Poliaci zvažujú, že skrátia pracovný týždeň

Poľské ministerstvo práce a sociálnych vecí analyzuje dva návrhy na skrátenie pracovného týždňa, oznámila ministerka Agnieszka Dziemianowiczová-Bonková podľa televízie TVN 24. Prvou možnosťou je skrátiť pracovný týždeň na 35 hodín, druhou zaviesť voľné piatky.

25.05.2024 06:12
debata (2)

„Uplynulo už viac ako 100 rokov od zavedenia osemhodinovej pracovnej doby, skoro pred polstoročím sa zaviedli voľné soboty. Odvtedy sa toho veľa zmenilo, a tak by sa mohol urobiť ďalší krok či aspoň začať dialóg na túto tému,“ povedala ministerka. „Mojím želaním a plánom je skrátiť pracovný týždeň. Ako? O tom sa vedie diskusia,“ dodala.

Zmeny v zákonníku práce: O koľko tento rok zarobia zamestnanci viac a prečo?
Video

Poľská spoločnosť je podľa zástupkyne Ľavice vo vláde premiéra Donalda Tuska jednou z najviac zodratých v Európe. Skrátenie pracovného týždňa by podľa nej prospelo nielen zamestnancom, ale aj zamestnávateľom. „Vôbec neplatí, že čím viac hodín strávi zamestnanec v práci, tým má lepšie výsledky. Vyhorenia, stres a únava znižujú produktivitu. Odpočinutý pracovník je kreatívnejší a viac motivovaný,“ argumentovala.

Ministerstvo podľa nej prihliada aj na riešenia zavedené v iných krajinách, ako sú Francúzsko a Nemecko. Výsledky analýz plánuje predstaviť do konca roka.

Ministerka pripustila, že z rozhovorov so zamestnancami a zamestnávateľmi vyplýva, že ľahšie by bolo zaviesť štvordňový pracovný týždeň pri zachovaní osemhodinovej pracovnej doby. „Možno by sa voľné piatky mohli zavádzať ako kedysi voľné soboty – najskôr by boli voľné dva (piatky v mesiaci), potom všetky,“ dodala.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #Poľsko #pracovný čas