Osídlenie Pásma Gazy židmi? Netanjahu hovorí nie. Od ministrov dostal ultimátum

Izrael neplánuje budovať osady v Pásme Gazy po skončení vojny, ktorú tam od vlaňajšej jesene vedú sily židovského štátu proti militantom palestínskeho radikálneho hnutia Hamas. Pre americkú spravodajskú stanicu CNN to povedal izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

22.05.2024 06:53
Netanjahu Foto: ,
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
debata

„Opätovné osídlenie Pásma Gazy nikdy neprichádzalo do úvahy. Niektorí moji voliči z toho síce nie sú nadšení, ale je to môj postoj,“ povedal Netanjahu v rozhovore pre CNN.

Viacerí pravicoví nacionalistickí ministri Netanjahuovej koalície sa totiž opakovane vyslovili za opätovné osídlenie Pásma Gazy židovskými osadníkmi. Minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir dokonca v utorok vyhlásil, že by tam chcel sám žiť.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video

Hneď ako bude Hamas porazený, musí sa dosiahnuť trvalá demilitarizácia Pásma Gazy, povedal Netanjahu a dodal, že „jedinou silou, ktorá môže v dohľadnej budúcnosti zabrániť obnoveniu terorizmu, je Izrael“.

„Zároveň chceme – ja chcem – civilnú správu, ktorú budú riadiť obyvatelia Pásma Gazy, ktorí nie sú z Hamasu, ale ani nie sú odhodlaní nás zničiť,“ vyhlásil premiér.

Dostal ultimátum

Člen vojnového kabinetu Benny Ganc v sobotu vyhlásil, že on, ako aj ďalší členovia jeho stredopravicovej strany Národná jednota opustia Netanjahuovu vládu, ak premiér do 8. júna nepredloží plán povojnového usporiadania Pásma Gazy. Tento armádny generál vo výslužbe a bývalý minister obrany nastúpil do vojnového kabinetu ako minister bez portfólia.

Zúčastnené strany sa snažili demonštrovať národnú jednotu po útokoch vedených Hamasom a ďalšími extrémistickými skupinami 7. októbra 2023, pri ktorých zahynulo viac ako 1200 ľudí. Tento bezprecedentný útok vyvolal vojnu v Pásme Gazy, pričom Izrael reagoval masívnymi leteckými útokmi a pozemnou ofenzívou.

Netanjahu Čítajte viac Izrael zúri. Vydajú na Netanjahua medzinárodný zatykač?

Národná únia je v skutočnosti opozičná strana. V prieskumoch verejnej mienky je v súčasnosti ďaleko pred Netanjahuovou stranou Likud, pripomína DPA.

Netanjahu už skôr vyhlásil, že chce, aby toto územie zostalo v dohľadnej budúcnosti pod izraelskou vojenskou kontrolou. Doteraz však odmietol predložiť plán správy a obnovy Pásma Gazy po skončení vojny proti hnutiu Hamas.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Pásmo Gazy #izraelsko-palestínsky konflikt