Izrael zaútočil na tábor v Rafahu len niekoľko minút po rozhodnutí súdu v Haagu

Izraelské vojenské lietadlá podnikli v piatok sériu náletov na utečenecký tábor Šabúra v centre mesta Rafah. Stalo sa tak len niekoľko minút po rozhodnutí Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý Izraelu nariadil, aby okamžite zastavil ofenzívu v tomto meste na juhu Pásma Gazy. TASR o tom píše na základe portálu BBC.

24.05.2024 20:44
izrael, gaza, rafah Foto: ,
Stúpajúco dym po izraelskom nálete východne od Rafahu v pásme Gazy 6. mája 2024.
debata (6)

Jeden z tamojších aktivistov pre BBC uviedol, že nad táborom sa vznášali oblaky čierneho dymu. Záchranné tímy sa pre intenzitu náletov nemohli dostať na miesto. Bezprostredne nie sú informácie o obetiach alebo zranených.

MSD v piatok nariadil Izraelu okamžité zastavenie vojenskej operácie v meste Rafah. Prikázal mu tiež, aby ponechal otvorený hraničný priechod Rafah a zabezpečil tak neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Vyzval aj na okamžité a bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržalo palestínske hnutie Hamas počas útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.

Holandsko ICJ Izrael Gaza Rafah haag sudcovia Čítajte viac Medzinárodný súd v Haagu nariadil Izraelu zastaviť ofenzívu v Rafahu. Do Gazy chce vyslať vyšetrovateľov

Súd rozhodoval o žiadosti JAR, aby nariadil Izraelu zastavenie vojenskej operácie v Pásme Gazy vrátane invázie do mesta Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila „prísnejšie“ príkazy MSD. Rozhodnutie privítala aj Palestínska samospráva, podľa ktorej predstavuje medzinárodný konsenzus o ukončení tejto vojny na Blízkom východe.

Rozhodnutia MSD sú konečné a záväzné, súd však nemá žiadne vynucovacie prostriedky. Jeho rozhodnutia preto niektoré štáty už v minulosti ignorovali.

Nič bezprostredne nenasvedčuje tomu, že by Izrael zmenil svoj kurz, píše BBC s odkazom na spomínaný útok. Niektorí zo spojencov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua reagovali na rozhodnutie MSD so zúrivosťou a obvinili súd OSN z antisemitizmu a z toho, že sa postavil na stranu Hamasu. Kritici Netanjahua však tvrdia, že ide o ďalší znak rastúcej medzinárodnej izolácie Izraela.

pásmo gazy Čítajte viac Izraelská armáda postupuje hlbšie do Rafahu, podľa Galanta operácia ďalej zosilnie
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Pásmo Gazy #Rafah