Obchodná loď v Červenom mori po útoku troch rakiet naberá vodu a nakláňa sa

Obchodná loď plávajúca v Červenom mori pri jemenskom pobreží dnes začala naberať vodu a naklonila sa potom, čo sa stala terčom útoku troch rakiet. Informovali o tom svetové tlačové agentúry s odvolaním sa na britskú agentúru pre námornú bezpečnosť Ambrey.

28.05.2024 14:31
debata (2)

Plavidlo nachádzajúce sa necelých 100 kilometrov juhozápadne od jemenského prístavu Hudajdá vyslalo rádiové volanie o pomoc s tým, že má poškodený nákladný priestor a naberá vodu, uviedla Ambrey. „Podľa núdzového volania sa plavidlo nakláňa,“ dodala agentúra.

Britská vojenská služba UKMTO dnes nezávisle na tom oznámila, že dostala správu o incidente, ku ktorému malo dôjsť asi 55 kilometrov juhozápadne od Hudajdá. Ďalšie podrobnosti neuviedla.

Podľa údajov agentúry AP miesto útoku zodpovedalo polohe kontajnerovej nákladnej lode Laax plávajúcej pod vlajkou Marshallových ostrovov. Loď má namierené do prístavu Fudžajra v Spojených arabských emirátoch a spravuje ju grécka spoločnosť Grehel Ship Management.

Na nákladné lode v oblasti Červeného mora i Adenského zálivu útočia už od novembra jemenskí povstalci Húsíovia, ktorí tak podľa svojich slov robia v solidarite s Palestínčanmi vo vojne proti Izraelu v Pásme Gazy. Šíitski rebeli podporovaní Iránom tvrdia, že útočia len na izraelské plavidlá či na lode jeho spojencov, ako sú Spojené štáty, terčom ich rakiet a dronov sa však opakovane stali aj lode, ktoré nemajú s Izraelom žiadnu spojitosť.

Útoky významne narušili svetovú lodnú prepravu a prinútili rad spoločností, aby svoje plavidlá posielali radšej dlhšou a drahšou trasou okolo južnej Afriky. Na ukončenie útokov a bezpečnú plavbu v Červenom mori dnes okrem iného vyzvala Čína. Spojené štáty spolu s Britániou na ne reagovali vzdušnými údermi na pozície povstalcov v Jemene, doteraz sa im ich však nepodarilo úplne zastaviť. V oblasti tiež pôsobí medzinárodná námorná koalícia na ochranu lodnej dopravy.

Agentúra AP poznamenala, že v posledných týždňoch sa intenzita akcií jemenských povstalcov znížila, hoci Húsíovia vyhlasujú, že sa im podarilo zostreliť niekoľko amerických prieskumných dronov. Podľa amerického námorníctva Húsíovci od novembra vykonali vyše 50 útokov na obchodné lode, jedno plavidlo zajali a jedno potopili.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Jemen #Spojené arabské emiráty #Červené more #jemenskí povstalci #húsiovci