Reuters: Putin je pripravený rokovať a zastaviť vojnu na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený zastaviť vojnu proti Ukrajine vyjednaným prímerím, ktoré uznáva súčasné línie bojiska, povedali pre agentúru Reuters štyri ruské zdroje. Kyjev ruské tvrdenie vníma ako snahu narušiť mierový summit, ktorý sa uskutoční vo Švajčiarsku.

24.05.2024 12:45 , aktualizované: 16:40
debata (215)
Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson
Video
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že tvrdenia, že na jar 2022 boli Kyjev a Moskva blízko k mierovej dohode, sú len súčasťou ruskej propagandy. / Zdroj: Twitter D. Kulebu

Tri zo zdrojov, oboznámené s rozhovormi v Putinovom okolí, uviedli, že skúsený ruský vodca vyjadril frustráciu z toho, čo považuje za pokusy Západu, zabrzdiť rokovania a tiež z rozhodnutia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nejednať o mieri, kým je Putin pri moci, píše agentúra Reuters.

„Putin môže bojovať tak dlho, ako to bude potrebné, ale je pripravený aj na prímerie – na zmrazenie vojny,“ povedal jeden zo štyroch, vysokopostavených ruských zdrojov, ktorý s Putinom spolupracoval a má znalosti o rozhovoroch na najvyššej úrovni v Kremli, uviedla agentúra.

Rovnako ako ostatní, hovoril pod podmienkou anonymity vzhľadom na citlivosť vecí.

Ruské zverstvá vo Vovčansku: Mŕtvi civilisti na uliciach a zlikvidované mesto
Video
Video z dronu z mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti, na ktorom na uliciach mesta ležia mŕtvi civilisti. / Zdroj: Twitter / Анатолій Штефан

„Putin sa zúfalo snaží zmariť mierový summit vo Švajčiarsku, ktorý sa uskutoční 15. a 16. júna,“ uviedol na X ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.

Putinovi sa tiež nedá veriť, že prípadnú mierovú dohodu dodrží, domnieva sa Kyjev. Poukazuje pritom na fakt, že ruský prezident opakovane pred vpádom na Ukrajinu popieral, že by chcel viesť vojnu.

Agentúra Reuters hovorila celkovo s piatimi ľuďmi, ktorí pracujú alebo pracovali s Putinom na vysokej úrovni v politickom a podnikateľskom svete. Piaty zdroj nekomentoval zmrazenie vojny na súčasných frontových líniách. Nového ministra obrany priamo nekomentovali. Na základe svojich informácií uviedli dva zdroje, že Putin zastával názor, že doterajšie zisky stačili na ‚propagáciu víťazstva ruskému ľudu‘.

Tri nemenované zdroje uviedli, že Putin si je vedomý toho, že akékoľvek väčšie úspechy by vyžadovali ďalšiu celonárodnú mobilizáciu, čo si vraj nepraje. Jeho popularita po prvej mobilizácii v septembri 2022 poklesla, dodal jeden zo zdrojov. Povolanie do armády podľa agentúry Reuters vydesilo veľkú časť Rusov a prinútilo státisíce mužov vo veku pre odvod na odchod z krajiny.

Policajné zatýkanie demonštrantov, ktorí v...
Policajné zatýkanie demonštrantov, ktorí v...
+10Policajné zatýkanie demonštrantov, ktorí v...

Putinov hovorca Dmitrij Peskov v odpovedi na žiadosť agentúry Reuters o komentár uviedol, že ruský vládca dal opakovane najavo, že Rusko je otvorené dialógu na dosiahnutie svojich cieľov, a vyhlásil, že krajina nechce večnú vojnu.

ukrajina Čítajte aj Kuleba: Viedli sme 200 kôl rokovaní s Moskvou. Žiadny rozhovor nezabránil Putinovi rozpútať brutalitu
215 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #ruská armáda #vojna na Ukrajine