Západní inštruktori na Ukrajine obsluhujú zbrane, tvrdí Putin: Toto je eskalácia a krok ku globálnej vojne

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že na Ukrajine už sú západní vojenskí inštruktori, ktorí tam pôsobia v utajení ako žoldnieri.

28.05.2024 17:18
debata (62)

Podľa agentúry AFP Putin takto na tlačovej konferencii reagoval na otázku, ktorá sa týkala diskusie o vyslaní francúzskych vojenských inštruktorov na Ukrajinu.

Putin tvrdí, že západní špecialisti obsluhujú na Ukrajine Západom poskytnuté vysoko presné zbraňové systémy s dlhým doletom. Dodal, že „sú na Ukrajine a majú tam aj straty“. Argumentoval, že pri odpočúvaní komunikácie na ukrajinskej strane „počujeme angličtinu, francúzštinu a poľštinu“.

Macron vysvetlil, či sa chystá do vojny s Ruskom
Video

Ruský prezident zároveň pripustil, že oficiálne vyhlásenia o možnom vyslaní zahraničných jednotiek na Ukrajinu môžu súvisieť s tým, že je čoraz ťažšie spomínané straty utajiť.

„Možno je čas ukázať, že tam oficiálne sú, aby sa straty mohli zverejniť reálne a legálne,“ dodal Putin.

Na margo vyhlásení poľského vedenia, že je pripravené poslať na Ukrajinu svoje kontingenty, Putin uviedol, že na Ukrajine je už aj tak veľa žoldnierov z Poľska.

vojna na Ukrajine, Vovčansk Čítajte viac NATO je už v priamej konfrontácii s Ruskom a eskaluje konflikt na Ukrajine, tvrdí Kremeľ

Ruský prezident súčasne tvrdil, že „ak prídu spolu s Poliakmi aj iné kontingenty z európskych krajín, tieto (západné) odídu, ale Poliaci nikdy“.

Eskalácia ku globálnemu konfliktu

„Je to jasná vec, aspoň pre mňa určite, možno sa mýlim, ale je to nepravdepodobné,“ pokračoval ruský prezident na brífingu v uzbeckej metropole Taškent, kde je od nedele na štátnej návšteve.

Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson
Video

Upozornil súčasne, že kontingenty cudzích armád, ktoré sa budú nachádzať na hraniciach zóny tzv. špeciálnej vojenskej operácie, budú na dostrel ruských ozbrojených síl.

„Nemyslím si, že toto (prítomnosť zahraničných kontingentov na území Ukrajiny) je dobré a správne rozhodnutie a dobré východisko. Toto je eskalácia a ďalší krok k vážnemu konfliktu v Európe a ku globálnemu konfliktu,“ varoval Putin.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #žoldnieri #vojna na Ukrajine