Rádioaktívny popol vás neminie, hrozí Medvedev Poľsku. Reaguje na Sikorského slová

Bývalý ruský prezident a zástupca Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev pohrozil Poľsku "rádioaktívnym popolom". Reagoval na víkendové výroky poľského ministra zahraničných vecí Radosława Sikorského o použití jadrových zbraní.

27.05.2024 10:08
debata (37)
NATO nacvičuje jadrové odstrašenie
Video
Manévre NATO Steadfast Noon (Nezlomné poludnie) sú zamerané na jadrové odstrašenie. / Zdroj: NATO

Sikorski pre britský denník The Guardian uviedol, ako Spojené štáty údajne zareagujú, ak Rusko proti Ukrajine použije jadrové zbrane.

„Američania Rusom povedali – ak odpálite atómovku, tak aj keby nikoho nezabila, zasiahneme všetky vaše ciele (pozície) na Ukrajine konvenčnými zbraňami a všetky zničíme,“ vyhlásil Sikorski.

NATO, Ukrajina Čítajte aj Varovaní pred vojnou s Ruskom pribúda. Myslí si Moskva, že sa jej Západ bojí?

Medvedev prostredníctvom sociálnej platformy X uviedol, že Spojené štáty nič také nepovedali, pretože „sú opatrnejšie“. „Zásah našich cieľov Američanmi by znamenal začiatok svetovej vojny, to by mal chápať minister zahraničných vecí aj takej krajiny, ako je Poľsko,“ vyhlásil Medvedev.

Poľský prezident Andrzej Duda podľa Medvedeva žiadal o rozmiestnenie amerických taktických jadrových zbraní v Poľsku. „Varšava nebude opomenutá a isto dostane svoj diel rádioaktívneho popola. Naozaj niečo také chcete?“ dodal Medvedev.

Rusko Ukrajina vojna, dmitrij medvedev Čítajte aj Medvedev hrozí genocídou. "Existencia Ukrajiny je pre Ukrajincov smrteľne nebezpečná," odkazuje

Duda v apríli vyhlásil, že Poľsko je pripravené prijať rozmiestnenie atómových zbraní NATO ako protiváhu rozmiestnenia ruských atómových zbraní v Bielorusku.

Sikorski zrejme odkazoval na udalosti z konca roku 2022, keď americké médiá opakovane priniesli informácie, podľa ktorých bol Washington presvedčený, že Kremeľ sa na Ukrajine pripravuje použiť taktickú nukleárnu zbraň. Kremeľ vtedy údajne dostal najavo, že Biely dom neodpovie jadrovým útokom, ale iným účinným spôsobom.

Cár bomba Čítajte aj Rusko nevyťahuje atómovky len proti Západu, ale myslí aj na Čínu
37 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #jadrové zbrane #Dmitrij Medvedev #Radoslaw Sikorski #vojna na Ukrajine