Europarlamentná frakcia vylúčila pre škandály nemeckú AfD zo svojich radov

Europarlamentná frakcia Identita a demokracia (ID) s okamžitou platnosťou vylúčila Alternatívu pre Nemecko (AfD) zo svojich radov, dôvodom sú škandály týkajúce sa volebného lídra strany Maximiliana Kraha. AfD sa chce podľa televízie Welt odvolať.

23.05.2024 16:20 , aktualizované: 16:32
debata (1)
Eurovoľby sú aj šanca na ochranu demokracie a slobody
Video
Príbeh generácií, ktoré zažili vojnu a neslobodu, pripomína, aké doležité je voliť. Európska únia si bude vyberať poslancov do Európskeho parlamentu už 6. až 9. júna, na Slovensku sa volí 8. júna. / Zdroj: TV Pravda/EP

Europoslanci AfD sa pokúšali neúspešne vylúčeniu celej strany zabrániť tým, že vedenie ID navrhli vyškrtnúť z frakcie len Kraha.

Návrh na vylúčenie celej europoslaneckej delegácie podal šéf frakcie Marco Zanni. Za odluku hlasovali podľa nemeckých médií okrem iného talianska Liga, z ktorej je aj Zanni, česká Sloboda a priama demokracia (SPD), francúzske Národné združenie (RN) Marine Le Penovej alebo belgický Flámsky záujem.

Maximilian Krah, Nemecko, AfD, eurovoľby Čítajte aj Kontroverzný líder eurokandidátky nemeckej AfD sa sťahuje z kampane. Má na krku viacero škandálov

Zanni v návrhu uviedol, že Krahove aféry, a tým aj všetci europoslanci AfD, poškodzujú súdržnosť a povesť frakcie. Kraha dohnali kauzy týkajúce sa podozrenia z prijímania úplatkov za ruskú propagandu a tiež prípad jeho asistenta, ktorý je podozrivý zo špionáže pre Čínu. Pobúrenie vyvolal aj Krahov novinový rozhovor, v ktorom zľahčoval zločiny nacistických jednotiek SS. Kauza s možnými úplatkami od proruskej siete sa týka aj dvojky eurokandidátky AfD a spolkového poslanca Petra Bystroňa.

Masové protesty proti krajne pravicovej AfD

Organizátori ohlásili od piatka do nedele protestné akcie na približne 100 miestach po celom Nemecku.

Fotogaléria
Ľudia počas protestu proti krajne pravicovej...
Ľudia počas protestu proti krajne pravicovej...
+6Ľudia počas protestu proti krajne pravicovej...

Vylúčenie AfD z ID je na úniovej úrovni vnímané ako symbolický krok, pretože Európsky parlament sa znovu zíde až po júnových voľbách. Rozhodnutie by podľa niektorých komentátorov mohlo zároveň znamenať, že frakcia ID po voľbách neposilní toľko, ako sa očakáva. Pre samotnú AfD je ale dnešný verdikt ťažkou ranou, pretože pravicovo populistická strana tak prichádza len dva týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu o svojich obvyklých zahraničných spojencov. Televízia Welt to v komentári označila dokonca za ‚knockout‘.

AfD / Alternatíva pre Nemecko / Čítajte aj Neplatili ma Rusi, prijal som od nich len malé balíčky, povedal nemecký poslanec Bystroň
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #eurovoľby #AfD