Agresivita na poľských hraniciach narastá: Varšava obnovuje nárazníkovú zónu s Bieloruskom

Na poľsko-bieloruskej hranici došlo v k incidentu, pri ktorom nelegálny migrant nožom bodol príslušníka poľskej pohraničnej stráže. Pohraničník bol hospitalizovaný a nie je v ohrození života, informovala agentúra PAP.

29.05.2024 12:04
debata (18)
Vážna situácia na poľsko-bieloruskej hranici
Video

Už počas čakania na príjazd sanitky privolanej k zranenému migranti hádzali do príslušníkov pohraničnej stráže kamene a konáre. Samotnému útočníkovi sa podarilo ujsť.

K incidentu došlo v blízkosti lokality Dubicze Cerkiewne v v Podleskom vojvodstve na severovýchode Poľska.

Migrácia / Migrant / Čítajte aj Lukašenko organizovane posiela vlnu migrantov. Kríza na poľsko-bieloruskej hranici eskaluje

Námestník poľského ministra vnútra Czeslaw Mroczek pre verejnoprávny rozhlas uviedol, že ""tlak migrantov stúpa, miera ich agresivity stúpa. Hranice sa snažia prelomiť vo veľkých skupinách, ktoré sa vytvárajú pomocou bieloruských (pohraničných) služieb".

Prípadom sa teraz zaoberá vojenské oddelenie prokuratúry v meste Bialystok na východe krajiny. Útok klasifikovalo ako pokus o vraždu.

Situácia s migrantmi na poľsko-bieloruskej hranici
Video

Poľsko obnovuje nárazníkovú zónu

Poľsko opäť vytvorí na hraniciach s Bieloruskom nárazníkovú zónu. Oznámil poľský premiér Donald Tusk po tom, čo v utorok pobodal ilegálny migrant z Bieloruska poľského pohraničníka.

Hranica medzi Poľskom a Bieloruskom sa dostala do centra pozornosti v roku 2021, keď sa ju hromadne snažili prekročiť ilegálni migranti. Zo zorganizovania tejto migračnej krízy je obviňované Bieloruska, ktoré však odmieta, že by pomáhalo usmerňovať migrantov k hraniciam s Poľskom.

„Bolo nám odporučené, že by sme mali rýchlo obnoviť 200-metrovú nárazníkovú zónu v tejto oblasti… sme pripravení toto rozhodnutie prijať začiatkom budúceho týždňa,“ povedal Tusk na tlačovej konferencii neďaleko hraníc.

migrácia, vojaci, poľsko, rusko, hranica Čítajte aj Horiace polená, drevené zbrane a rebríky: Poľskí hraničiari odrážajú nájazdy migrantov z Bieloruska

Nárazníkovú zónu na hraniciach s Bieloruskom vytvorila v roku 2021 predchádzajúca poľská vláda vedená nacionalistickou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). V čase jej zavedenia ju kritizovali obrancovia ľudských práv, podľa ktorých zóna predstavovala prekážku pri snahách o poskytnutie pomoci migrantom vrátane žien a detí, ktoré uviazli na hraniciach.

V posledných týždňoch opäť narástol počet migrantov, ktorí sa snažia poľsko-bieloruské hranice prejsť, a pohraničníci už hlásili viacero násilných incidentov.

Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz oznámil, že Poľsko je pripravené posilniť počet vojakov na hraniciach s Bieloruskom. Ich počet nespresnil, ale momentálne sa tam nachádza asi 5500 vojakov.

Poľsko celkovo plánuje vynaložiť na posilnenie svojich hraníc s Bieloruskom 10 miliárd zlotých (2,4 miliardy eur).

Poľsko-bieloruská hranica sa tiahne 186 kilometrov a od roku 2022 je na nej postavená 5,5 metra vysoká oceľová bariéra, ktorá slúži na ochranu hraníc pred prílevom nelegálnych migrantov.

Poľskí pohraničníci hliadkujú v oblasti... Foto: SITA/AP
poľsko, hranica Poľskí pohraničníci hliadkujú v oblasti novovybudovaného kovového múru na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom neďaleko poľskej obce Gmina Kuźnica.

Medzičasom poľská pohraničná stráž vybrala dodávateľa a podpísala dohodu o vybudovaní bariéry na rieke Bug pozdĺž hranice s Bieloruskom. Súčasťou tohto ochranného systému bude aj 4500 kamier na denné a nočné videnie a vybavených aj termovíziou.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #bielorusko #Alexandr Lukašenko #nelegálna migrácia #Lukašenkov režim