Peklo na zemi. V Gaze zaživa zhoreli desiatky utečencov

Najmenej štyridsaťpäť Palestínčanov zahynulo a bezmála 250 ďalších utrpelo zranenia po izraelskom nálete na mesto Rafah na juhu Gazy. Útok, ktorý v nedeľu večer zasiahol stany s presídlencami, nasledoval niekoľko hodín po tom, čo Hamas prvýkrát za niekoľko mesiacov odpálil rakety na Tel Aviv.

27.05.2024 14:37
Izrael Palestínčania Gaza armáda útoky Rafah Foto: ,
Palestínčania si 27. mája 2024 pozerajú stopy izraelského náletu na utečenecký tábor na predmestí Rafahu na juhu Pásma Gazy.
debata (8)

Na záberoch z miesta náletu vidno spálenisko na mieste, kde stáli stany utečencov. Izrael útok priznal, podľa neho však letectvo zaútočilo "na areál Hamasu s presnou muníciou a na základe presných spravodajských informácií“. Tvrdí tiež, že pri útoku zlikvidovala náčelníka štábu Hamasu na Západnom brehu a ďalšieho vysokého predstaviteľa zodpovedného za smrteľné útoky na Izraelčanov.

Hlavná izraelská vojenská prokurátorka Jifat Tomerová-Jerušalmiová však následky úderov označila za „veľmi vážne“ a povedala, že pokračuje ich „dôkladné vyšetrovanie“.

Aktualizovanú bilanciu počtu obetí zverejnil palestínsky úrad civilnej obrany v Pásme Gazy, podľa ktorého medzi mŕtvymi sú hlavne ženy a deti. Udalosť vyvolala pobúrené reakcie humanitárnych organizácií a vlnu medzinárodnej kritiky.

Úrad OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) označil informácie o úderoch z Rafahu za „desivé“. „Prichádzajú správy o hromadných obetiach, medzi ktorými sú aj ženy a deti. Gaza je peklo na zemi. Zábery z nedeľnajšej noci sú toho ďalším dôkazom,“ uviedol úrad na sieti X.

Vyhlásenie organizácie ActionAid uvádza, že izraelské stíhačky vypálili osem rakiet na provizórne prístrešky pre vnútorne vysídlené osoby v západnom Rafahu pri skladoch UNRWA, kde je uložená životne dôležitá pomoc.

„Tieto prístrešky mali byť bezpečným útočiskom pre nevinných civilistov, napriek tomu sa stali terčom brutálneho násilia. Deti, ženy a muži sú pod svojimi stanmi a prístreškami upaľovaní zaživa. Zábery obhorených tiel, ktoré prichádzajú od našich partnerov, sú jazvou na tvári ľudstva a svetového spoločenstva, ktoré doteraz zlyhalo pri ochrane obyvateľov Gazy,“ dodala organizácia ActionAid.

Palestínsky Červený polmesiac po úderoch uviedol, že Izrael oblasť útoku predtým označil ako „humanitárnu zónu“, ktorá nepatrila medzi miesta, kde armáda začiatkom mesiaca nariadila evakuáciu civilistov.

K útoku došlo niekoľko hodín po tom, čo sa v Tel Avive a v centrálnej časti Izraela prvýkrát od januára rozozvučali sirény vzdušného poplachu. Osem rakiet vypálených podľa izraelských ozbrojených síl z oblasti Rafahu nespôsobilo žiadne vážnejšie škody. Vojenské krídlo Hamasu raketový útok označilo za reakciu na masakre, ktorých sa dopúšťa Izrael.

Izrael pokračuje vo vojenských operáciách v Rafahu napriek piatkovému rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) v Haagu, ktorý mu nariadil zastaviť v tejto oblasti vojenskú ofenzívu aj všetky akcie, ktoré by „palestínskemu obyvateľstvu privodili životné podmienky schopné spôsobiť jeho úplné či čiastočné fyzické zničenie“.

Izraelská vláda tvrdí, že Rafah je poslednou baštou Hamasu v Pásme Gazy a bez dobytia tohto mesta pri hraniciach s Egyptom, kam predtým utieklo pred bojmi vyše milióna civilistov, nemôže vojnu vedenú v odvete za teroristický útok zo 7. októbra vyhrať.

Izrael / Tank / Gaza / Čítajte viac Borrell: Izrael pokračuje v bojových krokoch aj napriek rozhodnutiu súdneho dvora

Rozhodnutie ICJ o zastavení vojenskej operácie Izraela na juhu Pásma Gazy musí byť splnené, vyhlásil v pondelok pred zasadaním ministrov zahraničných vecí európskej dvadsaťsedmičky v Bruseli šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Iniciatíva viacerých ministrov, aby únia podnikla kroky na zabezpečenie toho, že Izrael bude rešpektovať súdne rozhodnutie, však naráža na nejednotný postoj členských krajín.

gaza Čítajte viac Netanjahu označil nálet na utečenecký tábor v Rafahu za tragickú nehodu

Ak EÚ po rozhodnutí ICJ o Rafahu neurobí nič, bude ako „pes, ktorý šteká, ale nehryzie“, povedal v Bruseli luxemburský minister zahraničných vecí a bývalý premiér Xavier Bettel. Bettel navrhol, aby únia dala Izraelu „ultimátum“, ale uznal, že na to by bolo potrebné dospieť k jednomyseľnému postoju.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #útok #civilné obete #Izrael a Palestína #Pásmo Gazy Hamas