„Nemecko pre Nemcov, cudzinci preč.“ Ľudia skandovali na párty rasistické heslá, video vyvolalo pobúrenie

V Nemecku vyvolalo pobúrenie virálne video, na ktorom účastníci párty na dovolenkovom ostrove Sylt skandujú rasistické heslá. Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok označil video za "nechutné". TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

24.05.2024 22:27
debata

Na záberoch, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach, skanduje skupina mladých ľudí na terase baru „Nemecko pre Nemcov, cudzinci preč“ v rytme piesne L'amour toujours od talianskeho interpreta Gigiho D'Agostina, ktorá hrala v pozadí. Na záberoch je možné vidieť, ako jeden z mladíkov imituje hajlovanie nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

„Takéto heslá sú nechutné. Sú neprijateľné,“ napísal Scholz v príspevku na sociálnej sieti X. Video natočili cez víkend v nočnom klube zvanom Pony v obci Kampen. Polícia informovala, že incident vyšetruje.

Populárnu párty pieseň L'amour toujours si v Nemecku v posledných mesiacoch pravidelne privlastňujú pravicoví extrémisti, píše AFP.

Maximilian Krah, Nemecko, AfD, eurovoľby Čítajte viac AfD stráca spojencov v Európe. Pobúrili ich výroky o SS, stranu vylúčili z frakcie v europarlamente

Bar, v ktorom bolo video natočené, na sociálnych sieťach uviedol, že je „šokovaný takýmto nechutným správaním“. „Dištancujeme sa od všetkých foriem rasizmu a diskriminácie,“ píše sa v stanovisku. Manažér podniku v rozhovore pre televíziu Die Welt povedal, že päť podozrivých identifikovali a vykázali z priestorov baru. Dodal, že jeho klub už nebude hrať skladbu L'amour toujours a podobné opatrenie odporučil aj ostatným barom.

Podľa nemeckého denníka Bild stáli vstupenky na párty v klube Pony 150 eur. Denník zverejnil aj fotografie, na ktorých pred podnikom stálo niekoľko áut značky Porsche.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #rasizmus