Varovanie novému prezidentovi? Čína spustila dvojdňové manévre v okolí Taiwanu

Čína vo štvrtok spustila dvojdňové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu. Hovorca čínskej armády vyhlásil, že ide o "trest za separatistické aktivity" taiwanskej vlády. Tchaj-pej manévre čínskej armády odsúdil, píše TASR na základe správy agentúry AFP.

23.05.2024 07:16
debata
Čo urobí Čína? Taiwanského prezidenta privítali stíhačky a helikoptéry
Video
Prelet stíhačiek a helikoptér počas inaugurácie taiwanského prezidenta Laj Čching-tea. / Zdroj: TV Pravda

Čína odštartovala manévre v Taiwanskom prielive tri dni po inaugurácii nového taiwanského prezidenta Laj Čching-tea. Peking ho označuje za nebezpečného separatistu. Laj rovnako ako jeho predchodkyňa Cchaj Jing-wen odmieta nároky Číny na zvrchovanosť nad Taiwanom a tvrdí, že o budúcnosti ostrova môžu rozhodnúť len jeho obyvatelia.

Východné veliteľstvo čínskej armády informovalo, že do cvičení s názvom Sword-2024A sa zapoja námorné, letecké a raketové sily. Manévre boli spustené o 7.45 h miestneho času (1.45 h SELČ), čínska armáda zverejnila aj ich program a mapu.

Čínska invázia? Taiwan si precvičil obranu
Video

Vojenské cvičenia čínskej armády v Taiwanskom prielive označil Tchaj-pej za „iracionálne provokácie, ktoré podkopávajú mier a stabilitu v regióne“. Taiwanské ministerstvo obrany oznámilo, že reagovalo nasadením svojich námorných, vzdušných a pozemných síl, aby „chránili slobodu, demokraciu a suverenitu“ Taiwanu. Dodalo, že taiwanská armáda je pripravená brániť ostrov.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek tomu, že tento ostrov má od roku 1949 nezávislú vládu. Peking opakovane deklaruje, že jedného dňa demokratický Taiwan ovládne, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčil ani použitie vojenskej sily. V posledných rokoch zvýšil tlak na Tchaj-pej a k ostrovu takmer denne vysiela vojenské lietadlá a lode.

Laj Čching-te, Lai, Taiwan Čítajte viac Vojna s Čínou? Nový prezident Taiwanu skúša na Peking aj dialóg
debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #vojenské cvičenie #Taiwan #Čína a Taiwan