NATO je už v priamej konfrontácii s Ruskom a eskaluje konflikt na Ukrajine, tvrdí Kremeľ

Severoatlantická aliancia je už v priamej konfrontácii s Ruskom a NATO eskaluje konflikt na Ukrajine vojenskou rétorikou, vyhlásil Kremeľ, informuje agentúra Reuters.

27.05.2024 16:34
vojna na Ukrajine, Vovčansk Foto: ,
Policajt pred horiacim domom zničeným ruským náletom na Vovčansk na Ukrajine v sobotu 11. mája 2024.
debata (176)

Stoltenberg v pondelok povedal, že členské krajiny Aliancie, ktoré dodávajú zbrane Ukrajine, by mali zrušiť svoj zákaz pre ich využitie pri útokoch na ciele na území Ruska, pripomína Reuters.

V rovnakom duchu sa minulý týždeň vyjadril aj litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis, podľa ktorého podporovateľov Ukrajiny ovláda strach z Ruska, ktoré by takýto postup považovalo za eskaláciu.

Ruské zverstvá vo Vovčansku: Mŕtvi civilisti na uliciach a zlikvidované mesto
Video

„NATO zvyšuje stupeň eskalácie,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre ruský denník Izvestija v súvislosti s výrokmi Stoltenberga. Aliancia podľa neho svojou militaristickou rétorikou „upadá do vojnového vytrženia“. Na otázku, či sa NATO blíži k priamej konfrontácii s Ruskom, Peskov odpovedal: „Oni sa nepribližujú, oni v nej už sú.“

Ruský prezident Vladimir Putin opakovane varoval Západ, že riskuje svetovú vojnu v súvislosti s Ukrajinou. Spojené štáty zas viackrát zdôraznili, že nenabádajú Ukrajinu na útoky na ruské územie napriek tomu, že Ukrajina o americkú podporu v týchto aktivitách intenzívne žiada.

stoltenberg Čítajte viac Stoltenberg vyzval spojencov, aby dodali Ukrajine viac zbraní. Čína nemôže podnecovať vojnu aj mať dobré vzťahy s Európou, hovorí

Podľa britského týždenníka The Economist sú Stoltenbergove najnovšie výroky priamo určené americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, ktorý sa zdráha povoliť Ukrajine útočiť na ruské územie americkými zbraňami.

Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson
Video
176 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #NATO #Jens Stoltenberg #vojna na Ukrajine