Iránskeho prezidenta Raísího, ktorý zomrel pri havárii vrtuľníka, pochovali v jeho rodnom meste

Iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, vo štvrtok pochovali v jeho rodnom meste Mašhad na severovýchode Iránu. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

23.05.2024 19:08
Irán Raísí pohreb Foto: ,
Ľudia obklopujú rakvy s telesnými pozostatkami zosnulého iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a jeho spolupracovníkov počas pohrebného sprievodu meste Mašhad 23. mája 2024.
debata

Do ulíc tohto druhého najväčšieho iránskeho mesta vo štvrtok vyšli tisíce smútiacich ľudí. Okolostojaci hádzali kvety na rakvu s pozostatkami prezidenta, ktorú nieslo vozidlo v sprievode. Ten pomaly smeroval k svätyni imáma Rézu, kde Raísího uložili do hrobu. Toto miesto posledného odpočinku imáma Rézu z 9. storočia je najposvätnejším miestom islamu v Iráne, dodáva Reuters.

Posledná rozlúčka so zosnulým prezidentom bola v stredu v Teheráne. Zúčastnili sa na nej aj líder palestínskej militantnej organizácie Hamas Ismáíl Haníja a vysokopostavený člen vedenia libanonského šiitského hnutia Hizballáh Náim Kásim.

irán Čítajte viac S prezidentom Raísím sa v Teheráne lúčia desaťtisíce ľudí

Raísí sa narodil v Mašhade v decembri 1960. V prezi­dentskom úrade bol od roku 2021. Svoj mandát vykonával v období masových protestov v krajine a ekonomickej krízy prehĺbenej americkými sankciami. Bol tiež považovaný za možného nástupcu najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího.

K havárii vrtuľníka, ktorý viezol prezidenta, došlo v nedeľu v hustej hmle v hornatej oblasti iránskej provincie Východný Azerbajdžan. O život prišli všetci na palube vrátane ministra zahraničných vecí Hosejna Amíra Abdollahjána a viacerých ďalších funkcionárov.

Raísí sa spolu s delegáciou vracal z provincie Východný Azerbajdžan na severozápade Iránu, kde spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom otvorili projekt priehrady na spoločnej hranici.

Ľudia nasledujú nákladné auto s truhlami... Foto: TASR/AP
Irán Raísí pohreb Ľudia nasledujú nákladné auto s truhlami tragicky zosnulého iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a členmi jeho sprievodu, ktorí zahynuli v nedeľu pri havárii vrtuľníka, počas poslednej rozlúčky v Teheráne 22. mája 2024.
debata chyba
Viac na túto tému: #pohreb #Irán #Ebráhím Raísí