Ťažko uveriteľné. Požiar so 137 obeťami údajne založili hasič a lesník

Čilské úrady zatkli dobrovoľného hasiča a lesného úradníka pre podozrenie, že založili požiar, ktorý si vo februári vyžiadal najmenej 137 mŕtvych. Informoval o tom dnes spravodajský server BBC News.

26.05.2024 09:35
požiar Foto:
Patricio Monsalvez lieči v utorok 6. februára 2024 s pomocou dobrovoľníkov popálenú labku svojho psa Mullera vedľa domu, ktorý do tla vypálil lesný požiar, ktorý zasiahol Viňa del Mar v Čile.
debata (2)

Požiar v centrálnom regióne Valparaíso bol najničivejší v histórii krajiny. Zhorelo cez 15 000 domov a plamene zdevastovali región, kde sa nachádza aj turistami vyhľadávané pobrežné letovisko Viňa del Mar. Čilské úrady sa domnievajú, že bolo založených niekoľko požiarov súčasne a tie sa potom vzhľadom k horúcemu počasiu a vetru rýchlo rozšírili.

Podozriví, ktorí boli vzatí do väzby, čelia obvineniu z podpaľačstva s následkom smrti. Prokurátor Osvaldo Ossandón vyhlásil, že materiály použité na zapálenie požiarov sa našli v aute 22-ročného hasiča, ktorý je hlavným podozrivým.

Podľa vyšetrovateľov muži čin vopred naplánovali na obdobie, kedy budú najvhodnejšie podnebné podmienky. Ich motív bol zrejme ekonomický, chceli získať viac práce pri boji s ohňom, uviedla prokuratúra. Tá pritom nevylúčila, že do podpaľačstva mohlo byť zapojených viac osôb.

Vypaľujeme trávu, zhorí les. Koľko minút máme, aby sme začínajúci požiar zastavili?
Video
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Čile #lesný požiar #Viňa del Mar