Pracovať 35 hodín alebo mať voľné piatky? Poľsko zvažuje skrátenie pracovného týždňa

Poľské ministerstvo práce a sociálnych vecí analyzuje dva návrhy na skrátenie pracovného týždňa, oznámila ministerka Agnieszka Dziemianowiczová-Bonková podľa televízie TVN 24. Prvou možnosťou je skrátiť pracovný týždeň na 35 hodín, druhú zaviesť voľné piatky.

25.05.2024 09:03
debata

„Uplynulo už viac ako 100 rokov od zavedenia osemhodinového pracovného času, skoro pred pol storočím sa zaviedli voľné soboty. Odvtedy sa toho veľa zmenilo, a tak by sa mohol urobiť ďalší krok či aspoň začať dialóg na túto tému,“ povedala ministerka. „Mojím prianím a plánom je skrátiť pracovný týždeň. Ako? O tom sa vedie diskusia,“ dodala.

Aj vy máte pocit, že zarábate málo? Aký plat je dobrý a ako si vypýtať od šéfa jeho zvýšenie?
Video

Poľská spoločnosť je podľa zástupkyne ľavice vo vláde premiéra Donalda Tuska jednou z najviac uťahaných v Európe. Skrátenie pracovného týždňa by podľa nej prospelo nielen zamestnancom, ale aj zamestnávateľom. „Vôbec neplatí, že čím viac hodín strávi zamestnanec v práci, tým má lepšie výsledky. Vyhorenie, stres a únava znižujú produktivitu. Oddýchnutý pracovník je kreatívnejší a viac motivovaný,“ argumentovala.

Ministerstvo podľa nej prihliada aj na riešenia zavedené v iných krajinách, ako sú Francúzsko a Nemecko. Výsledky analýz plánuje predstaviť do konca roka.

Ján Košč Čítajte viac Odborár Košč: Tlak na zamestnancov rastie, čas v práci treba skrátiť. Minimálka by mala vyrásť na tisíc eur v čistom

Ministerka pripustila, že z rozhovorov so zamestnancami a zamestnávateľmi vyplýva, že jednoduchšie by bolo zaviesť štvordňový pracovný týždeň pri zachovaní osemhodinového pracovného času. „Možno by sa voľné piatky mohli zavádzať ako kedysi voľné soboty – najskôr by boli voľné dva (piatky v mesiaci), potom všetky,“ dodala.

debata chyba
Viac na túto tému: #skrátená pracovná doba #pracovný týždeň