Kontroverzný líder eurokandidátky nemeckej AfD sa sťahuje z kampane. Má na krku viacero škandálov

Nemecká nacionalistická strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) zakázala lídrovi svojej kandidátky, europoslancovi Maximilianovi Krahovi verejne vystupovať na podujatiach spojených s voľbami do Európskeho parlamentu (EP) v dôsledku škandálov spojených s jeho osobou.

22.05.2024 11:09
Maximilian Krah, Nemecko, AfD, eurovoľby Foto: ,
Vedúci kandidát AfD do volieb do Európskeho parlamentu Maximilian Krah.
debata

K tomuto kroku pristúpila Afd približne dva týždne pred voľbami do EP. Zákaz verejne vystupovať má podľa denníka Bild platiť aj na ostatné podujatia strany, ktoré nie sú spojené s eurovoľbami. Rozhodlo sa o tom na stredajšom krízovom zasadnutí výkonnej rady strany.

Lídri AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová sa tak podľa Bildu pokúšajú urobiť hrubú čiaru za aférami Kraha, ktorý údajne ponúkol aj svoje odstúpenie z výkonnej rady strany. Vedenie AfD sa predtým mesiac vyhýbalo zaujatiu jasného stanoviska voči Krahovi.

Extrémizmus / AfD / Protest / Demoštrácia / Čítajte aj Nemecký súd povolil tajným službám neobmedzené odpočúvanie neonacistickej strany AfD

Krahovho asistenta Jiana G. vyšetrujú pre podozrenia zo špionáže pre Čínu. Podľa nemeckej generálnej prokuratúry sledoval aktivity čínskej opozície v Nemecku, odovzdával informácie z Európskeho parlamentu čínskemu ministerstvu štátnej bezpečnosti a pôsobil aj ako agent tajnej služby.

Masové protesty proti krajne pravicovej AfD

Organizátori ohlásili od piatka do nedele protestné akcie na približne 100 miestach po celom Nemecku.

Fotogaléria
Ľudia počas protestu proti krajne pravicovej...
Ľudia počas protestu proti krajne pravicovej...
+6Ľudia počas protestu proti krajne pravicovej...

Krah svojho asistenta po zatknutí prepustil. AfD bola už predtým terčom kritiky nemeckej vlády aj opozície za svoje pozitívne postoje k Rusku v súvislosti s inou kauzou.

Maximilian Krah, Nemecko, AfD, eurovoľby Čítajte aj Nemecko zatklo muža za špionáž pre Čínu, odovzdával informácie z europarlamentu. Peking reaguje

Europoslanec okrem toho v rozhovore pre talianske noviny La Repubblica relativizoval zločiny jednotiek SS nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Vyšetruje ho aj prokuratúra v Drážďanoch v súvislosti s tvrdeniami, že od siete blízkej Kremľu prijal finančné prostriedky výmenou za šírenie propagandy proti Kremľu, píše Bild. Krah obvinenia odmieta.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #eurovoľby #AfD