Hamas zaútočil na izraelský Tel Aviv ôsmimi raketami, Iron Dome zasiahol

V Tel Avive sa po mnohých mesiacoch rozozneli sirény, ktoré varujú pred raketovým úderom, píšu agentúry. Krátko po vyhlásení poplachu ozbrojené krídlo hnutia Hamas oznámilo, že začalo rozsiahly raketový úder na Tel Aviv z Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že osem rakiet bolo na Izrael vypálených z Rafahu na juhu Pásma Gazy, kde armáda vedie vojenskú ofenzívu. Niekoľko z nich sa podarilo zničiť vo vzduchu.

26.05.2024 13:30 , aktualizované: 15:09
izrael Foto:
Ľudia sa zhromažďujú na námestí známom ako Námestie rukojemníkov v izraelskom Tel Avive v piatok 17. mája 2024.
debata (7)

Podľa agentúry AP je to prvýkrát za niekoľko mesiacov, čo sa sirény rozozneli v Tel Avive. Hamas síce v uplynulých mesiacoch útočil na Izrael raketami, ich dolet nebol dostatočný, aby ohrozil priamo Tel Aviv.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video

Podľa serveru denníka Haarec sa sirény varujúce pred raketovým úderom rozozneli po 13:00 SELČ aj na ďalších miestach v strednej časti Izraela. Izraelské médiá zdieľajú fotografie, ktoré podľa nich ukazujú zásahy protivzdušného systému Iron Dome.

Vojenské krídlo palestínskeho hnutia Hamas, proti ktorému Izrael bojuje v Pásme Gazy, uviedlo, že začalo rozsiahly raketový úder na Izrael. Podľa neho sa jedná o odvetu za civilistov zabitých izraelskou armádou.

Izraelská armáda oznámila, že osem rakiet bolo odpálených z Rafahu, píše server The Times of Israel, ktorý pôvodne informoval o desiatich raketách. V oblasti Rafahu na juhu Pásma Gazy vedie teraz izraelská armáda ofenzívu. Armáda tiež informovala, že niekoľko rakiet sa podarilo zničiť vo vzduchu.

Menšie škody na zemi spôsobili úlomky zostrelených rakiet, píšu izraelské médiá. Dve ženy sa ľahko zranili, keď sa ponáhľali do protileteckého kry­tu.

Dnes popoludní sa rozozneli sirény varujúce pred raketovými útokmi aj na izraelskom území pri Pásme Gazy a na severe Izraela. Tam sú však také poplachy výrazne častejšie, pretože na útoky stačia menej sofistikované rakety s menším doletom, ktoré odpaľujú hnutie Hamas z Pásma Gazy a hnutie Hizballáh z Libanonu.

Raketový útok na Tel Aviv prichádza v čase, keď sa postupne obnovujú rokovania o prímerí a prepustení rukojemníkov. O záležitosti by podľa zdroja agentúry AFP mal rokovať dnes večer izraelský vojnový kabinet. Podľa egyptského zdroja stanice CNN by nepriame rozhovory mali znova odštartovať v utorok.

UN Sudan Čítajte viac Prokurátor, ktorý chce dostať izraelského premiéra za mreže, obhajoval zločinca, čo podporoval odsekávanie končatín
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #tel aviv #raketový útok #izraelsko-palestínsky konflikt