VIDEO: Ruské zverstvá z mesta Vovčansk: Ulice sú posiate mŕtvymi civilistami

Ukrajinci zverejnili video z mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti natočené dronom, na ktorom ležia telá mŕtvych civilistov v zbombardovaných uliciach. Z oblasti už skôr prichádzali správy o zabíjaní a zadržiavaní obyvateľov mesta. Evakuácia z miesta sa koná pod neustálou paľbou ruských diel. Niektoré prípady už vyšetruje ukrajinská prokuratúra, ako ďalšie vojnové zločiny Moskvy.

23.05.2024 11:15
debata (59)
Ruské zverstvá vo Vovčansku: Mŕtvi civilisti na uliciach a zlikvidované mesto
Video
Video z dronu z mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti, na ktorom na uliciach mesta ležia mŕtvi civilisti. / Zdroj: Twitter / Анатолій Штефан

Počas nedávnej evakuácie z mesta bol zabitý aj policajt, ktorý pomáhal civilistom pri úteku z oblasti. Prišiel o život pri ruskom útoku dronmi, oznámil ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko.

„Rusko v (meste) Vovčansk strieľalo na policajné auto v čase evakuácie,“ uviedol Klymenko na Telegrame. Spresnil, že vo vozidle boli dvaja policajti, ktorí sa zúčastňovali na záchrane civilistov. Auto zasiahol FPT (first person view) dron. „Druhý policajt utrpel zranenia,“ dodal Klymenko v Telegrame. Útok bol teda priamo mierený na bezpečnostné zložky, ktoré dostavajú ľudí z oblasti ťažkých bojov.

„Okupanti zastrelili dvoch civilistov Vovčanska a zaútočili na policajné evakuačné vozidlo,“ uviedol Volodymyr Tymoško, vedúci hlavného oddelenia národnej polície v Charkovskej oblasti a dodal, že druhý policajt utrpel zranenia a ostatných ľudí sa podarilo evakuovať.

UA Vojak / UA Armáda / Čítajte aj Slovák bojuje v epicentre najväčších bitiek Charkovskej oblasti. Čo hovorí na situáciu?

Ruskí vojaci 15. mája zastrelili muža na invalidnom vozíku, ktorý sa snažil opustiť Vovčansk. Prokuratúra uviedla, že strážcovia zákona najskôr predpokladali, že ide o muža so zdravotným postihnutím, ktorý sa pokúšal opustiť obsadenú nemocnicu. Neskôr sa však ukázalo, že ženu, ktorú sprevádzal jej manžel, zabili guľky okupantov.

Podľa Charkovskej oblastnej prokuratúry sa 70-ročný muž a jeho manželka rozhodli evakuovať z Vovčanska na vlastnú päsť. Cestou sa k nim pridal ďalší občan. Muž našiel pre svoju manželku invalidný vozík, pretože mala už dlhší čas problémy s nohami. Spoločne zamierili do Charkova.

„Keď ľudia prechádzali blízko miestnej nemocnice, Rusi na nich spustili paľbu. Muž, ktorý sa k páru pridal, a žena zomreli na mieste,“ uviedli vyšetrovatelia.

Dronové zábery pripomínajú svedectvá ruských zverstiev, ktoré sa odohrali začiatkom vojny v meste Buča, kde podľa starostu Anatolija Fedoruka bolo zabitých vyše 300 ľudí. Rusi tam počas mesačnej okupácie náhodne vraždili miestnych civilných obyvateľov. Niektoré z obetí mali zviazané ruky za chrbtom, uviedli úrady.

Vraždenie v meste Buča na Ukrajine

Zábery sú vhodné len pre silné povahy. Spravodajské fotografie z mesta Buča ukazujú neľudskosť vojny na Ukrajine.

Fotogaléria
Ukrajinský vojak kontroluje v sobotu 2. apríla...
Ukrajinskí vojaci kráčajú popri tankoch v meste...
+20Ukrajinský vojak sa dotýka káblom mŕtveho tela...

Rusko cez víkend zámerne cielilo na civilistov aj pri ostreľovaní dvoch miest v Charkovskej oblasti, uviedol denník The Guardian. Ukrajinská prokuratúra uviedla, že ruský nálet na obytnú časť v oblastnej metropole Charkov vyšetruje ako vojnový zločin. Pri nálete utrpelo zranenia najmenej šesť ľudí vrátane osemročného dieťaťa a dvoch tínedžerov vo veku 13 a 16 rokov.

Ukrajina ICC vyšetrovanie súd Medzinárodný súdny dvor Čítajte aj Bývalý vagnerovec bude svedčiť v Haagu. Bol svedkom krvilačných vojnových zločinov aj operácií v roku 2014

Civilisti ako ľudské štíty

Ruské jednotky berú do zajatia ukrajinských civilistov a bránia ich evakuácii z dobytej severnej časti mesta. Prednedávnom vyšla správa o tom, ako Rusi v meste zajali približne 40 civilistov a používajú ich ako ľudské štíty, informoval spravodajský portál Kyiv Independent, ktorý citoval správu polície Charkovskej oblasti.

Chrystyna Piimak (11) po evakuácii z Vovčanska...
Tetiana (82) plače so svojou dcérou počas...
+12Policajt pred horiacim domom zničeným ruským...

Šéf vyšetrovacieho oddelenia polície Charkovskej oblasti Serhij Bolvinov uviedol pre verejnoprávnu televíziu Suspiľne, že do 40 civilistov, väčšinou seniorov, zajali, keď sa snažili uniknúť pred ruským ostreľovaním. Vyšetrovatelia začali trestné stíhanie pre porušenie pravidiel vojny.

V tom istom období začali vychádzať prvé prípady o popravách civilistov ruskou armádou. Klymenko uviedol, že podľa správ tajných služieb okupanti, ktorí sa snažili vo Vovčansku opevniť, nedovolili evakuáciu miestnych obyvateľov: vojaci začali unášať ľudí a zvážať ich do pivníc. Podľa Klymenka sú k dispozícii už aj správy o prípadoch zastrelenia civilistov ruskou armádou.

Streľba pri Robotyne, ruskí vojaci mali zastreliť zajatých ukrajinských vojakov
Video

Ako príklad uviedol jedného z obyvateľov Vovčanska, ktorý sa pokúsil utiecť pešo, odmietol plniť príkazy okupačných vojakov a Rusi ho zabili. V súvislosti s podozrením zo spáchania „vojnových zločinov“ sa týmto prípadom zaoberajú príslušné ukrajinské úrady.

59 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #vojnové zločiny #ruská armáda #vojna na Ukrajine