Soul, Peking a Tokio sa dohodli na denuklearizácii Kórejského polostrova, KĽDR protestuje

Severná Kórea odsúdila Južnú Kóreu, Japonsko a Čínu, pretože na summite v Soule sa zaviazali k denuklearizácii Kórejského polostrova, píše agentúra Reuters.

27.05.2024 13:12 , aktualizované: 16:22
kišida, sok-jol, Čchiang Foto: ,
Zľava japonský premiér Fumio Kišida, juhokórejský prezident Jun Sok-jol a čínsky premiér Li Čchiang počas stretnutia v juhokórejskom Soule v pondelok 27. mája 2024.
debata (2)

„Diskusia o denuklearizácii Kórejského polostrova predstavuje závažnú politickú provokáciu a porušenie suverenity, ktoré úplne popiera nedotknuteľnú zvrchovanosť KĽDR a ústavu odrážajúcu jednomyseľnú vôľu celého kórejského ľudu,“ vyhlásil hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí.

Čína, Japonsko a Južná Kórea sa v pondelok v Soule stretli na prvom trojstrannom summite od roku 2019. Krajiny zopakovali pozície v oblasti regionálneho mieru a stability a denuklearizácie Kórejského polostrova. Potvrdili tiež úsilie uzavrieť trojstrannú obchodnú dohodu. Podľa svojich vyjadrení chcú dohodu, ktorá bude slobodná, spravodlivá, komplexná, kvalitná a prínosná pre všetky strany.

Kórea KĽDR Čína OSN zadržanie loď sankcie Čítajte viac Japonsku a Južnej Kórei došla trpezlivosť. Uvalili sankcie na firmy, čo pašujú zbrane do Ruska

Takisto vyjadrili záväzok k otvorenému trhu a zamedzeniu zdržaní v dodávateľských reťazcoch, i úsilie na posilnenie spolupráce v rôznych oblastiach vrátane klimatickej zmeny, hospodárstva či vedy a techniky, píše Reuters.

Pchjongjang chystá družicu

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol a japonský premiér Fumio Kišida zároveň vyzvali Pchjongjang, aby zrušil svoje plány na vypustenie druhej špionážnej družice na obežnú dráhu.

Severná Kórea v noci na pondelok oznámila Japonsku svoj plán vypustiť raketu s vesmírnou družicou v období od 27. mája do 4. júna.

V reakcii na oznámenie viedli predstavitelia Spojených štátov, Japonska a Južnej Kórey telefonické rozhovory a žiadali, aby Severná Kórea štart zrušila, pretože by použila technológiu balistických rakiet v rozpore s rezolúciami OSN.

Odpálili balistickú raketu

Podľa Japonska Severná Kórea zo svojho západného pobrežia odpálila raketu zatiaľ neupresneného typu, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na japonskú armádu. Podľa informácií tlačovej agentúry Kjódó môže ísť o balistickú strelu. Japonská vláda vydala varovanie pre obyvateľov južnej prefektúry Okinawa, ktoré krátko potom odvolala s odôvodnením, že raketa pravdepodobne nemieri k japonskému územiu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #Čína #KĽDR #Južná Kórea #Kórejský polostrov #denuklearizácia