Britskí konzervatívci obnovia vojenskú službu. Sunak: Mladých naučí životu. Labouristi hovoria o zúfalstve

Britskí konzervatívci sľubujú, že obnovia vojenskú službu pre mladých ľudí, ak zvíťazia v júlových voľbách. Podľa premiéra Rishiho Sunaka by vojenská či civilná služba mohla byť skúsenosťou, ktorá zmení život mladých ľudí a umožní im vyvinúť schopnosti, aby sa presadili v reálnom svete, píše dnes britská tlač. Plán by mal stáť 2,5 miliardy libier ročne.

26.05.2024 10:32
Rishi Sunak Foto: ,
Britský premiér Rishi Sunak 22. mája 2024.
debata (6)

Podľa plánu konzervatívcov, ktorý predstavil premiér Sunak, by mladí ľudia, ktorí dosiahnu 18 rokov, mali na výber, či slúžiť 12 mesiacov v armáde, alebo pomáhať jeden víkend v mesiaci počas jedného roka v zdravotníctve, sociálnych či iných verejných službách.

Podľa premiéra Sunaka by služba mohla poskytnúť mladým ľuďom príležitosti, ktoré im zmenia život. Počas nej by mohli vyvinúť schopnosti, ktoré budú potrebovať „v reálnom svete“.

Germany Weather Bundeswehr Čítajte viac Nemecké voľby rozhodnú aj o obnovení povinnej vojenskej služby

„Občianstvo so sebou prináša nielen práva, ale aj povinnosti. Byť Britom je viac, než stáť spolu na pasovej kontrole,“ uviedol Sunak.

Opoziční labouristi považujú nápad konzervatívcov za zúfalý. Podľa nich za vlády konzervatívcov britské ozbrojené sily klesli na najmenšiu veľkosť od dôb napoleonských vo­jen.

Takzvaná národná služba v Británii platila v rokoch 1939 až 1960. Jednalo sa o povinnú vojenskú službu pre mužov vo veku 17 až 21 rokov. V niektorých krajinách sa začalo o obnovení vojenskej služby hovoriť s súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine.

Rishi Sunak Čítajte viac Britské parlamentné voľby sa uskutočnia 4. júla, oznámil Sunak

To, že by konzervatívci zostali vo vláde aj po júlových voľbách, sa javí ako nepravdepodobné. Prieskumy totiž ukazujú na rozsiahle víťazstvo labouristov.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #povinná vojenská služba #konzervatívci