Prokurátor, ktorý chce dostať izraelského premiéra za mreže, obhajoval zločinca, čo podporoval odsekávanie končatín

Jeho rozhodnutie šokovalo veľkú časť sveta, on však tvrdí, že sa pridržiava faktov. Kto je hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu, ktorý požiadal o vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua? Karim Khan, 54-ročný rodák zo Škótska, ktorý doteraz stál nielen na strane obžaloby, ale pôsobil aj ako obhajca.

25.05.2024 18:00
UN Sudan Foto: ,
Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan. Foto: SITA/AP/Mary Altaffer
debata (39)

Významnú funkciu na súde, ktorý funguje od júla 2002, získal pred tromi rokmi. Odvtedy sa Khan najviac zviditeľnil so zatykačom na ruského prezidenta Vladimira Putina po invázii jeho armády na Ukrajinu. Zvolenie Khana nebolo také jednoznačné, ako to vyzeralo v prípade jeho dvoch predchodcov. Luisa Morena Ocampa z Argentíny podporili všetky štáty, ktoré uznávajú právomoci tohto súdu, a Fatou Bensoudaová z Ghany, ktorá ho nahradila, sa mohla oprieť o veľmi výraznú väčšinu v jej prospech.

Naopak,kandidát zo Škótska možno nemal do poslednej chvíle istotu, že ho naozaj vyberú v poradí za tretieho hlavného prokurátora. „Khana zvolili vo februári 2021 iba s 72 hlasmi z 123" pripomenula televízna stanica TF 1. Polovicu hlasov dostal od afrických štátov, o čo sa nepochybne zaslúžila Keňa, ktorá ho do funkcie pretláčala. A určite v tom zohral obrovskú úlohu William Ruto, vtedajší viceprezident Kene a od septembra 2002 hlava štátu. Khan mu robil advokáta pred Medzinárodným trestným súdom. O čo išlo?

Súd, ktorý sídli v Ríme, v decembri 2010 obžaloval Ruta z plánovania a organizovania násilností, ktoré sprevádzali voľby. Nepokoje si vyžiadali stovky mŕtvych. Proces s Rutom sa skončil v apríli 2016 bez vynesenia odsudzujúceho verdiktu. Súviselo to hlavne s tým, že 16 z 42 svedkov obžaloby zmenilo alebo upravilo svoje svedectvo. Khan, ktorý vystupoval ako obhajca Ruta, bol viac-menej nútený napísať otvorený list, v ktorom ubezpečil, že vykonal maximum, aby zabránil podplácaniu svedkov.

Predtým Khan od júna 2007 obhajoval mäsiara z Monrovie (hlavné mesto Libérie), ako prezývali zvlášť brutálneho libérijského prezidenta Charlesa Taylora. K moci sa dostal po občianskej vojne, v ktorej zomrelo približne 150-tisíc ľudí. Dôkazy proti Taylorovi vyzneli jednoznačne proti nemu, nepomohla mu ani šikovnosť, ktorou bol Khan známy ako advokát. Haagsky súd poslal mäsiara z Monrovie na 50 rokov do väzenia.

Taylor nielen páchal zločiny na území Libérie, ale ešte iné v podstate financoval v regióne západnej Afriky. Poskytoval totiž peniaze brutálnym povstalcom v susednom štáte Sierra Leone, ktorí sa správali horšie ako šelmy. Civilistom, ktorí zajali na vidieku, dávali na výber: mohli si vybrať, či im odseknú ruku pri ramene alebo pri lakti… Keď zabili tehotné ženy, uzatvárali stávky na to, aké pohlavie malo ich nenarodené dieťa. Obetiam rozpárali brucho a určili medzi sebou víťaza…

Aj obžalovaný z najťažších zločinov má právo na obhajobu, ale bol Khan v súvislosti s netvorom z Libérie prijateľným kandidátom na hlavného žalobcu? „Necítim sa dobre, pretože tento človek obhajoval Taylora, ktorý urobil veľa zlých vecí. Myslím si, že je to facka občanom Sierry Leone," povedala v júni 2021 pre stanicu Deutsche Welle tamojšia publicistka Monica Ghaliwaová.

Khan v minulosti zdôraznil, že nevidí nič zlé na tom, že má skúsenosti s obžalobou aj s obhajobou. Tvrdil, že mu to pomohlo, aby takpovediac zostal nohami na zemi: nevníma prokurátorov ako božských poslov a nepovažuje advokátov za diabolských antihrdinov.

Čo sa týka žiadosti o vydanie medzinárodného zatykača na Netanjahua, Khan postupoval neštandardne. Poukázal na to denník New York Times. Hlavný prokurátor sa totiž riadi nepísaným pravidlom, že o svojej žiadosti informuje iba sudcov, ktorí potom povedia, či mu vyhoveli, čo sa teraz neudialo. „Khan namiesto toho, aby počkal, ako rozhodnú, neočakávane odhalil svoje plány v oznámení na webovej stránke súdu," upozornili noviny.

Khan má troch súrodencov. Jeden z nich sa pred pár rokmi ocitol vo veľmi nepríjemnej pozornosti médií. Imran Khan, jeho o tri roky mladší brat, si dlhú politickú kariéru neužíval. Britského konzervatívneho poslanca pred tromi rokmi obžalovali zo sexuálneho napadnutia 15-ročného chlapca. Bolo to v čase, keď pôsobil druhý rok ako člen dolnej komory parlamentu. Svoju vinu dôrazne popieral, ale súd dospel k opačnému názoru: v apríli 2022 ho poslal na 18 mesiacov za mreže, nepochodil ani s odvolaním (následne sa Khan vzdal poslaneckého mandátu a zo strany ho vylúčili). Na slobodu ho prepustili vlani vo februári, keď si odpykal polovicu trestu.

© Autorské práva vyhradené

39 debata chyba
Viac na túto tému: #Benjamin Netanjahu #Medzinárodný trestný súd