Nórsko sa pridá k Írsku a Španielsku a uzná Palestínu ako štát, Izrael poslal „ostrý odkaz“

Nórsko 28. mája oficiálne uzná Palestínu ako štát, oznámil nórsky premiér Jonas Gahr Störe.

22.05.2024 09:36 , aktualizované: 11:36
palestína Foto: ,
Propalestínsky demonštrant máva vlajkou v tábore solidarity na Univerzite v Novom Mexiku v utorok 14. mája 2024 v Albuquerque v USA.
debata (9)

„Ak nedôjde k uznaniu (Palestíny), na Blízkom východe nemôže byť mier,“ uviedol Störe pri avizovaní tohto kroku.

Írsky premiér Simon Harris medzičasom na tlačovej konferencii oznámil, že Írsko a Španielsko spolu s Nórskom uznajú štátnosť Palestíny. Madrid tak podľa premiéra Pedra Sáncheza učiní taktiež 28. mája.

Netanjahu Čítajte viac Izrael zúri. Vydajú na Netanjahua medzinárodný zatykač?

Störe povedal, že prebiehajúca vojna v Pásme Gazy je jasným dôkazom toho, že dosiahnutie mieru a stability musí byť podmienené vyriešením palestínskej otázky. Dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu je podľa neho aj v záujme Izraela. Cieľom je vytvoriť politicky súdržný palestínsky štát, ktorá by vychádzal z Palestínskej samosprávy, dodal Störe.

Izrael v reakcii nariadil okamžité stiahnutie svojich veľvyslancov z Nórska aj Írska na konzultácie do Jeruzalema. „Posielam Nórsku a Írsku ostrý odkaz: Izrael to nenechá bez povšimnutia,“ citovala AFP vyhlásenie šéfa izraelskej diplomacie Jisraela Kaca. Vláda podľa neho odmieta akékoľvek jednostranné pokusy o vytvorenie palestínskeho štá­tu.

Netanjahu Čítajte viac Osídlenie Pásma Gazy židmi? Netanjahu hovorí nie. Od ministrov dostal ultimátum

„Uznanie palestínskeho štátu povedie k ďalšiemu terorizmu, nestabilite v regióne a ohrozí akékoľvek vyhliadky na mier,“ uviedlo izraelské ministerstvo zahraničných vecí počas tohto týždňa.

Palestínske organizácie vítajú rozhodnutie

Palestínska samospráva, militantné hnutie Hamas a Organizácia za oslobodenie Palestíny (PLO) privítali stredajšie rozhodnutie Nórska, Írska a Španielska oficiálne uznať Palestínu ako štát.

Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Básim Naím uviedol, že podnetom pre uznanie štátnosti Palestíny sa stal „odvážny odpor“ Palestínčanov. Hnutie v samostatnom vyhlásení tento krok zo strany troch európskych štátov označilo za dôležitý a vyzvalo aj ostatné krajiny sveta, aby tak učinili.

Generálny tajomník výkonného výboru PLO Husajn aš-Šajch na sociálnej sieti X napísal, že rozhodnutia Osla, Dublinu a Madridu predstavujú „historické momenty, v ktorých slobodný svet víťazí za pravdu a spravodlivosť“.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Írsko #Palestína #Španielsko #Nórsko #izraelsko-palestínsky konflikt