Ruská delostrelecká fraška: Prachové náplne rozvrátili bojovú efektivitu

Na ruských telegramových účtoch sa šíri list vedenia Služby pre raketové delostrelecké zbrane, ktorý reaguje na sťažnosti vojakov. Vyplýva z neho, že Moskva má problémy s presnosťou delostreleckých granátov. Strelci kritizovali, že prachové náplne v munícii majú odlišné váhy a každý granát letí inak.

22.05.2024 13:11
debata (35)
Nepretržitá paľba: ukrajinské delostrelectvo ničí ruské ciele
Video
Ukrajinské delostrelectvo je zamerané na ruské pozície. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

List zverejnil ruský telegramový kanál Dva majora, ktorý sa venuje vojenským záležitostiam. Vedenie v ňom odpovedá delostrelcom, že na vine sú oni a nie rozdielna gramáž v projektiloch. „Neefektívnosť vypálených granátov súvisí s nedodržiavaním pravidiel súvisiacich s použitím delostreleckej munície a s jej nedostatočnou kontrolou pred vypálením,“ píše vedenie v liste. Ruský telegramový kanál ale pripomenul, že vojaci nastavujú svoju zbraň rovnako ako predtým, ale nič sa nezmení.

admirál Groškov, ruská fregata, vojnová loď Čítajte aj Nejaký dom už zasiahneme. Veliteľ fregaty prezradil 'presnosť' ruských rakiet

Delostrelcom dáva vedenie za vinu to, že dostatočne nesledujú teplotu prachovej náplne. To podľa nich súvisí s nepresnosťou. Vojaci majú tiež používať strelecké tabuľky pre jednotlivé granáty a dodržiavať všetky pravidlá pri streľbe. Služba doplnila, že budú trestať každého, kto rozoberie a zváži prachovú náplň. Napriek tomu vykonali váženie a vyplynulo z toho, že granáty z jednej výroby, majú ozaj rozdielnu hmotnosť náplne.

Ďalší ruský blogger Filológ v zásade. spomenul, že problém je dlhodobý, pretože odpoveď odkazuje na inú odpoveď na staršiu otázku. Viaceré vojenské telegramové portály píšu, že vedenie krajiny a armády prehliada sťažnosti vojakov, keď sa hlavne rieši počet dodaných granátov, a nie to, koľko ich zasiahne cieľ. Nádej vkladajú v zmene rezortu obrany. Nový minister Andrej Belousov ako schopný ekonóm a manažér urobí v rezorte poriadok a pri výrobe sa budú dodržiavať normy, domnievajú sa, píše portál Novinky.cz.

Ruská apokalypsa: mesto Časiv Jar

Ruská taktika vojny - totálne spálená zem. Zábery mesta Časiv Jar pripomínajú apokalyptické výjavy.

Fotogaléria
Fotografia prevzatá z videa z dronu, ktoré...
Fotografia prevzatá z videa z dronu, ktoré...
+5Fotografia prevzatá z videa z dronu, ktoré...

Kanál Dva majora doplnil, že chyba nie je len v munícii a delostrelcoch, ale aj v tom, že delá sú staré. „Niektoré ešte pamätajú Josifa Vissarioniviča.“ Dokumenty o zbraniach v skladoch zaznamenali, že z nich boli dovezené a dodané jednotkám aj húfnice kalibru 152 mm D-1 a D-20, pričom prvý spomínaný typ zasiahol ešte do konca druhej svetovej vojny.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #ruská armáda #vojna na Ukrajine #delostrelecká munícia