Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

Gruzínsky parlament v utorok prelomil veto prezidentky Salome Zurabišviliovej k zákonu o zahraničných agentoch. Pôvodnú verziu zákona, ktorú zákonodarný zbor predtým schválil v troch čítaniach, podporilo 84 poslancov, štyria boli proti.

28.05.2024 17:56
debata (9)

Zurabišviliová má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila, píše agentúra AP. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

Parlament, v ktorom má nadpolovičnú väčšinu vládnuca strana a navrhovateľ zákona Gruzínsky sen, prezidentské veto zamietol hlasmi 66 poslancov, potrebných bolo najmenej 50. Poslanci následne podľa ruskej agentúry TASS hlasovali o zákone v pôvodnom znení, čo podporilo 84 poslancov z potrebných 76. Proti boli štyria členovia parlamentu z celkových 150. Zasadnutie parlamentu sa podľa AP nezaobišlo bez sporov, jeden z poslancov Gruzínskeho sna polial čelného predstaviteľa opozície vodou.

Gruzínsko, protest, ruský zákon Čítajte viac Protesty, hádky aj bitky: Gruzínsky parlament podporil kontroverzný zákon o zahraničných agentoch

Vládou presadzovaný zákon ukladá spravodajským médiám a mimovládnym organizáciám povinnosť registrovať sa ako „organizácie nesúce záujmy cudzej moci“, ak získavajú viac ako 20 percent rozpočtu zo zahraničia. Prezidentka Zurabišviliová a ďalší kritici sa obávajú, že zákon obmedzí slobodu slova a tlače, rovnako v ňom vidia prekážku na ceste do Európskej únie.

Na stiahnutie zákona vyzvala aj EÚ a NATO, podľa ktorých odráža podobnú normu v Rusku. To ju využíva na boj proti kritikom Kremľa. Gruzínsky sen zákon obhajuje ako prostriedok, ktorý vyjasní financovanie organizácií.

Odporcovia návrhu zákona už viac ako mesiac organizujú jedny z najväčších protestov, ktoré Gruzínsko zažilo od získania nezávislosti v súvislosti s rozpadom Sovietskeho zväzu v roku 1991.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Gruzínsko