823. deň: Putin zhromažďuje na hraniciach ďalších vojakov. Sú 90 km od Charkova, uviedol Zelenskyj

Ruská armáda podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zhromažďuje nové zoskupenie vojsk v blízkosti ukrajinských hraníc 90 kilometrov od Charkova. Útokom ako na Charkov by sa dalo zabrániť, keby Ukrajina mohla útočiť zbraňami od spojencov na území Ruska. Povoľte nám to hneď, žiada minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

26.05.2024 07:30 , aktualizované: 20:47
charkov Foto: ,
Policajti prikrývajú mŕtve telo po tom, čo dve riadené bomby zasiahli veľký obchod so stavebnými potrebami v Charkove na Ukrajine v sobotu 25. mája 2024.
debata (474)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 823 dní
  • Ruský útok na supermarket v Charkove má už 16 obetí, zranených je 25 ľudí
  • Okupanti v noci útočili raketami Kinžal i dronmi
  • Ukrajinská obrana zostrelila 12 rakiet a všetkých 31 dronov
  • Kyjev: Rusko prišlo o ďalších 1 110 vojakov
  • Moskva tvrdí, že dobyla dedinu Berestove v Charkovskej oblasti
Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson
Video
charkov Čítajte viac 822. deň: Rusi bombardovali obyvateľov Charkova, zasiahli supermarket i centrum

20:46 Na pozvanie českého premiéra Petra Fialu sa v utorok v Prahe zídu lídri časti krajín EÚ, aby rokovali o dodávkach munície pre Ukrajinu, ako aj o jej protivzdušnej obrane a o spolupráci v obrannom priemysle. V nedeľu o tom informoval spravodajský web Novinky.cz.

Na pracovnej večeri v Kramářovej vile sa podľa hovorkyne vlády Lucie Ješátkovej zúčastní napríklad poľský prezident Andrzej Duda, predsedníčka dánskej vlády Mette Frederiksenová, holandský premiér vlády Mark Rutte a lotyšská premiérka Evika Siliňová.

Fiala: Nájdeme spôsob, ako využiť slovenské peniaze na muníciu pre Ukrajinu
Video

Premiér Fiala vo videu na sieti X dodal, že Rusko sa netají tým, že jeho mocenské ambície siahajú ďalej ako na Ukrajinu, sú oveľa väčšie. Európa je ale podľa neho bohatšia a je schopná toto nebezpečenstvo zvládnuť a vojne predísť. Argumentoval, že hrubý domáci produkt EÚ je v porovnaní s Ruskom desaťkrát väčší. Európa je dostatočne bohatá, musí sa ale správať prezieravo, zdôraznil český premiér.

S návrhom na nákup munície pre Ukrajinu mimo členských štátov EÚ prišiel český premiér na mimoriadnom summite EÚ na začiatku februára.

vojna na Ukrajine Čítajte viac Prispelo už 65-tisíc darcov. Zo zbierky suplujúcej štát sa nakúpi žiadaná delostrelecká munícia

Do iniciatívy sa doteraz zapojilo 20 krajín z celého sveta, ktoré už do fondu prispievajú alebo chcú prispievať. Česko funguje ako sprostredkovateľ, ktorý vie, čo ukrajinská armáda potrebuje a prepája jednotlivé krajiny s dodávateľmi vojenského vybavenia. Prvé dodávky z tejto iniciatívy by mali na Ukrajinu zamieriť začiatkom leta.

19:42 Podľa poľského ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského má Ukrajina mať možnosť zasahovať západnými zbraňami územie Ruska. Na otázku, či je prijateľné, aby Ukrajina zasahovala vojenské ciele na ruskom území, Sikorski pre The Guardian povedal: „Rusi útočia na ukrajinskú elektrickú sieť, obilné terminály a zásobníky plynu a civilnú infraštruktúru… Okrem toho, že nepoužíva jadrové zbrane, sa Rusko v ničom neobmedzuje.“ Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg povedal, že podľa neho je najvyšší čas na to, aby niektorí spojenci prehodnotili obmedzenia na používanie zbraní poskytnutých Ukrajine proti cieľom v Rusku.

Vojna bez ľudí. Ukrajinské letecké drony ničia ruské pozemné
Video

18:17 Spojené štáty sa údajne zúčastnia na mierovej konferencii organizovanej Ukrajinou vo Švajčiarsku, ktorá prebehne v júni. Pre agentúru Reuters to uviedol v nedeľu nemenovaný predstaviteľ USA.

Citovaný americký zdroj tak reagoval na výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského adresovanú svojmu americkému a čínskemu náprotivkovi, Joeovi Bidenovi a Si Ťin-pchingovi.

Americký predstaviteľ, citovaný agentúrou Reuters, sa nezmienil o tom, kto bude Spojené štáty na konferencii zastupovať.

Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson
Video

Na rokovania v Švajčiarsku bolo dosiaľ pozvaných 160 delegácií vrátane členov EÚ a krajín združených v zoskupeniach G7, G20 a BRICS. Rusko však na zozname pozvaných nefiguruje. Zelenskyj uviedol, že svoju účasť dosiaľ potvrdilo viac ako 80 štátov.

Rusko mierovú konferenciu viackrát označilo za zbytočnú. Podľa Moskvy je totiž vzhľadom na jej neúčasť odsúdená na neúspech.

17:02 Počet mŕtvych po sobotňajšom ruskom útoku na hypermarket Epicentr v ukrajinskom meste Charkov vzrástol na 16. Medzi tými, ktorí prišli o život, je aj 12-ročné dieťa. Zranených je 25 ľudí. Ako informuje web Ukrajinská pravda, uviedla to v nedeľu na Facebooku polícia. Požiar, ktorý po útoku v hypermarkete vypukol, hasili viac ako 16 hodín.

Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa v čase útoku mohlo v hypermarkete nachádzať viac ako 200 ľudí.

15:47 Ruskej armáde sa podľa britského vojenského spravodajstva nepodarilo splniť zámer ruského vodcu Vladimíra Putina vytvoriť „nárazníkovú zónu“ na severe ukrajinskej Charkovskej oblasti. „Charkovský front sa pravdepodobne stabilizoval, pričom Rusmi kontrolované územia sú roztrieštené a nie sú spojené. Zisky Ruska v tomto smere budú v nadchádzajúcom týždni obmedzené, keďže počiatočný pohyb Ruska zastavil ukrajinský odpor," uviedlo britské vojenské spravodajstvo na mikroblogovacej sieti X.

Plán vytvoriť bezpečnostnú „nárazníkovú zónu“ v Charkovskej oblasti ruský prezident zverejnil 17. mája. Vzhľadom na ruskú ofenzívu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg povedal, že podľa neho je najvyšší čas na to, aby niektorí spojenci prehodnotili obmedzenia na používanie zbraní poskytnutých Ukrajine proti cieľom v Rusku.

stoltenberg Čítajte viac Stoltenberg vyzval spojencov, aby dodali Ukrajine viac zbraní. Čína nemôže podnecovať vojnu aj mať dobré vzťahy s Európou, hovorí

**15:01 Ruské jednotky dobyli dedinu Berestove v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Agentúra Reuters o tom informovala podľa správy ruskej TASS, ktorá sa odvolávala na ruské ministerstvo obrany.

Ruské sily „v rámci úspešných bojových akcií oslobodili dedinu Berestove v Charkovskej oblasti,“ píše sa vo vyhlásení ruského ministerstva. Berestove leží na východnej frontovej línii neďaleko ukrajinskej Luhanskej oblasti, ktorú takmer celú ovládajú Rusi.

V uplynulých mesiacoch ruské jednotky zaznamenali územné zisky na viacerých úsekov rozľahlej frontovej línie na východe Ukrajiny. Pred vyše dvomi týždňami spustili novú pozemnú ofenzívu v pohraničnej Charkovskej oblasti a odvtedy sa pokúšajú preniknúť hlbšie.

Ukrajinským jednotkám sa medzičasom podarilo spomaliť postup ruských jednotiek, ale ťažké boje na novom fronte pokračujú. Vojenskí experti hovoria, že cieľom nového útoku ruskej armády je pripútať ukrajinské jednotky na obranu jednej časti frontu a paralelne s tým vysunúť vpred ruské delostrelectvo tak, aby malo mesto Charkov na dostrel.

14:37 Ruská armáda podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zhromažďuje nové zoskupenie vojsk v blízkosti ukrajinských hraníc 90 kilometrov od mesta Charkov. Zelenskyj to uviedol vo videopríhovore k svetovým lídrom, v ktorom ich vyzval, aby sa zúčastnili na mierovom samite. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Zhromažďujú ďalšie zoskupenie vojakov v blízkosti našej hranice… Ten, kto toto všetko robí, nechce mier," povedal ukrajinský prezident. „Chce Rusko dialóg? Ukrajina má najväčšie skúsenosti na svete s klamstvami Ruska počas rokovaní … S klamstvami, ktoré boli najmä ruským maskovaním prípravy tejto vojny," dodal Zelenskyj.

**14:04 Predseda Európskej rady Charles Michel odsúdil „krutý“ útok Ruska na hypermarket v ukrajinskom Charkove, ktorý si vyžiadal najmenej 14 obetí.

Hypermarket Epicentr zasiahli v sobotu podľa ukrajinských predstaviteľov dve ruské navádzané bomby. Na ploche 10 000 štvorcových metrov v dôsledku útoku vypukol rozsiahly požiar, ktorý sa neskôr podarilo uhasiť.

„Ruský útok na hypermarket v Charkove je krutý. Úsilie Ruska terorizovať ukrajinských civilistov v rámci agresívnej vojny proti Ukrajine je trestné,“ napísal Michel v príspevku na sociálnej sieti X.

Podľa predsedu Európskej rady je potrebné urýchlene pokročiť „v komplexnom riešení protivzdušnej obrany pre Ukrajinu“. „Spoločne môžeme zastaviť brutálne útoky Ruska,“ dodal.

Počet obetí útoku na hypermarket v Charkove v nedeľu stúpol na 14, uviedli podľa agentúry Reuters miestni predstavitelia. Zranenia utrpelo viac ako 40 ľudí. Starosta Charkova Ihor Terechov informoval, že v čase útoku sa v hypermarkete nachádzalo približne 120 osôb.

12:44 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal prezidenta USA Joea Bidena a čínsku hlavu štátu Si Ťin-pchinga, aby sa zúčastnili na júnovej mierovej konferencii o Ukrajine, ktorá sa uskutoční vo Švajčiarsku, informujú agentúry AFP a Reuters.

„Obraciam sa na svetových lídrov, ktorí stále stoja stranou od globálneho úsilia na svetovom mierovom samite: na prezidenta Bidena a na prezidenta Siho… Podporte prosím mierový summit svojou osobnou účasťou,“ povedal Zelenskyj vo videoodkaze natočenom v troskách budovy v Charkove, ktorá bola terčom štvrtkového ruského útoku.

Ukrajina, vojaci Čítajte viac VIDEO: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson, tvrdí Kuleba

Konferencia vo Švajčiarsku podľa jeho slov „ukáže, kto vo svete chce skutočne ukončiť vojnu“. „Prosím, preukážte svoje vodcovstvo pri presadzovaní mieru – skutočného mieru, a nie len prestávky medzi údermi,“ dodal.

Mierovú konferenciu o Ukrajine bude hostiť Švajčiarsko na žiadosť ukrajinského prezidenta 15. a 16. júna v hotelovom komplexe Bürgenstock na brehu Vierwaldstattského jazera. Na rokovania bolo dosiaľ pozvaných 160 delegácií vrátane členov EÚ a zoskupení G7, G20 a BRICS. Rusko však na zozname pozvaných nefiguruje. Zelenskyj uviedol, že svoju účasť dosiaľ potvrdil viac ako 80 krajín.

10:47 Traja ukrajinskí civilisti utrpeli zranenia, keď ruský útok v noci na nedeľu zasiahol obytné budovy v meste Žmerynka vo Vinnyckej oblasti na juhozápade Ukrajiny. Z poškodených domov evakuovali 40 ľudí. Uviedol to šéf vojenskej administratívy Vinnyckej oblasti Serhij Borzov, informuje web Ukrajinská pravda.

Ukrajinská štátna záchranná služba oznámila, že trosky dronov poškodili tri štvorposchodové obytné budovy, sedem rodinných domov a šesť áut.

9:50 Moskva počas uplynulého dňa na Ukrajine stratila ďalších 1 110 vojakov. Celkové straty Ruska od začiatku invázie na Ukrajinu vzrástli na 501 190 ľudí, uviedol v nedeľu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Kremeľ podľa neho za uplynulý deň prišiel aj o 12 tankov, 17 obrnených bojových vozidiel pechoty, 24 delostreleckých systémov, jeden raketomet a jedno lietadlo.

Od začiatku vojny proti Ukrajine Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 7 662 tankov, 14 803 obrnených bojových vozidiel pechoty, 12 953 delostre­leckých systémov, 1 083 raketometov a 357 lietadiel.

**8:42 Ukrajinské letectvo oznámilo zničenie 12 striel a tiež všetkých 31 dronov, ktoré Rusko v noci použilo pri sérii útokov na Ukrajinu. Okupanti použili balistické rakety Kinžal aj riadené strely.

Ukrajinské vzdušné sily dnes informovali, že zničili 12 striel a 31 dronov. Zostrelené boli nad časťami južnej, centrálnej, západnej i severnej Ukrajiny. Osud dvoch nadzvukových rakiet Kinžal nie je jasný a ukrajinské úrady neoznámili podrobnosti, kde udreli.

7:30 Rusko v noci na nedeľu podniklo sériu útokov na Ukrajinu, pri ktorých použilo balistické rakety Kinžal aj riadené strely. Podľa agentúry DPA o tom informovali ukrajinské vzdušné sily. Ciele sa nachádzali predovšetkým na západe krajiny, uviedla DPA.

Z Chmelnyckej oblasti, kde je dôležitá ukrajinská letecká základňa Starokosťantiniv, boli hlásené explózie. Mesto Starokosťantiniv, kam mierila jedna z rakiet Kinžal, zostalo po útoku bez dodávok elektriny, napísal server BBC na svojich ruskojazyčných stránkach.

Vo Vinnyckej oblasti ostreľovanie zasiahlo obytnú budovu a vyžiadalo si troch zranených, oznámila miestna správa. Terčom útoku sa stala tiež Ľvovská oblasť susediaca s Poľskom, napísal na sociálnej sieti Telegram starosta Ľvova Andrij Sadovyj. Výbuch bol počuť aj blízko ukrajinskej metropoly Kyjeva.

"Putin môže šíriť akékoľvek lži, ale tu sú jeho činy. Barbarské vojnové zločiny proti civilistom. Veľké nákupné centrum v Charkove, sobota. Ohavný útok na zabezpečenie maximálneho počtu obetí. Nemôže obsadiť Charkov, preto sa ho snaží zabiť, napísal ukrajinský minister zahraničiných vecí Dmytro Kuleba na sieti X. Podľa posledných informácií je obetí v Charkove už dvanásť.

„Ukrajinskí partneri môžu takýmto útokom zabrániť dvoma spôsobmi. Po prvé: viac Patriotov a iných systémov protivzdušnej obrany pre Ukrajinu. Po druhé: Ukrajina zostrelí ruské vojenské lietadlá predtým, ako zhodia bomby na Charkov a ďalšie mestá a komunity. Poskytnúť Ukrajine dodatočnú protivzdušnú obranu a podporiť ukrajinské údery na vojenské ciele v Rusku. Urobte to hneď,“ dodal Kuleba.

474 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine