Nočná mora ruskej flotily je ešte desivejšia: Ukrajinci vyzbrojili námorný dron raketometom a poslali do boja

Šéf ukrajinskej tajnej služby SBU Vasyl Maljuk uviedol, že Ukrajinci vybavili námorné drony Sea Baby raketomety Grad. SBU podľa neho takto vybavené bezposádkové plavidlá použila prvýkrát vlani v decembri.

24.05.2024 10:20
debata (8)

Informovala o tom agentúra Interfax-Ukrajina alebo server Ukrajinska pravda, ktorý zverejnil fotografiu zbrane.

Ukrajinský dron Dieťa mora terorizuje ruskú Čiernomorskú flotilu
Video
Hoci Ukrajina nemá vlastné vojenské loďstvo, Rusom v Čiernom mori spôsobuje značné straty. Silnou zbraňou Kyjeva sú morské drony ako Sea Baby (Morské dieťa). Plavidlo unesie 850 kg výbušnín, má maximálnu rýchlosť 90 km/h a dosah 1 000 km. Je navrhnuté tak, aby sa dalo len ťažko zachytiť radarom. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ukrajinské médiá písali o vybavení námorných dronov Sea Baby raketometom Grad už v predchádzajúcich dňoch, odvolávali sa pritom ale na nemenované zdroje. Podľa nich Ukrajinci zaútočili na ruské invázne sily pomocou dronov Sea Baby tento týždeň na Kinburskej kose na juhu Ukrajiny.

Server The Kyiv Independent zdieľal video, ktoré údajne zachytáva útok námorného dronu vybaveného raketometom, avšak poznamenal, že jeho pravosť nemohol nezávisle overiť.

„Sea Baby je viacúčelová platforma, na ktorú spravodajská služba umiestňuje ďalšie zbrane na plnenie rôznych úloh. Dron okrem iného efektívne na diaľku kladie míny. Týmto spôsobom už boli zasiahnuté štyri nepriateľské lode,“ uviedol Maljuk podľa agentúry Interfax-Ukrajina na summite fundraisingovej platformy United24.

dron sea baby Čítajte aj VIDEO: Ukrajinský dron Dieťa mora terorizuje ruskú Čiernomorskú flotilu

The Kyiv Independent predtým napísal, že Ukrajinci zasiahli pomocou námorných dronov v Čiernom mori už rad ruských lodí, ale používali ich doteraz ako bezpilotné plavidlá naložené výbušninami, ktoré explodovali po náraze do cieľa alebo v jeho blízkosti. Podľa šéfa SBU námorné drony používa aj ukrajinská vojenská rozviedka a námorníctvo.

"Hunter, "brigádny generál z ukrajinskej...
Nový dron Sea Baby „Avdiivka“ počas prezentácie...
+4Nový dron Sea Baby „Avdiivka“ počas prezentácie...

Bezposádkové plavidlá Sea Baby vyvinuli SBU a jeden dron unesie 850 kilogramov výbušnín, môže plávať rýchlosťou až 90 kilometrov za hodinu, má dosah 1000 kilometrov a je vyrobený z materiálu, ktorý nedokážu odhaliť radary, napísala Ukrajinska pravda. Jeden kus podľa nej stojí 8,5 milióna hrivien (približne 195 000 eur).

Ukrajinci vybavili námorné drony Sea Baby... Foto: SBU
Sea Baby Grad, ukrajinský dron, vojna na Ukrajine Ukrajinci vybavili námorné drony Sea Baby raketometom Grad.
8 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine #vojenský dron