverejnenom videozázname.
Ako zdôraznil, odmieta, aby prokurátor v Haagu porovnával demokratický štát s masovými vrahmi z Hamasu.
Khana považuje za „jedného z najväčších antisemitov súčasnosti“. Obvinil ho, že „prilial olej do ohňa antisemitizmu, ktorý teraz besnie po celom svete“ a dokonca ho prirovnal k sudcom v čase nacizmu.
Čítajte viac Hádka pre Gazu? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku„Stojí teraz bok po boku s tými neslávne známymi nemeckými sudcami, ktorí si obliekli taláre a obhajovali zákony, ktoré židovskému národu odopierali najzákladnejšie práva a umožnili nacistom, aby spáchali najhorší zločin v dejinách,“ rozhorčil sa Netanjahu.
Zároveň pripomenul, čo krajanom nedávno sľúbil počas Pamätného dňa holokaustu. „Nijaký tlak ani rozhodnutie nejakého medzinárodného fóra neodradí Izrael od toho, aby sa sám bránil proti tým, ktorí nás chcú zničiť,“ vyhlásil.
Galant, ktorého chce Khan obviniť spolu s Netanjahuom, návrh vyhodnotil ako „hanebný“ pokus zamiešať sa do vojny v Pásme Gazy. Izrael si však právo na sebaobranu nedá vziať, uviedol minister na sociálnej sieti X. Žiadosť o zatykač na predstaviteľov izraelskej vlády odmietol i prezident židovského štátu Jicchak Herzog, ako aj ďalší politici.
Čítajte viac Borrell: Izrael vyvolal v Gaze hladomor, je to najväčší cintorín na sveteFrancúzska a belgická podpora
Proti Khanovej žiadosti ostro vystúpili tiež USA, ktoré sa proti vyšetrovaniu údajných izraelských zločinov stavali už v marci, keď sa s nimi začalo. Ako hlavný dôvod uviedli, že ICC nemá na izraelskom území nijaké právomoci.
„Odmietame to. Stojíme na strane Izraela,“ reagoval teraz šéf Bieleho domu Joe Biden. Kladenie Izraela na jednu úroveň s Hamasom je podľa amerických politikov smiešne a hanebné.
„Hamas je brutálna teroristická organizácia, ktorá vykonala najhorší masaker Židov od holokaustu a stále má rukojemníkov vrátane Američanov,“ pripomenul v stanovisku americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Khanov návrh odsúdili tiež politici v Nemecku, ale aj český premiér Petr Fiala. Podľa neho je „desivý a celkom neprijateľný“. Ako vysvetlil, nesmie sa zabúdať na to, že to bol Hamas, kto vlani zaútočil na Izrael.
Naopak, Francúzsko a Belgicko vyjadrili podporu ICC. „Francúzsko podporuje Medzinárodný trestný súd, jeho nezávislosť a boj proti beztrestnosti v každej situácii,“ uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí na sieti X.
Čítajte viac Netanjahu: V prípade potreby sa ubránime aj sami. Je to poučenie z holokaustu„Zločiny spáchané v Gaze treba sledovať na najvyššej úrovni nezávisle od toho, kto sú páchatelia,“ napísala na rovnakej platforme šéfka belgickej diplomacie Hadja Lahbibová.
Izraelským politikom reálne riziko nehrozí, ani keby ICC naozaj vydal medzinárodné zatykače. Izrael totiž nepristúpil k Rímskemu štatútu ICC, ktorý zatiaľ podpísalo 124 štátov.
Podobne ako v prípade ruského prezidenta Vladimira Putina, na ktorého ICC vydal zatykač v marci 2023, by ich však mohli zatknúť pri návšteve niektorých signatárskych krajín.