Voda na 20 minút denne. V Dillí namerali rekordných 52,3 stupňa

Meteorológovia v indickom hlavnom meste Dillí dnes namerali rekordnú teplotu 52,3 stupňa, informovala agentúra AFP. Teploty tam prekonávajú historicky najvyššie hodnoty už od utorka, kedy o sedem desatín stupňa padol doterajší rekord 49,2 stupňa z mája 2022. Podobné teploty ázijská krajina očakáva aj vo zvyšku týždňa. Horúčavy Indiu sužujú už viac ako mesiac a vláda upozorňuje na možný nedostatok vody.

29.05.2024 14:57
dillí Foto: ,
Muž prechádza okolo monumentu India Gate v horúci letný deň v Dillí v Indii, pondelok 27. mája 2024.
debata

Úrady doteraz najvyššiu teplotu v Dillí zaznamenali na predmestí hlavného mesta. Vysoké teploty sú na jar a v lete v Indii bežné, vedci však upozorňujú, že vlny horúčav sa v dôsledku klimatickej zmeny každý rok predlžujú a zintenzívňujú. Dillí a ďalšie oblasti už minulý týždeň kvôli extrémnym horúčavám uzavreli školy. Viac ako päťdesiatstupňové teploty meteorológovia namerali napríklad v severozápadnom Rádžastháne, kde v utorok teplomery na niektorých miestach ukazovali 50,5 stupňa. Provinciu Sidh v susednom Pakistane v nedeľu zasiahli 53-stupňové teploty.

Máme už stav klimatickej núdze? Kedy na rovníku nebude voda a nastane masívna klimatická migrácia?
Video

Okrem extrémnych teplôt úrady v Dillí varujú aj pred nedostatkom vody. Ministerka vodných zdrojov Atiši Marlena Singhová požiadala, aby ľudia s vodou zaobchádzali zodpovedne. „Aby sme problém nedostatku vody vyriešili, museli sme v mnohých miestach pristúpiť k obmedzeniu dodávok na jednu denne namiesto dvoch. Ušetrenú vodu rozdelíme na prídely a budeme ju distribuovať v oblastiach, ktoré sa stretávajú s jej nedostatkom a tiež tam, kde zásoby vody vystačia len na 15 až 20 minút denne," citoval ministerku denník The Indian Express.

horúčavy, filipíny Čítajte viac Áziou otriasa nevídaná vlna horúčav, teploty presahujú 40 stupňov Celzia

Severovýchod Indie naopak zasiahli prívalové dažde sprevádzané silným cyklónom Remal, ktorý v nedeľu zabil viac ako 38 ľudí. Indickí meteorológovia označili cyklón za jeden z najdlhších, aký oblasť kedy zažila. Môže za to podľa nich klimatická zmena.

debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy #India #Dillí #rekordne vysoká teplota