Okupáciou Ukrajiny sa to nekončí. Rusom sa nepozdávajú ani námorné hranice v Balte

Ruské ministerstvo obrany navrhuje revíziu hraníc ruských teritoriálnych vôd v Baltskom mori, informovala v stredu agentúra Interfax s odvolaním sa na návrh zákona, ktorý na vládnom webe zverejnila ruská vláda.

22.05.2024 10:03 , aktualizované: 15:17
debata (16)

Podľa agentúry Reuters Rusko navrhlo úpravu hranice okolo ruských ostrovov vo východnej časti Fínskeho zálivu a v Kaliningradskej oblasti. Neskôr neznámy zdroj poprel návrh ministra obrany. „Nebol a nie je žiadny zámer meniť na Balte šírku teritoriálnych vôd, ekonomickej zóny či kontinentálneho šelfu pri pobreží,“ citovala štátna agentúra TASS nemenovaný „vojensko-diplomatický zdroj“, ktorý hovoril s novinármi. Rovnaké vyjadrenie zverejnila agentúra Interfax.

Švédske ponorky postrážia pre NATO Rusov v Baltskom mori
Video

Hovorca Kremľa vyhlásil, že návrh nemá nič spoločné s politikou, ale dodal, že vzhľadom na zmenenú politickú situáciu a mieru konfrontácie, najmä na Balte, si Rusko musí zabezpečiť vlastnú bezpečnosť. Ďalšie otázky odkázal na ministerstvo obrany, ktoré však na žiadosti o vyjadrenie podľa Reuters neodpovedalo.

Fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová v reakcii na snahy Ruska zmeniť námorné hranice v Baltskom mori zdôraznila, že Moskva musí dodržiavať dohovor o morskom práve. Litva nateraz kroky Ruska nekomentovala.

Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) v stredu s odvolaním sa na návrh uznesenia ruskej vlády informovala, že podľa dokumentu, ktorý pripravilo ministerstvo obrany, má Rusko v úmysle vyhlásiť časť vodnej plochy na východe Fínskeho zálivu, ako aj pri mestách Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradskej oblasti, za svoje vnútorné morské vody.

Na tento účel sa budú merať geografické súradnice bodov, ktoré určujú polohu základných línií a od nich sa bude merať šírka teritoriálneho mora Ruskej federácie, ako aj priľahlá zóna pri pobreží a ostrovoch.

Argumentujú starými mapami

Na hraniciach s Fínskom má ruská vláda v úmysle upraviť súradnice v oblasti niekoľkých ostrovov a v blízkosti mysu rieky Narva. Na hranici s Litvou sa mala preskúmať oblasť Kurskej kosy, oblasti Mysu Taran, mysu južne od Mysu Taran, ako aj Baltskej kosy.

Nord Stream Čítajte viac Dánsko uzavrelo vyšetrovanie: Nord Stream bol odpálený úmyselne. Ich závery sú absurdné, tvrdí Kremeľ

Autori návrhu tvrdia, že súčasné geografické súradnice stanovené Radou ministrov ZSSR v roku 1985 „nezodpovedajú úplne súčasnej geografickej situácii“. Argumentujú tiež, že vtedy sa pracovalo s námornými mapami v malej mierke, čo neumožňuje určiť vonkajšiu hranicu vnútorných morských vôd Ruskej federácie.

RFE/RL dodala, že dokument s návrhom na revíziu hraníc bol predložený na verejnú diskusiu takmer súčasne so začiatkom cvičení o použití taktických jadrových zbraní.

Ukrajinci útočili na Rusov kazetovými bombami
Video

Do manévrov, ktoré sa od utorka konajú v Južnom vojenskom okruhu, sú nasadené aj komplexy Iskander a lietadlá vyzbrojené raketami Kinžal. Účelom cvičenia je pripraviť personál na použitie nestrategických jadrových zbraní, ako aj reagovať na „provokatívne vyhlásenia a hrozby jednotlivých západných predstaviteľov“, uviedla tlačová služba ruského ministerstva obrany.

Litva: Eskalácia proti NATO a EÚ

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hraníc svojich teritoriálnych vôd v Baltskom mori za eskaláciu proti Severoatlantickej aliancii (NATO) a Európskej únii.

V statuse na sieti X citovanom agentúrou Reuters Landsbergis označil avizované návrhy za ďalšiu ruskú hybridnú operáciu, ktorej cieľom je šíriť strach, neistotu a pochybnosti o zámeroch Ruska v Baltskom mori. Dodal, že ide o zjavnú eskaláciu proti NATO a EÚ, ktorá musí vyvolať náležitú reakciu.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Fínsko #Litva #Baltské more #vojna na Ukrajine #vonkajšie hranice