Nič nenasvedčuje tomu, že by na vrtuľník s Raísím niekto zaútočil, uviedli iránski vyšetrovatelia

Nič zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by havária vrtuľníka, pri ktorej minulý týždeň zahynul iránsky prezident Ebráhím Raísí, bola výsledkom útoku. Uviedli to iránske štátne médiá s odvolaním sa na vojenských vyšetrovateľov. Podľa ich vyhlásenia vrtuľník vzbĺkol krátko po tom, ako narazil do horského úbočia. Príčina nehody je podľa armády stále predmetom vyšetrovania.

24.05.2024 12:06
debata (3)
Záber z dronu na mieste pádu vrtuľníku s iránskym prezidentom
Video

Vyjadrenie generálneho štábu iránskych ozbrojených síl odvysielala vo štvrtok neskoro v noci iránska televízia. Podľa agentúry AP ide o prvé vyhlásenie armády k nehode v hornatom teréne neďaleko azerbajdžanských hraníc, pri ktorej okrem Raísího zahynul iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján a ďalších sedem ľudí.

Vladimir Solovjov Čítajte aj Zabil iránskeho prezidenta agent Mossadu? Súvisí jeho smrť s atentátom na Fica? Ruskí propagandisti perlia

Vyšetrovatelia podľa prvých zistení na havarovanom stroji nenašli žiadne stopy po projektiloch alebo iných vonkajších vplyvoch. Bežná bola aj posledná komunikácia medzi zrúteným vrtuľníkom a ďalšími dvoma sprievodnými helikoptérami, ktorá sa odohrala zhruba 90 sekúnd pred nehodou. Vrtuľník s prezidentom tiež pred nešťastím nijako nezmenil svoju letovú dráhu.

Prezident so šéfom diplomacie v nedeľu leteli zo slávnostného otvorenia priehrady s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. V hornatej oblasti na severozápade Iránu bol silný dážď, hmla a vietor. Záchranné zložky vrak stroja našli až v pondelok skoro ráno a krátko potom iránske štátne médiá potvrdili Raísího úmrtie.

Raísí Čítajte aj Iránsky prezident zahynul pri páde vrtuľníka, spolu s ním aj šéf diplomacie. My sme to neboli, hlási Izrael

Posledné okamihy letu opísal iránskej štátnej televízii v utorok šéf Raísího kancelárie. Počasie podľa neho bolo spočiatku jasné, trojica vrtuľníkov ale po zhruba pol hodine vletela do mrakov. Krátko na to sa stroj s prezidentom ostatným stratil. Dve zvyšné helikoptéry potom v mieste niekoľko minút krúžili, pre zlú viditeľnosť ale čoskoro pristáli v neďalekej medenej bani, píše agentúra DPA.

Vrtuľník Bell 212 americkej výroby, v ktorom Raísí cestoval, nie je podľa niektorých expertov prispôsobený na let za nízkej viditeľnosti. Agentúra AP stroj označila za zastaraný.

Fotografia, ktorú poskytla tlačová agentúra... Foto: SITA/AP, Ali Hamed Haghdoust
Ebráhím Raísí, pád vrtuľníka, Irán, iránsky prezident Fotografia, ktorú poskytla tlačová agentúra Islamskej republiky, IRNA, helikoptéra s iránskym prezidentom Ebrahimom Raisim na iránskych hraniciach s Azerbajdžanom. 19. mája 2024.
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #pád vrtuľníka #Ebráhím Raísí