Zbombardoval by som Moskvu aj Peking, šokoval Trump svojich darcov

Americký exprezident Donald Trump začiatkom mesiaca oznámil svojim finančným darcom, že by v prípade ruskej invázie na Ukrajinu alebo čínskej agresie voči Taiwanu neváhal a začal by s bombardovaním Moskvy či Pekingu. Uviedol to denník The Washington Post v článku o prehnaných sľuboch kandidáta na amerického prezidenta Trumpa. Darcovia boli značne šokovaní, píše denník.

29.05.2024 14:50
debata (151)
Trump: Voľte (mňa)! Aj keby ste mali zomrieť!
Video
Aj keby ste boli chorý ako pes, musíte voliť. Takto vyzýval pred volebnými zhromaždeniami v Iowe Donald Trump svojich stúpencov. / Zdroj: C-SPAN

Trump opakovane vyhlasuje, že by v prípade zvolenia mohol ukončiť vojnu v priebehu jedného dňa. Odmieta však verejne spresniť, ako by to vykonal. Jeho rétorika sa často na akciách pre finančných darcov zameriava na zahraničnú politiku, uviedol americký denník. Vyhlásenie o bombardovaní ruskej a čínskej metropoly padlo na večeri v luxusnom newyorskom hoteli Pierre. Darcovia ostali v šoku. Útok na Moskvu a Peking podmienil napadnutím ich susedných krajín. Avšak ruská agresia proti Ukrajine trvá už vyše dvoch rokov, Trump nikdy verejne nevyzýval k žiadnemu útoku na území Ruska.

Trump, Putin Čítajte aj Ex-analytička CIA pre Pravdu: S nástupom Trumpa sa svet zmení a Putin môže dosiahnuť svoj cieľ

Kontroverzné vyhlásenie o bombardovaní Ruska a Číny je pravdepodobne len ďalším z mnohých prehnaných sľubov, ktorým chce dohnať protikandidáta a aktuálneho amerického prezidenta Joa Bidena vo vyzbieraných finančných daroch. Zároveň musí uhradiť cenu viacerých trestných súdnych sporov, ktoré má Trump na krku. Na akciách pre darcov, ktoré podľa svojich poradcov neznáša, žiada o príspevky vo výške až 25 alebo 30 miliónov dolárov.

USA New York Trump súd proces Čítajte aj Trump schválil platbu za mlčanie pornoherečke, povedal kľúčový svedok Cohen

Republikánsky exprezident je známy svojimi kontroverznými výrokmi počas predvolebnej kampane. Vo februári zožal vlnu kritiky od popredných lídrov Západu, keď vyhlásil v meste Conway v Južnej Karolíne, že ak krajiny NATO nebudú dávať dostatok financií na obranu a napadne ich Rusko, Spojené štáty pod jeho vedením im neprídu na pomoc. Dokonca, že by v takom prípade Rusko povzbudil, nech si robí, čo chce. Biely dom v reakcii Trumpové slová označil za „odporné a šialené“.

Trump by na neplatičov v NATO pohnal Rusov
Video
Americký exprezident Donald Trump prišiel s bizarným a nebezpečným vyhlásením. / Zdroj: C-SPAN

Jeho výrokmi zneisťuje aj samotný Kremeľ. Na otázku, kto by bol na čele Spojených štátov pre Rusko lepší, Putin odvetil, že Biden. „ (Joe Biden) Je skúsenejší, predvídateľnejší človek, je to politik starej formácie,“ povedal na adresu súčasného demokratického prezidenta USA Bidena Putin v rozhovore s novinárom kanála Rossija-1 Pavlom Zarubinom.

Rusko, Ukrajina, vojna na Ukrajine Čítajte aj Ficove reči o mieri vyvracia samotné Rusko. Trump môže byť v boji proti Putinovi tvrdší ako Biden, tvrdí generál Macko
151 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump #vojna na Ukrajine #americké voľby