Danko vystúpil na Okamurovej demonštrácii v Prahe. Odporcovia po nich hádzali vajíčka

Líder SNS Andrej Danko vo štvrtok vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú zvolal predseda českej strany SPD Tomio Okamura ako hlavnú akciu svojej kampane pred eurovoľbami. Danko občanom Česka zaželal vládu, pre ktorú budú na prvom mieste.

23.05.2024 21:03 , aktualizované: 21:38
okamura, SPD, protest Foto:
debata (80)

„Želám vám vládu, ktorá sa nebude klaňať iným mocnostiam. (…) Želám vám vládu, ktorá bude za vás bojovať tak, ako my dnes bojujeme za Slovákov,“ odkázal. Zároveň poukázal na netoleranciu iných názorov.

Danko zdôraznil potrebu bojovať za vlastný štát a nehádať sa. „Pre každého vlastenca musí byť štát na prvom mieste,“ dodal. Hovoril aj o Európskej Únii. Tvrdí, že Slovensko ani Česko do nej nešli na to, aby im diktovali západné štáty.

Peter Pavel Čítajte viac Prezident Pavel sa zranil pri jazde na motorke. Skončil v nemocnici

Slovensko a Česko podľa jeho slov patria k sebe. „Nám Slovákom a Čechom nemusia hovoriť o pokoji a mieri. Máme za sebou dlhé obdobie spolužitia, dokázali sme sa vždy slušne dohodnúť, rozprávať. Nikdy žiaden štát ani politik tieto národy nemôže rozdeľovať,“ skonštatoval. Zdôraznil tiež potrebu V4. Skritizoval aj viaceré mimovládne organizácie. Spomenul tiež útok na premiéra Roberta Fica (Smer v Handlovej. Avizoval, že od demonštrujúcich ho bude pozdravovať.

Na hornú časť Václavského námestia dorazilo niekoľko stoviek ľudí, píšu České noviny. Prišli aj odporcovia SPD a priaznivci Ukrajiny. Počas prejavu Okamuru sa zopár z nich pokúšalo hádzať vajíčka smerom na pódium. Policajti následne zaistili troch ľudí, ktorých podozrievajú z priestupku, uviedol na otázku ČTK hovorca pražskej polície Jan Daněk.

„V Prahe hádžu na demonštrácii za národné štáty a reformu Európskej únie po nás vajcia,“ napísal pod video na sociálnej sieti Andrej Danko.

Podľa Českých novín sa zhromaždenie začalo o 16.00 h vystúpením skupiny Ortel, ktorá je spájaná s krajnou pravicou a ktorej kritici vyčítajú xenofóbne texty proti menšinám. Rečníci prišli na pódium, ktorému dominoval slogan „Čas na zmenu“, o hodinu.

Líder SPD Tomio Okamura počas svojho vystúpenia okrem iného zaželal slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi skoré uzdravenie a vyhlásil, že v Českej republike je nedostatok liekov pravdepodobne preto, že sa vozia na Ukrajinu, informuje o tom iDnes.cz. Tá bola totiž napadnutá Ruskom. Okamura tiež vyzval na neutralitu Ukrajiny.

Robert Fico, streľba, Handlová Čítajte aj Trafil by aj slepý, povedal atentátnik na Fica. Detaily rozhodnutia o väzbe: Cintula svoj čin plánoval, pripravené mal dva zásobníky

Na pódiu vystúpil aj niekdajší šéf agentúry Európskej únie pre ochranu vonkajších hraníc Fabrice Leggeri, ktorý kandiduje za Národné združenie (RN) Marine Le Penovej, informuje ďalej spravodajca ČTK. Do Prahy dorazil aj predseda frakcie ID a belgický europoslanec Gerolf Annemans a ďalší politici z Talianska alebo Rakúska. Všetci rečníci kritizovali súčasné smerovanie EÚ, vyzvali na účasť vo voľbách a popriali uzdravenie Ficovi, ktorý po atentáte z minulého týždňa zostáva v nemocnici vo vážnom stave. Zhromaždenie sa skončilo pred 19. hodinou.

Fico postrelenie prevoz Čítajte viac Stav premiéra Fica je naďalej vážny, ale nateraz stabilizovaný
80 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Praha #protest #Tomio Okamura #Andrej Danko