Zelenskyj: Prímerie by teraz Putin zneužil. Straty? Na jedného Ukrajinca osem Rusov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po prvý raz poskytol rozhovor stredoázijským médiám, pričom s nimi hovoril po rusky. Stretnutie v meste Charkov na severovýchode Ukrajiny sa uskutočnilo v budove jedného z vydavateľstiev zničených v dôsledku ostreľovania ruskou armádou, informovala v sobotu britská stanica BBC.

25.05.2024 16:55
zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí počas stretnutia s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom v Kyjeve na Ukrajine v utorok 14. mája 2024.
debata (85)

Na margo možného prímeria s Ruskom Zelenskyj uviedol, že nevidí možnosť dosiahnutia takejto dohody. Obáva sa, že ruská strana by prímerie mohla využiť na posilnenie svojich bojových pozícií na fronte.

Pripustil, že prímerie by malo zmysel, ak by sa ruské jednotky nachádzali na línii spoločnej hranice Ukrajiny s Ruskom. V súčasnej situácii, keď sú ruské jednotky na území Charkovskej oblasti, by sa však mohlo stať, že ruská ťažká vojenská technika sa nezastaví, a bude pokračovať v pohybe.

Zelenskyj: Putinovo Rusko predstavuje súčasný nacizmus
Video

Zelenskyj v rozhovore priznal, že jeden zo západných lídrov navrhol, aby súhlasil s prímerím a potom monitoroval ďalší vývoj udalostí.

Ukrajinský prezident však argumentuje, že ak ruská strana dohodu nesplní, bude mimoriadne ťažké zastaviť jej postup. „Preto je to pre nás veľmi nebezpečné,“ povedal Zelenskyj.

Putinovi na ľuďoch nezáleží

Uviedol tiež, že straty ruskej armády počas pokusu o prienik v Charkovskej oblasti, ktorý sa začal približne pred dvoma týždňami, sú veľmi veľké: pomer strát bol osem ruských na jedného Ukrajinca.

Ruské zverstvá vo Vovčansku: Mŕtvi civilisti na uliciach a zlikvidované mesto
Video

„Jeden Ukrajinec na osem Rusov. (Ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi absolútne nezáleží na svojich ľuďoch, civilistoch ani vojakoch,“ myslí si Zelenskyj.

V časti rozhovoru venovanej spolupráci stredoázijských štátov a Ruska Zelenskyj zdôraznil, že ani jeden by nemal mať strategické spojenectvo s Putinom. Ukrajinský prezident si totiž myslí, že medzi „najbližšie ciele“ Ruska patria pobaltské štáty, Moldavsko a Kazachstan.

Upozornil, že lídri stredoázijských štátov, ktoré majú k vojne na Ukrajine neutrálny postoj, vo všeobecnosti viac inklinujú k Ruskej federácii. Zelenskyj túto nerovnováhu v postojoch objasnil tým, že vrcholní politici zo Strednej Ázie majú „strach z Kremľa a boja sa Putina“.

Vladimir Putin Čítajte viac Reuters: Putin je pripravený rokovať a zastaviť vojnu na Ukrajine
85 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj