Sánchez: Španielsko uzná palestínsky štát vrátane Pásma Gazy a Západného brehu

Španielsky premiér Pedro Sánchez uviedol, že španielska vláda na utorkovom zasadnutí rady ministrov uzná palestínsky štát. Tento štát majú v utorok oficiálne uznať aj Írsko a Nórsko, píše TASR podľa agentúr Reuters a AP.

28.05.2024 10:04
debata
Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video

Sánchez v utorok vo vyhlásení v Madride informoval, že Španielsko tento štát uzná vrátane Pásma Gazy a Západného brehu Jordánu s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme a pod správou palestínskych autonómnych území.

„Je to historické rozhodnutie, ktoré má jediný cieľ, a tým je pomôcť Izraelčanom a Palestínčanom dosiahnuť mier,“ povedal Sánchez, ktorého vyjadrenia sprostredkovala AP.

„Nie je to rozhodnutie, ktoré prijímame voči niekomu. Už vôbec nie voči Izraelu,“ dodal. Zdôraznil, že Španielsko neuzná žiadne zmeny v hraniciach stanovených v roku 1967, pokiaľ s tým nebudú súhlasiť všetky zúčastnené strany.

Izraelskí vojaci na obrnených vozidlách pri...
Izraelskí vojaci na obrnených vozidlách pri...
+5Izraelskí vojaci pri hraniciach s Pásmom Gazy...

Španielsko, Írsko a Nórsko svoje rozhodnutie uznať palestínsky štát oznámili minulý týždeň. Izrael následne varoval, že to bude mať vážne dôsledky pre ich vzájomné vzťahy.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii španielskemu konzulátu v Jeruzaleme nariadilo od 1. júna zastaviť poskytovanie konzulárnych služieb Palestínčanom.

Palestínsky štát už uznali desiatky krajín, zatiaľ tak však neurobila žiadna významná západná mocnosť, píše AP.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Španielsko