Západ vyrába muníciu pomalšie a drahšie, než Rusko. Zaplatí za to Kyjev stratou Charkova a Odesy?

Rusko chrlí delostrelecké granáty trikrát rýchlejšie a štyrikrát lacnejšie ako Spojené štáty a krajiny Európskej únie, odhaduje poradenská spoločnosť Bain & Company.

28.05.2024 05:30
Ukrajina, vojak Foto:
Príslušník ukrajinskej 45. delostreleckej brigády.
debata (116)

Napriek tomu, že kombinovaná sila ekonomík západných spojencov Ukrajiny výrazne prevyšuje ruskú, v rýchlosti výroby nábojov výrazne zaostávajú za Ruskom, poznamenáva televízia Sky News.

Podľa prognózy Bain & Company Rusko v roku 2024 vyrobí asi 4,5 milióna delostreleckých granátov a EÚ a USA spolu len 1,3 milióna. Zároveň sú náklady na ruskú muníciu kalibru 152 mm štyrikrát nižšie ako na západnú 155 mm muníciu.

Ukrajinská armáda priznáva, že na každý granát, ktorý jej delostrelci vystrelia, môžu ruské jednotky odpovedať piatimi. Jeden z ukrajinských veliteľov bojujúcich v Charkovskej oblasti, kde pokračuje ofenzíva ruských jednotiek, v rozhovore pre Sky News povedal, že ukrajinská armáda sa v takýchto podmienkach naučila používať menej nábojov na zasiahnutie cieľa.

„Často dokážeme cieľ úplne zničiť iba jedným, dvoma či tromi granátmi,“ povedal nadporučík Kosťantyn, veliteľ delostreleckej batérie 57. brigády. Zdôraznil však, že jeho vojaci naliehavo potrebujú zásoby nábojov od západných spojencov proti ruskej invázii. „Musíme ich aj naďalej zadržiavať a uistiť ich, že každý meter pôdy, ktorý sa pokúsia dobyť, ich stojí stovky životov,“ povedal pre Sky News.

Ukrajina, Bohdana Čítajte viac Expert z Ukrajiny: Rozhodujeme sa, či zachránime mestá alebo vojakov

Ukrajinskí vojaci, ktorí sa učia používať britské protitankové granátomety, sú podľa Sky News pri nácviku nútení simulovať streľbu, pretože musia šetriť granáty.

Kyjev opakovane upozorňuje na zložitú situáciu s dodávkami munície. Problémy vznikli najmä tým, že americkí zákonodarcovia nedokázali zhruba šesť mesiacov schváliť financie na balík pomoci pre Ukrajinu. Okrem toho európski spojenci Ukrajiny neboli schopní včas splniť svoje záväzky týkajúce sa dodávok munície ukrajinským ozbrojeným silám.

V polovici mája agentúra Reuters s odvolaním sa na ukrajinskú armádu uviedla, že jej jednotky, ktoré zabezpečujú obranu Charkovskej oblasti, už začali dostávať spojencami darovanú muníciu.

Nepretržitá paľba: ukrajinské delostrelectvo ničí ruské ciele
Video
Ukrajinské delostrelectvo je zamerané na ruské pozície. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Jedným z dôvodov, prečo Európa nedokázala splniť svoj sľub poskytnúť Ukrajine do marca 2024 milión delostreleckých granátov, je nedostatok výbušnín, konštatuje magazín Economist . Týždenník pripomína, že v polovici marca EÚ súhlasila s vyčlenením 500 miliónov eur na zvýšenie výroby munície. Výrobcovia sa však obávajú, že osobitosti tohto odvetvia, najmä prísne bezpečnostné a environmentálne predpisy, neumožnia prudký nárast výroby „nevyhnutný pre Ukrajinu, aby si udržala schopnosť konkurovať Rusku na bojisku,“ napísal Economist.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

Po skončení studenej vojny dopyt po zbraniach klesol a mnohí výrobcovia výbušnín boli nútení obmedziť alebo dokonca úplne zrušiť výrobu. Podľa Economistu dnes len niekoľko spoločností v Európe vyrába vysokoenergetické materiály, ktoré spĺňajú normy NATO. Jedným z nich je britský Chemring Nobel, ktorý má obrovský závod v nórskom Sætre . Druhou je francúzska spoločnosť Eurenco, ktorá prevádzkuje závod vo švédskom Karlskoge. „Po ruskej invázii na Ukrajinu sa objednávky oboch spoločností zvýšili , Eurenco má plný zákazkový kalendár do roku 2030 a závod Chemring v Sætre tiež funguje na plnú kapacitu,“ píše britský týždenník.

Ukrajina, húfnica Čítajte viac Zbrane na Ukrajinu idú pomaly. Brusel zisťuje, či ich štáty EÚ už naozaj nemajú

Tim Lawrenson z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie upozorňuje, že obnovenie práce v továrňach, ktoré znížili svoju kapacitu, vzhľadom na potrebu rekonštrukcie a opätovného vybavenia nevyhnutným zariadením, istý čas potrvá. Vybudovanie závodu od nuly môže trvať tri až sedem rokov, píše s odvolaním sa na experta Economist. Nemecký obranný koncern Rheinmetall buduje v Maďarsku komplex na výrobu výbušnín, no výroba by sa mala začať až najskôr v roku 2027, pripomína magazín.

Ďalšou prekážkou zvyšovania výroby výbušnín je nedostatok kvalifikovaného personálu. Ako poznamenáva Johann Höcherl, profesor mníchovskej Univerzity Bundeswehru, skúsení inžinieri sú už v preddôchodkovom veku a absolventi univerzít neveľmi túžia začať svoju profesionálnu kariéru prácou v tejto oblasti.

Problémy sú aj s dodávkami surovín. Na výrobu nitrocelulózy, hlavnej suroviny na výrobu výbušnín, je potrebná kyselina dusičná. Tá je však potrebná aj na výrobu hnojív. Kvôli týmto ťažkostiam niektorí výrobcovia používajú zahraničné suroviny, napríklad z Indie a Japonska. Existujú však obavy, že tie sú menej kvalitné a v dôsledku toho sa môžu poškodiť delostrelecké sytémy.

Očakáva sa, že do konca roku 2024 dosiahne ročná produkcia delostreleckých projektilov v EÚ aspoň 1,4 milióna kusov, kým o rok skôr to bolo len približne pol milióna, konštatuje Economist.

S ruskou letnou ofenzívou v plnom prúde však tempo rozširovania výroby munície v Európe nie je dostatočne rýchle na to, aby uspokojilo ukrajinský hlad po granátoch, dodáva.

Fiala: Nájdeme spôsob, ako využiť slovenské peniaze na muníciu pre Ukrajinu
Video
Slovenská vláda sa nepripojila k iniciatíve Prahy, keď sa kabinet Petra Fialu usiluje nakúpiť delostrelecké granáty pre Ukrajinu. / Zdroj: EÚ

Z tohto vývoja vyvodil Michail Chodorkovskij, niekdajší najbohatší Rus, dlhoročný väzeň kremeľského vládcu Vladimira Putina a dnes jeho v exile žijúci zarytý odporca, že „Ukrajina už prakticky prehrala vojnu“. Na medzinárodnej konferencii v Berlíne bývalý zakladateľ ropného gigantu Jukos vysvetlil svoj výrok jednoduchým ekonomickým výpočtom. „Putin míňa na vojnu podstatne viac ako západné krajiny, napriek tomu, že zbrane stoja Rusko oveľa menej ako západné krajiny,“ cituje ho Deutsche Welle.

„Putin ročne minie na vojnu 120 miliárd dolárov, pričom cena najbežnejšieho 152 milimetrového delostreleckého granátu je 500 dolárov. Na vojnu vynakladá približne 5,4 percenta HDP,“ uviedol Chodorkovskij trocha iné údaje ako Bain & Company a pokračoval: „Európska pomoc Ukrajine počas dvoch rokov vojny predstavovala približne 88 miliárd dolárov, t. j. 0,25 percenta HDP. A to pri cene 155-milimetrového náboja od 5 000 do 8 000 dolárov.“

Za tejto situácie Ukrajina tento rok príde o Charkov, v polovici budúceho roka o Odesu, predpovedá bývalý ropný magnát. A to aj napriek tomu, že Západ má väčšie zdroje: Pred vojnou bol hrubý domáci produkt samotnej Európskej únie takmer 8-krát vyšší ako HDP Ruska.

vojna na Ukrajine Čítajte viac Prispelo už 65-tisíc darcov. Zo zbierky suplujúcej štát sa nakúpi žiadaná delostrelecká munícia

Nemecká rádiotelevízia požiadala expertov, aby sa vyjadrili k Chodorkovského skeptickej prognóze. Popredný vojenský expert, dôstojník generálneho štábu rakúskej armády Markus Reisner súhlasí, že Západ musí dodať Ukrajine oveľa viac zbraní a munície, aby odvrátil jej porážku vo vojne.

„Trvá opotrebovávacia vojna a Západ jednoducho odmieta pochopiť, čo to presne znamená,“ poznamenal Reisner s tým, že v takomto konflikte si protivníci vzájomne opotrebúvajú zdroje, až kým sa jednej strane neminú. "A keď sa pozrieme na viac ako 800 dní vojny, vidíme, že Rusko začalo čoraz viac navyšovať svoje zdroje a získava prevahu pri výrobe zbraní,“ cituje portál Deutsche Welle Reisnera.

Známy ruský ekonóm, bývalý námestník ministra financií Sergej Alexašenko považuje pesimistickú víziu Chodorkovského za oprávnenú: „Putin míňa peniaze na vojnu bez toho, aby sa v čomkoľvek obmedzoval. Západ ich míňa na podporu Ukrajiny len toľko, čo sľúbil, a ani o cent viac. Vojna je súboj potenciálov, najmä takáto vyčerpávajúca dlhá vojna.“

Ukrajina zatiaľ napriek všetkým vyhláseniam dostáva toľko zbraní, aby neprehrala, ale ani nevyhrala, domnieva sa Alexašenko, podľa ktorého ide o pochybnú taktiku. „Ak si Západ stanoví za cieľ, že by Ukrajina nemala prehrať, potom sa obávam, že takáto taktika sa neosvedčí, pretože vo vojne sa nedá hrať na remízu. Buď Ukrajina dostane zbrane, ktoré postačujú na to, aby zmenila situáciu na bojisku, chopila sa iniciatívy a začala vytláčať ruské jednotky z okupovaných území, alebo dostane málo zbraní, málo munície a potom ruská armáda bude postupovať, či už desať metrov za deň, alebo päťsto metrov za deň, ale stále bude vytvárať tlak," cituje Deutsche Welle ruského ekonóma.

Odborník na východnú Európu, profesor na Univerzite v Innsbrucku Gerhardt Mangott, nie je vo svojich prognózach až taký pesimistický. „Na jednej strane sú Chodorkovského výpočty o tom, koľko Západ a Rusko míňajú na túto vojnu, správne,“ pripúšťa Mangott „S čím ale nemôžem súhlasiť, je jeho pochmúrna predpoveď… Rusko nedosiahne spomínané ciele, i keď podpora Západu zostane na rovnakej úrovni, ako je teraz. Rusko nemá ľudí ani materiálnu silu na úplné zabratie Charkovskej a Odeskej oblasti,“ povedal rakúsky profesor pre nemeckú rádiotelevíziu.

Kritiku Chodorkovského ale expert zároveň považuje za opodstatnenú, pretože Západ dodáva Ukrajine príliš málo zbraní na to, aby zvíťazila. Podľa Mangotta účelom šokujúceho prejavu Chodorkovského bolo pokúsiť sa vyvinúť tlak na západné vlády, aby urobili viac.

© Autorské práva vyhradené

116 debata chyba
Viac na túto tému: #Michail Chodorkovskij #vojna na Ukrajine #delostrelectvo #delostrelecká munícia