Nigel Farage, jeden z lídrov brexitu, nebude kandidovať v predčasných voľbách do britského parlamentu

Jeden z iniciátorov vystúpenia Británie z EÚ - Nigel Farage, ktorý je čestným predsedom pravicovej Reformnej strany - oznámil, že nebude kandidovať v predčasných voľbách do Dolnej snemovne britského parlamentu. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že voľby sa budú konať 4. júla.

23.05.2024 11:45
Nigel Farage Foto: ,
Nigel Farage.
debata

V statuse na sieti X Farage napísal, že pomôže Reformnej strane v kampani. Podľa jeho názoru však momentálne nie je čas, aby „šiel ďalej“.

Všeobecne sa predpokladá, že konzervatívci v nadchádzajúcich voľbách po 14 rokoch pri moci prehrajú s opozičnými labouristami.

Farage si myslí, že obe tieto strany majú nezáživné politické programy a jedine Reformná strana „má radikálnu agendu, ktorá je potrebná“ v záujme skoncovania s „úpadkom v tejto krajine“.

Belgium EU Summit Čítajte aj Všetci nacionalisti sú 'skrytí brexiteri', ničia každú krajinu. Zobuďte sa Európania, odkázal Macron

Labouristi v prieskumoch vedú pred konzervatívcami o asi 20 percent už viac než rok a pol. Niektorí ich predstavitelia však upozorňujú, že tento náskok nemusia vo voľbách potvrdiť, pretože mnohí voliči sú nerozhodnutí.

Konanie predčasných volieb oznámil britský premiér Rishi Sunak v stredu.

„Teraz nastal pre Britániu moment, aby si zvolila svoju budúcnosť,“ vyhlásil Sunak v krátkom príhovore po mimoriadnom zasadnutí vlády. Spomenul v ňom úspechy svojho kabinetu a povedal, že sa bude usilovať získať dôveru a hlas každého občana. Britská vláda oznámila, že parlament rozpustia 30. mája.

Rishi Sunak Čítajte aj Britské parlamentné voľby sa uskutočnia 4. júla, oznámil Sunak

Labouristická strana ešte pred vystúpením Sunaka oznámila, že je pripravená na voľby. Jej líder Keir Starmer minulý týždeň prisľúbil „obnovu Británie“ a načrtol prvé kroky, ktoré by labouristi podnikli v prípade volebného víťazstva. V stredu vyhlásil, že júlové hlasovanie bude „šancou na zmenu k lepšiemu“.

gibraltár Čítajte aj EÚ a Británia hlásia, že sú blízko k pobrexitovej dohode o Gibraltáre
debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Nigel Farage #Brexit