Pochovala ich hora. Masívny zosuv pôdy pochoval v Papue-Novej Guinei vyše 670 ľudí, odhaduje OSN

Viac ako 670 ľudí zahynulo pri rozsiahlom piatkovom zosuve pôdy na Papui-Novej Guinei. Podľa agentúry AP to vyplýva z dnešného odhadu počtu obetí Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).

26.05.2024 12:18
Papua New Guinea, zosuv pôdy Foto: ,
Záchranné práce na mieste zosuvu pôdy v dedine Yambali, Papua Nová Guinea, piatok 24. mája 2024.
debata

IOM sa vo svojich odhadoch opiera o údaje miestnych úradov v provincii Enga, že v oblasti bolo zavalených viac ako 150 domov, uviedol miestny zástupca IOM Serhan Aktoprak. Médiá a miestne úrady v piatok pôvodne uvádzali, že zahynulo pravdepodobne viac ako 100 ľudí a zavalených bolo 60 domov.

„Odhadujú, že v tejto chvíli je pod zemou viac ako 670 ľudí,“ podotkol podľa AP Aktoprak.

Dodnes bolo podľa agentúry zatiaľ vyslobodených päť tiel a noha šiestej obete. Záchranári dnes premiestňovali preživších do bezpečnejších miest, pričom samotné záchranárske práce ohrozujú tony nestabilnej zeminy a tiež miestne kmeňové vojny, píše AP. Vláda ostrovnej krajiny v južnom Pacifiku medzitým zvažuje, či má oficiálne požiadať o väčšiu medzinárodnú podporu, dodala AP.

V piatok miestne médiá podľa AP informovali o tom, že zosuv pochoval viac ako 300 ľudí a viac ako 1100 domov v dedine Kaokalam v provincii Enga.

debata chyba
Viac na túto tému: #zosuv pôdy #Papua Nová Guinea