Nauséda obhájil post litovského prezidenta, premiérku suverénne porazil. Šimonyté priznala porážku

Víťazom prezidentských volieb v Litve sa zrejme stane doterajší prezident Gitanas Nauséda, ktorý podľa predbežných neoficiálnych výsledkov dostal hlasy od 81,7 percenta voličov.

26.05.2024 21:20 , aktualizované: 22:12
Gitanas Nauséda Foto: ,
Gitanas Nauséda
debata (4)

S odvolaním sa na čiastkové výsledky zverejnené volebnou komisiou po sčítaní asi 30 percent odovzdaných hlasov o tom v nedeľu informovala agentúra Reuters.

Šimonyté krátko po zverejnení prvých výsledkov priznala porážku vo voľbách. Nauséda následne podľa agentúry Reuters oznámil svoje víťazstvo. „Chcela by som zablahoželať zvolenému prezidentovi Litvy,“ uviedla v podvečer šéfka litovskej vlády, podľa ktorej je výsledok už jasný, hoci nie sú ešte sčítané všetky hlasy dnešného druhého kola prezidentských volieb.

Toto zvládnu 'drsniaci' z medzinárodnej jednotky NATO v Litve
Video

Nauséda vyhral aj prvé kolo prezidentských volieb, ktoré sa konalo 12. mája – získal 44 percent hlasov, kým jeho súperku premiérku Ingridu Šimonyté volilo 20 percent voličov. Šimonyté bola jednou ženou medzi ôsmimi kandidátmi prvého kola volieb hlavy štátu.

Obaja kandidáti sa v debatách pred druhým kolom hlasovania zhodovali, že Litva – členská krajina EÚ a NATO – by mala zvýšiť výdavky na obranu, aby dokázala čeliť hrozbám zo strany Ruska a Bieloruska.

Nauséda v utorok v debate so Šimonyté vyhlásil, že Rusko vníma ako nepriateľa, pričom nielen pre Litvu, ale aj pre celý demokratický svet. Apeloval, že treba urobiť všetko pre to, aby Litva tlaku Ruska odolala.

Ukrajinský vojak, vojna na Ukrajine, výcvik Čítajte viac Litva navrhuje vyslať vojenský personál na Ukrajinu. Má pre nich jasný cieľ

Agentúra Reuters poznamenala, že podľa prieskumov verejnej mienky viac ako polovica Litovčanov verí, že ruský útok je možný alebo dokonca veľmi pravdepodobný. Rusko však tieto obavy odmieta.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Litva #prezidentské voľby #Gitanas Nauséda #Ingrid Šimonyté